Înmatriculări în județul Sălaj, decembrie 2023

Noi16-76,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare268-26,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări586

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri349

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 16 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199902
200002
200103
200204
200301
2004017
2005011
2006019
2007016
2008031
2009023
2010022
2011021
2012014
2013015
2014011
2015014
201608
2017013
201807
201905
202004
202101
202202
2023161

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8228,9%
AUDI3813,4%
BMW3211,3%
RENAULT155,3%
DACIA134,6%
SKODA134,6%
VOLVO124,2%
FORD113,9%
MERCEDES-BENZ113,9%
NISSAN82,8%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL72,5%
PEUGEOT51,8%
HYUNDAI41,4%
LAND ROVER41,4%
TOYOTA41,4%
MAZDA31,1%
MITSUBISHI31,1%
SEAT31,1%
SUZUKI31,1%
FIAT20,7%
JEEP20,7%
LANCIA20,7%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
KIA10,4%
MINI10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT227,7%
VOLKSWAGEN GOLF196,7%
AUDI A4165,6%
VOLKSWAGEN TOURAN103,5%
BMW SERIA 182,8%
VOLKSWAGEN POLO82,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN82,8%
BMW SERIA 372,5%
BMW SERIA 572,5%
FORD FOCUS72,5%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC6072,5%
DACIA DUSTER62,1%
NISSAN QASHQAI62,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS62,1%
AUDI A351,8%
AUDI A651,8%
AUDI Q551,8%
BMW X351,8%
SKODA OCTAVIA51,8%
DACIA SPRING41,4%
RENAULT MEGANE41,4%
SKODA SUPERB41,4%
AUDI A531,1%
AUDI Q331,1%
BMW X131,1%
FORD FIESTA31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,1%
MERCEDES-BENZ GLC31,1%
OPEL CORSA31,1%
RENAULT SCENIC31,1%
SKODA FABIA31,1%
VOLKSWAGEN CADDY31,1%
VOLVO V4031,1%
DACIA LOGAN20,7%
LAND ROVER FREELANDER20,7%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,7%
MITSUBISHI ASX20,7%
OPEL ASTRA20,7%
OPEL ZAFIRA20,7%
PEUGEOT 20620,7%
RENAULT CAPTUR20,7%
RENAULT CLIO20,7%
RENAULT LAGUNA20,7%
SUZUKI GRAND VITARA20,7%
VOLKSWAGEN SHARAN20,7%
AUDI A710,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X410,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C410,4%
DACIA SANDERO10,4%
FIAT PUNTO10,4%
FIAT ULYSEE10,4%
FORD MONDEO10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI IX3510,4%
HYUNDAI KONA10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
JEEP CHEROKEE10,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA SORENTO10,4%
LANCIA MUSA10,4%
LANCIA YPSILON10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA MX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MINI ONE10,4%
MITSUBISHI SPACE STAR10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SKODA RAPID10,4%
SMART FORFOUR10,4%
SSANGYONG KYRON10,4%
SUZUKI SWIFT10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA RAV410,4%
TOYOTA VERSO10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN T-ROC10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7626,8%
Medii (D)6121,5%
Compacte (C)6021,1%
Mici (B)3010,6%
Monovolume (MPV)3010,6%
Mari și de lux (E)186,3%
Mini (A)72,5%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26894,4%
Noi165,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22278,2%
Benzină4917,3%
Hibrid62,1%
Electric41,4%
GPL31,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26693,7%
Companie186,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14049,3%
Berlină cu hayon5318,7%
Berlină4515,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4014,1%
Cabriolet31,1%
Cupeu31,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4716,5%
75-109 kW13045,8%
110-149 kW9132,0%
150-219 kW103,5%
220 kW și peste20,7%
Necompletat41,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc62,1%
1000-1399 cmc3311,6%
1400-1599 cmc5820,4%
1600-1999 cmc16257,0%
2000-2999 cmc207,0%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat41,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16728,5%
AUDI7813,3%
BMW6110,4%
OPEL396,7%
MERCEDES-BENZ335,6%
DACIA305,1%
FORD284,8%
SKODA274,6%
RENAULT162,7%
VOLVO132,2%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT122,0%
PEUGEOT111,9%
LAND ROVER91,5%
SUZUKI91,5%
CITROEN81,4%
MITSUBISHI61,0%
TOYOTA61,0%
SMART50,9%
HYUNDAI40,7%
MAZDA40,7%
NISSAN40,7%
FIAT30,5%
KIA30,5%
MINI30,5%
JEEP20,3%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare33295,1%
Export174,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7421,2%
OPEL6719,2%
FORD4011,5%
DACIA3810,9%
RENAULT267,4%
AUDI174,9%
MERCEDES-BENZ144,0%
SEAT144,0%
BMW123,4%
CITROEN82,3%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT82,3%
PEUGEOT82,3%
DAEWOO51,4%
HYUNDAI41,1%
SKODA41,1%
MAZDA30,9%
ALFA ROMEO10,3%
JAGUAR10,3%
LADA10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%
TESLA10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.