Înmatriculări în județul Arad, decembrie 2023

Noi75-30,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare701+4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.316

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri596

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 34 rulate, prima înmatriculare2005: 42 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 69 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 73 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199902
200008
2001012
2002010
2003021
2004034
2005042
2006049
2007069
2008058
2009052
2010045
2011054
2012035
2013022
2014016
2015031
2016029
2017019
2018025
2019029
2020014
202107
202224
2023731

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15520,0%
AUDI10613,7%
BMW628,0%
DACIA617,9%
OPEL526,7%
FORD476,1%
MERCEDES-BENZ476,1%
RENAULT243,1%
MAZDA233,0%
SKODA233,0%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT212,7%
KIA202,6%
SEAT202,6%
HYUNDAI192,4%
NISSAN151,9%
VOLVO141,8%
SUZUKI111,4%
TOYOTA101,3%
CITROEN81,0%
FIAT70,9%
SUBARU70,9%
MITSUBISHI50,6%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
TESLA30,4%
HONDA20,3%
MINI20,3%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4526,8%
VOLKSWAGEN GOLF374,8%
VOLKSWAGEN PASSAT344,4%
OPEL ASTRA243,1%
AUDI A6233,0%
DACIA DUSTER222,9%
DACIA LOGAN182,3%
BMW SERIA 3162,1%
FORD FOCUS162,1%
KIA SPORTAGE131,7%
Toate (195)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA131,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,7%
BMW SERIA 5121,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,6%
VOLKSWAGEN TOURAN121,6%
DACIA SANDERO111,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,4%
VOLKSWAGEN POLO111,4%
MAZDA 6101,3%
BMW X191,2%
PEUGEOT 30891,2%
RENAULT MEGANE91,2%
VOLKSWAGEN SHARAN91,2%
AUDI A381,0%
AUDI Q581,0%
DACIA SPRING81,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
NISSAN QASHQAI81,0%
OPEL CORSA81,0%
FORD GALAXY70,9%
MAZDA 570,9%
MERCEDES-BENZ ML60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
SEAT IBIZA60,8%
SEAT LEON60,8%
SUZUKI GRAND VITARA60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,8%
VOLVO XC6060,8%
AUDI Q350,6%
BMW SERIA 150,6%
BMW X350,6%
FORD KUGA50,6%
FORD MONDEO50,6%
OPEL INSIGNIA50,6%
OPEL ZAFIRA50,6%
TOYOTA RAV450,6%
CITROEN C540,5%
FIAT PUNTO40,5%
FORD TRANSIT40,5%
KIA CEED40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
AUDI A530,4%
BMW X530,4%
FORD FIESTA30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
PEUGEOT 40730,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SKODA FABIA30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUBARU FORESTER30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A120,3%
AUDI A720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
CHEVROLET KALOS20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT BRAVO20,3%
FORD C-MAX20,3%
HONDA HR-V20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA RIO20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-720,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SUBARU LEGACY20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO S9020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
AUDI TT10,1%
BMW I310,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE23D10,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET EVANDA10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
KIA CARENS10,1%
LEXUS ES10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ MARCO POLO10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI CARISMA10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
MITSUBISHI GRANDIS10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%
NISSAN ALMERA TINO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN PATROL10,1%
OPEL ADAM10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
PEUGEOT 20710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19324,9%
Compacte (C)16821,6%
Medii (D)15620,1%
Monovolume (MPV)8711,2%
Mici (B)8511,0%
Mari și de lux (E)587,5%
Mini (A)111,4%
Neclasificate81,0%
Utilitare60,8%
Sport40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70190,3%
Noi759,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50364,8%
Benzină20526,4%
Hibrid415,3%
Electric172,2%
GPL101,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69689,7%
Companie8010,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34143,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16220,9%
Berlină cu hayon13217,0%
Berlină12716,4%
Cupeu81,0%
Cabriolet60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15119,5%
75-109 kW36647,2%
110-149 kW18724,1%
150-219 kW465,9%
220 kW și peste101,3%
Necompletat162,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc334,3%
1000-1399 cmc8511,0%
1400-1599 cmc16421,1%
1600-1999 cmc39150,4%
2000-2999 cmc8310,7%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat172,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28421,6%
BMW14010,6%
AUDI13710,4%
OPEL1259,5%
DACIA1128,5%
FORD866,5%
MERCEDES-BENZ665,0%
RENAULT493,7%
SKODA473,6%
PEUGEOT403,0%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA262,0%
HYUNDAI251,9%
SEAT241,8%
KIA161,2%
FIAT151,1%
TOYOTA141,1%
NISSAN110,8%
SUZUKI110,8%
VOLVO110,8%
MITSUBISHI90,7%
CITROEN80,6%
CHEVROLET70,5%
JAGUAR60,5%
LAND ROVER60,5%
HONDA50,4%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO40,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
DAEWOO30,2%
DAIHATSU30,2%
SUBARU30,2%
CHRYSLER20,2%
SMART20,2%
ALPINA10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare52487,9%
Export6410,7%
Înmatriculat pentru export81,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL10617,8%
DACIA9115,3%
VOLKSWAGEN8414,1%
FORD599,9%
AUDI447,4%
RENAULT386,4%
BMW254,2%
DAEWOO233,9%
MERCEDES-BENZ213,5%
FIAT162,7%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT152,5%
MAZDA122,0%
SKODA122,0%
SEAT91,5%
CITROEN50,8%
SUZUKI40,7%
MITSUBISHI30,5%
PORSCHE30,5%
ROVER30,5%
TOYOTA30,5%
VOLVO30,5%
CHRYSLER20,3%
HYUNDAI20,3%
NISSAN20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
ISUZU10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MASERATI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.