Înmatriculări în județul Teleorman, decembrie 2023

Noi37-19,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare172-7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări755

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri102

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 36 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199902
200000
200102
200201
200302
200405
200508
200606
2007011
2008012
2009016
2010010
2011011
2012017
201309
201405
201504
201608
2017010
2018010
201908
202007
202103
202213
2023361

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4220,1%
DACIA3315,8%
BMW2712,9%
AUDI167,7%
SKODA157,2%
OPEL104,8%
FORD94,3%
MERCEDES-BENZ94,3%
RENAULT83,8%
SEAT62,9%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA52,4%
LAND ROVER41,9%
VOLVO41,9%
NISSAN31,4%
HONDA21,0%
HYUNDAI21,0%
JAGUAR21,0%
PEUGEOT21,0%
SUZUKI21,0%
TESLA21,0%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
DS10,5%
KIA10,5%
LEXUS10,5%
PORSCHE10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT199,2%
DACIA LOGAN136,3%
VOLKSWAGEN GOLF136,3%
BMW SERIA 5115,3%
AUDI A4104,8%
DACIA SANDERO94,3%
BMW SERIA 383,9%
SKODA OCTAVIA83,9%
DACIA DUSTER62,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C52,4%
Toate (86)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA52,4%
DACIA SPRING41,9%
AUDI A631,4%
FORD FOCUS31,4%
FORD PUMA31,4%
SEAT LEON31,4%
SKODA SUPERB31,4%
BMW X321,0%
FORD TRANSIT21,0%
LAND ROVER FREELANDER21,0%
NISSAN QASHQAI21,0%
OPEL ANTARA21,0%
RENAULT MEGANE21,0%
SEAT IBIZA21,0%
SKODA FABIA21,0%
TOYOTA COROLLA21,0%
VOLKSWAGEN CADDY21,0%
VOLKSWAGEN SHARAN21,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN21,0%
AUDI A510,5%
AUDI Q210,5%
AUDI Q310,5%
BMW SERIA 110,5%
BMW SERIA 210,5%
BMW SERIA 410,5%
BMW X610,5%
BMW X710,5%
CHEVROLET ORLANDO10,5%
CITROEN C410,5%
DACIA JOGGER10,5%
DS DS510,5%
HONDA ACCORD10,5%
HONDA HR-V10,5%
HYUNDAI IONIQ10,5%
HYUNDAI TUCSON10,5%
JAGUAR XF10,5%
JAGUAR XJ10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
LAND ROVER DISCOVERY10,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,5%
LEXUS IS10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,5%
MERCEDES-BENZ CLS10,5%
MERCEDES-BENZ K-KLASSE10,5%
NISSAN PULSAR10,5%
OPEL GRANDLAND10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
OPEL ZAFIRA10,5%
PEUGEOT 300810,5%
PEUGEOT 50810,5%
PORSCHE CAYENNE10,5%
RENAULT AUSTRAL10,5%
RENAULT ESPACE10,5%
RENAULT KADJAR10,5%
RENAULT KOLEOS10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT TWINGO10,5%
SEAT ATECA10,5%
SKODA KAMIQ10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SUZUKI SX410,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TESLA MODEL 310,5%
TESLA MODEL S10,5%
TOYOTA AURIS10,5%
TOYOTA C-HR10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN GOLF GTE10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO S9010,5%
VOLVO V7010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5124,4%
Medii (D)5023,9%
SUV4320,6%
Mici (B)2712,9%
Mari și de lux (E)209,6%
Monovolume (MPV)83,8%
Mini (A)52,4%
Neclasificate31,4%
Utilitare21,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17282,3%
Noi3717,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12760,8%
Benzină4622,0%
Hibrid199,1%
GPL115,3%
Electric62,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18789,5%
Companie2210,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8138,8%
Berlină6732,1%
Berlină cu hayon3315,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2612,4%
Cupeu21,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3717,7%
75-109 kW7837,3%
110-149 kW7234,4%
150-219 kW94,3%
220 kW și peste73,3%
Necompletat62,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2110,0%
1000-1399 cmc2210,5%
1400-1599 cmc3717,7%
1600-1999 cmc10349,3%
2000-2999 cmc209,6%
Necompletat62,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16421,7%
DACIA10013,2%
OPEL8811,7%
BMW709,3%
SKODA618,1%
AUDI476,2%
FORD456,0%
RENAULT456,0%
MERCEDES-BENZ202,6%
PEUGEOT172,3%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT121,6%
CITROEN91,2%
FIAT91,2%
HYUNDAI91,2%
TOYOTA81,1%
CHEVROLET70,9%
MAZDA70,9%
LAND ROVER60,8%
MITSUBISHI60,8%
NISSAN50,7%
ALFA ROMEO40,5%
VOLVO40,5%
DAEWOO30,4%
SUZUKI20,3%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
KIA10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8886,3%
Export1413,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3130,4%
VOLKSWAGEN1110,8%
BMW98,8%
DAEWOO87,8%
FORD87,8%
OPEL87,8%
RENAULT76,9%
AUDI54,9%
PEUGEOT32,9%
SKODA32,9%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN22,0%
MERCEDES-BENZ22,0%
ALFA ROMEO11,0%
NISSAN11,0%
ROVER11,0%
SEAT11,0%
SUZUKI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.