Noi 694 +8,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.774 -1,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 11.264 +5,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.252 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 1999: 22 rulate, prima înmatriculare 1999: 21 rulate, prima înmatriculare 2000: 39 rulate, prima înmatriculare 2001: 59 rulate, prima înmatriculare 2002: 75 rulate, prima înmatriculare 2003: 109 rulate, prima înmatriculare 2004: 168 rulate, prima înmatriculare 2005: 275 rulate, prima înmatriculare 2006: 352 rulate, prima înmatriculare 2007: 369 rulate, prima înmatriculare 2008: 469 rulate, prima înmatriculare 2009: 433 rulate, prima înmatriculare 2010: 1 noi 2010: 387 rulate, prima înmatriculare 2011: 386 rulate, prima înmatriculare 2012: 341 rulate, prima înmatriculare 2013: 194 rulate, prima înmatriculare 2014: 158 rulate, prima înmatriculare 2015: 135 rulate, prima înmatriculare 2016: 109 rulate, prima înmatriculare 2017: 139 rulate, prima înmatriculare 2018: 165 rulate, prima înmatriculare 2019: 195 rulate, prima înmatriculare 2020: 102 rulate, prima înmatriculare 2021: 46 rulate, prima înmatriculare 2022: 8 noi 2022: 23 rulate, prima înmatriculare 2023: 685 noi 2023: 3 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 22 1999 0 21 2000 0 39 2001 0 59 2002 0 75 2003 0 109 2004 0 168 2005 0 275 2006 0 352 2007 0 369 2008 0 469 2009 0 433 2010 1 387 2011 0 386 2012 0 341 2013 0 194 2014 0 158 2015 0 135 2016 0 109 2017 0 139 2018 0 165 2019 0 195 2020 0 102 2021 0 46 2022 8 23 2023 685 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.375 25,1% PASSAT 1.250 22,9% TIGUAN 520 9,5% POLO 471 8,6% TOURAN 358 6,5% GOLF PLUS 166 3,0% SHARAN 151 2,8% CC 149 2,7% CADDY 139 2,5% TOUAREG 136 2,5%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă TAIGO 119 2,2% T-CROSS 99 1,8% JETTA 78 1,4% TRANSPORTER 63 1,2% T-ROC 56 1,0% ID 3 52 1,0% ARTEON 49 0,9% UP 28 0,5% ID 5 26 0,5% CARAVELLE 18 0,3% MULTIVAN 18 0,3% EOS 17 0,3% GOLF SPORTSVAN 17 0,3% BORA 16 0,3% FOX 15 0,3% SCIROCCO 15 0,3% GOLF GTE 11 0,2% PHAETON 9 0,2% LUPO 8 0,1% CRAFTER 7 0,1% ID 4 7 0,1% Model necompletat 5 0,1% NEW BEETLE 5 0,1% BEETLE 4 0,1% 1200 2 0,0% ID BUZZ 2 0,0% LT 2 0,0% PASAT 2 0,0% 1303 1 0,0% GOLF VARIANT 1 0,0% PASSA 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.533 28,0% Medii (D) 1.448 26,5% SUV 963 17,6% Monovolume (MPV) 932 17,0% Mici (B) 471 8,6% Mini (A) 51 0,9% Sport 41 0,7% Neclasificate 11 0,2% Mari și de lux (E) 9 0,2% Utilitare 9 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 670 12,3% Suceava 255 4,7% Timiș 249 4,6% Cluj 213 3,9% Prahova 210 3,8% Bihor 203 3,7% Mureș 199 3,6% Iași 183 3,3% Arad 155 2,8% Vâlcea 146 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 144 2,6% Neamț 143 2,6% Dolj 140 2,6% Constanța 139 2,5% Bacău 128 2,3% Galați 125 2,3% Botoșani 123 2,2% Alba 121 2,2% Argeș 118 2,2% Ilfov 116 2,1% Maramureș 116 2,1% Bistrița-Năsăud 114 2,1% Brașov 114 2,1% Dâmbovița 113 2,1% Mehedinți 104 1,9% Gorj 103 1,9% Harghita 95 1,7% Satu Mare 93 1,7% Hunedoara 90 1,6% Caraș-Severin 83 1,5% Sălaj 82 1,5% Olt 80 1,5% Buzău 73 1,3% Vaslui 71 1,3% Vrancea 71 1,3% Covasna 49 0,9% Brăila 47 0,9% Giurgiu 47 0,9% Teleorman 42 0,8% Călărași 35 0,6% Tulcea 34 0,6% Ialomița 32 0,6%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.774 87,3% Noi 694 12,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 3.764 68,8% Benzină 1.466 26,8% Hibrid 124 2,3% Electric 110 2,0% GNC/GNL 2 0,0% GPL 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 4.483 82,0% Companie 985 18,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.474 63,5% Berlină cu hayon 873 16,0% Berlină 545 10,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 540 9,9% Cabriolet 21 0,4% Cupeu 15 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 924 16,9% 75-109 kW 3.045 55,7% 110-149 kW 1.217 22,3% 150-219 kW 152 2,8% 220 kW și peste 21 0,4% Necompletat 109 2,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 339 6,2% 1000-1399 cmc 890 16,3% 1400-1599 cmc 820 15,0% 1600-1999 cmc 3.129 57,2% 2000-2999 cmc 177 3,2% 3000 cmc și peste 3 0,1% Necompletat 110 2,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.