Înmatriculări în județul Alba, decembrie 2023

Noi70-42,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare533+15,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.072

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri297

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 67 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199904
200008
200104
2002012
2003010
2004018
2005025
2006047
2007047
2008046
2009033
2010041
2011045
2012034
2013027
2014028
2015016
2016024
2017011
2018013
2019019
202007
202108
202232
2023672

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12120,1%
AUDI589,6%
BMW528,6%
DACIA518,5%
MERCEDES-BENZ376,1%
FORD366,0%
OPEL335,5%
RENAULT325,3%
HYUNDAI223,6%
SUZUKI223,6%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA213,5%
SEAT172,8%
VOLVO142,3%
PEUGEOT132,2%
CUPRA101,7%
MAZDA81,3%
NISSAN81,3%
CITROEN71,2%
TOYOTA71,2%
KIA61,0%
MITSUBISHI50,8%
MINI40,7%
CHEVROLET30,5%
DODGE30,5%
FIAT30,5%
HONDA30,5%
JEEP20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT284,7%
DACIA DUSTER254,2%
VOLKSWAGEN GOLF244,0%
AUDI A4233,8%
BMW SERIA 3193,2%
VOLKSWAGEN POLO183,0%
OPEL ASTRA142,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C132,2%
FORD FOCUS122,0%
DACIA LOGAN111,8%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA111,8%
SUZUKI GRAND VITARA111,8%
VOLKSWAGEN TOURAN111,8%
SKODA OCTAVIA101,7%
CUPRA LEON91,5%
DACIA SANDERO91,5%
RENAULT MEGANE91,5%
AUDI A381,3%
BMW SERIA 581,3%
FORD KUGA81,3%
AUDI A671,2%
AUDI Q571,2%
NISSAN QASHQAI71,2%
RENAULT CLIO71,2%
SEAT IBIZA71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
VOLKSWAGEN SHARAN71,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,2%
VOLVO XC6071,2%
HYUNDAI TUCSON61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA B61,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG61,0%
BMW SERIA 150,8%
BMW X150,8%
FORD FIESTA50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
VOLVO V4050,8%
AUDI A540,7%
AUDI Q340,7%
BMW X340,7%
DACIA SPRING40,7%
MERCEDES-BENZ CLA40,7%
SEAT LEON40,7%
SKODA FABIA40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
BMW X530,5%
DODGE CALIBER30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI I3030,5%
MAZDA 330,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT KANGOO30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
AUDI A820,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C520,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI GALLOPER20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
MAZDA MX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MINI ONE20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT CORDOBA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
BMW X210,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN JUMPER10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA STONIC10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16327,0%
Compacte (C)14524,0%
Mici (B)9615,9%
Medii (D)9315,4%
Monovolume (MPV)579,5%
Mari și de lux (E)284,6%
Mini (A)152,5%
Utilitare30,5%
Sport20,3%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare53388,4%
Noi7011,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39265,0%
Benzină16327,0%
Hibrid284,6%
GPL111,8%
Electric91,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53188,1%
Companie7211,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27946,3%
Berlină cu hayon12220,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10918,1%
Berlină8113,4%
Cabriolet71,2%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14423,9%
75-109 kW26243,4%
110-149 kW15525,7%
150-219 kW244,0%
220 kW și peste91,5%
Necompletat91,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc223,6%
1000-1399 cmc9014,9%
1400-1599 cmc13322,1%
1600-1999 cmc30049,8%
2000-2999 cmc467,6%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat91,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27125,3%
AUDI11410,6%
BMW979,0%
DACIA706,5%
FORD696,4%
OPEL686,3%
MERCEDES-BENZ625,8%
SKODA625,8%
RENAULT464,3%
SUZUKI282,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT262,4%
HYUNDAI201,9%
SEAT151,4%
LAND ROVER141,3%
FIAT131,2%
TOYOTA131,2%
VOLVO111,0%
JEEP90,8%
MITSUBISHI90,8%
MAZDA80,7%
KIA70,7%
NISSAN70,7%
CHEVROLET50,5%
HONDA50,5%
SMART50,5%
CITROEN30,3%
DAIHATSU30,3%
CHRYSLER20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27592,6%
Export227,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5418,2%
DACIA4314,5%
OPEL4113,8%
FORD289,4%
RENAULT248,1%
DAEWOO186,1%
BMW134,4%
AUDI113,7%
FIAT113,7%
PEUGEOT93,0%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA93,0%
MERCEDES-BENZ82,7%
SEAT51,7%
MAZDA31,0%
VOLVO31,0%
CITROEN20,7%
MITSUBISHI20,7%
NISSAN20,7%
ROVER20,7%
ALFA ROMEO10,3%
HONDA10,3%
HYUNDAI10,3%
JAGUAR10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
SUZUKI10,3%
TRABANT10,3%
WARTBURG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.