Înmatriculări în județul Bihor, decembrie 2023

Noi147-34,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare826-8,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.649

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri505

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 61 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 142 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199904
200005
200105
2002014
2003020
2004027
2005036
2006040
2007042
2008061
2009057
2010059
2011056
2012056
2013039
2014041
2015039
2016037
2017032
2018043
2019050
2020024
202119
2022415
20231424

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20320,9%
AUDI11011,3%
DACIA909,2%
BMW666,8%
FORD555,7%
SKODA555,7%
RENAULT505,1%
MERCEDES-BENZ495,0%
OPEL474,8%
HYUNDAI343,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN262,7%
PEUGEOT262,7%
VOLVO252,6%
SEAT242,5%
CITROEN192,0%
KIA151,5%
TOYOTA151,5%
SUZUKI121,2%
MAZDA111,1%
MITSUBISHI70,7%
LAND ROVER60,6%
TESLA50,5%
HONDA40,4%
FIAT30,3%
JEEP30,3%
CHEVROLET20,2%
MINI20,2%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SKYWELL10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF656,7%
VOLKSWAGEN PASSAT575,9%
AUDI A4515,3%
DACIA SANDERO313,2%
SKODA OCTAVIA262,7%
BMW SERIA 3242,5%
OPEL ASTRA232,4%
DACIA DUSTER222,3%
FORD FOCUS222,3%
DACIA LOGAN202,1%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE192,0%
BMW SERIA 5161,7%
VOLKSWAGEN POLO151,5%
AUDI A3141,4%
AUDI A6141,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,4%
DACIA SPRING131,3%
NISSAN QASHQAI131,3%
HYUNDAI TUCSON111,1%
SKODA FABIA111,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,1%
MERCEDES-BENZ GLC101,0%
SEAT LEON101,0%
VOLVO XC60101,0%
AUDI Q590,9%
FORD KUGA90,9%
OPEL CORSA90,9%
VOLKSWAGEN TOURAN90,9%
AUDI A580,8%
SUZUKI GRAND VITARA80,8%
KIA SPORTAGE70,7%
VOLKSWAGEN CADDY70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,7%
VOLKSWAGEN SHARAN70,7%
BMW X360,6%
FORD MONDEO60,6%
PEUGEOT 30860,6%
RENAULT CLIO60,6%
VOLVO V6060,6%
BMW X450,5%
HYUNDAI IX3550,5%
KIA CEED50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
AUDI Q340,4%
BMW X140,4%
CITROEN C340,4%
FORD PUMA40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
HYUNDAI I1040,4%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 300840,4%
SKODA SUPERB40,4%
TESLA MODEL Y40,4%
BMW SERIA 130,3%
CITROEN C4 CACTUS30,3%
CITROEN C530,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD GALAXY30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q220,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C420,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA JAZZ20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA ENYAQ20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA RAV420,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q810,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X510,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAEWOO LANOS10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26226,9%
Compacte (C)24925,6%
Medii (D)18719,2%
Mici (B)12012,3%
Monovolume (MPV)788,0%
Mari și de lux (E)434,4%
Mini (A)232,4%
Neclasificate60,6%
Sport30,3%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82684,9%
Noi14715,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină63965,7%
Benzină21922,5%
Hibrid606,2%
GPL282,9%
Electric272,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82184,4%
Companie15215,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47148,4%
Berlină cu hayon18819,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16116,5%
Berlină14014,4%
Cupeu80,8%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20921,5%
75-109 kW41442,5%
110-149 kW27728,5%
150-219 kW333,4%
220 kW și peste131,3%
Necompletat272,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc575,9%
1000-1399 cmc11211,5%
1400-1599 cmc22623,2%
1600-1999 cmc47749,0%
2000-2999 cmc717,3%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat272,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39123,7%
BMW16810,2%
AUDI1539,3%
OPEL1428,6%
DACIA1167,0%
FORD1136,9%
MERCEDES-BENZ1066,4%
SKODA794,8%
RENAULT633,8%
PEUGEOT392,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT321,9%
TOYOTA281,7%
HYUNDAI241,5%
MAZDA201,2%
VOLVO191,2%
SUZUKI181,1%
MITSUBISHI130,8%
NISSAN120,7%
KIA110,7%
CHEVROLET100,6%
CITROEN100,6%
FIAT100,6%
ALFA ROMEO80,5%
LAND ROVER80,5%
HONDA70,4%
JEEP70,4%
DAEWOO60,4%
MINI50,3%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,1%
LADA20,1%
LANCIA20,1%
LEXUS20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LANDWIND10,1%
LINCOLN10,1%
MCC10,1%
PADIS10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare43385,7%
Export6913,7%
Înmatriculat pentru export30,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL7214,3%
VOLKSWAGEN7013,9%
DACIA6212,3%
DAEWOO489,5%
FORD438,5%
AUDI316,1%
RENAULT305,9%
MERCEDES-BENZ224,4%
BMW183,6%
FIAT142,8%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,8%
SKODA142,8%
SEAT71,4%
SUZUKI71,4%
HYUNDAI61,2%
MAZDA61,2%
NISSAN61,2%
CITROEN51,0%
CHEVROLET40,8%
TOYOTA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
DAIHATSU20,4%
JAGUAR20,4%
LANCIA20,4%
PORSCHE20,4%
TESLA20,4%
FERRARI10,2%
HONDA10,2%
INEOS10,2%
LADA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.