Înmatriculări în județul Ialomița, decembrie 2023

Noi40-24,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare148-3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări601

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 15 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 39 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200002
200100
200203
200303
200404
200509
200609
200707
200809
2009012
2010010
2011014
2012015
201306
201408
201505
201604
201706
201805
201907
202006
202101
202211
2023391

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3217,0%
BMW189,6%
DACIA179,0%
AUDI158,0%
FORD147,4%
SKODA147,4%
RENAULT126,4%
SEAT84,3%
HYUNDAI73,7%
PEUGEOT73,7%
Toate (24)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA73,7%
VOLVO63,2%
MERCEDES-BENZ52,7%
OPEL52,7%
MAZDA42,1%
SSANGYONG42,1%
NISSAN31,6%
TESLA31,6%
SUZUKI21,1%
CITROEN10,5%
HONDA10,5%
KIA10,5%
LAND ROVER10,5%
LEXUS10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF126,4%
VOLKSWAGEN PASSAT126,4%
DACIA LOGAN84,3%
FORD FOCUS84,3%
AUDI A473,7%
DACIA DUSTER73,7%
SKODA OCTAVIA63,2%
BMW SERIA 552,7%
SEAT IBIZA52,7%
BMW SERIA 342,1%
Toate (88)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A531,6%
BMW X331,6%
FORD FIESTA31,6%
HYUNDAI TUCSON31,6%
OPEL ASTRA31,6%
RENAULT KADJAR31,6%
RENAULT MEGANE31,6%
SKODA KAROQ31,6%
AUDI A321,1%
BMW X121,1%
BMW X621,1%
DACIA SANDERO21,1%
HYUNDAI I3021,1%
NISSAN QASHQAI21,1%
PEUGEOT 20721,1%
PEUGEOT 50821,1%
RENAULT CLIO21,1%
SEAT LEON21,1%
SKODA FABIA21,1%
SKODA SUPERB21,1%
SSANGYONG KORANDO21,1%
SUZUKI SX421,1%
TESLA MODEL Y21,1%
TOYOTA COROLLA21,1%
VOLKSWAGEN TAIGO21,1%
VOLVO V4021,1%
VOLVO XC6021,1%
AUDI A610,5%
AUDI Q310,5%
AUDI Q710,5%
BMW SERIA 110,5%
CITROEN C410,5%
FORD EDGE10,5%
FORD GRAND C-MAX10,5%
FORD KUGA10,5%
HONDA CIVIC10,5%
HYUNDAI ELANTRA10,5%
HYUNDAI I4010,5%
KIA SPORTAGE10,5%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,5%
LEXUS NX10,5%
MAZDA 310,5%
MAZDA 510,5%
MAZDA CX-3010,5%
MAZDA CX-510,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ VITO10,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
OPEL MOVANO10,5%
OPEL ZAFIRA10,5%
PEUGEOT 200810,5%
PEUGEOT 40710,5%
PEUGEOT 500810,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT ESPACE10,5%
RENAULT KOLEOS10,5%
RENAULT SCENIC10,5%
SEAT ALHAMBRA10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SSANGYONG TIVOLI10,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,5%
TESLA MODEL 310,5%
TOYOTA AVENSIS10,5%
TOYOTA C-HR10,5%
TOYOTA RAV410,5%
TOYOTA VERSO10,5%
TOYOTA YARIS10,5%
VOLKSWAGEN CC10,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLKSWAGEN TOURAN10,5%
VOLVO S8010,5%
VOLVO XC9010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5830,9%
Compacte (C)4825,5%
Medii (D)3518,6%
Mici (B)2613,8%
Monovolume (MPV)115,9%
Mari și de lux (E)84,3%
Neclasificate10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14878,7%
Noi4021,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11661,7%
Benzină4523,9%
Hibrid1910,1%
GPL52,7%
Electric31,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17693,6%
Companie126,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9550,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3217,0%
Berlină cu hayon3116,5%
Berlină2915,4%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3317,6%
75-109 kW8746,3%
110-149 kW5328,2%
150-219 kW115,9%
220 kW și peste10,5%
Necompletat31,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc105,3%
1000-1399 cmc158,0%
1400-1599 cmc5730,3%
1600-1999 cmc8746,3%
2000-2999 cmc168,5%
Necompletat31,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11118,5%
OPEL7011,6%
DACIA6510,8%
BMW6110,1%
AUDI579,5%
SKODA386,3%
RENAULT366,0%
FORD355,8%
MERCEDES-BENZ305,0%
SEAT152,5%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA142,3%
LAND ROVER101,7%
PEUGEOT81,3%
FIAT61,0%
HYUNDAI61,0%
CHEVROLET50,8%
CITROEN50,8%
VOLVO50,8%
KIA40,7%
NISSAN40,7%
DAEWOO30,5%
SUZUKI30,5%
MAZDA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
ARO10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8686,0%
Export1414,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2222,0%
OPEL1717,0%
FORD88,0%
AUDI77,0%
BMW66,0%
SKODA66,0%
VOLKSWAGEN66,0%
PEUGEOT55,0%
RENAULT55,0%
MERCEDES-BENZ44,0%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO33,0%
FIAT33,0%
CHEVROLET22,0%
CITROEN22,0%
HYUNDAI11,0%
MAZDA11,0%
NISSAN11,0%
OLTCIT11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.