Înmatriculări în județul Olt, decembrie 2023

Noi61-6,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare386+7,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.137

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri121

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 59 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199900
200001
200102
2002011
200307
2004010
2005024
2006013
2007024
2008036
2009021
2010034
2011029
2012036
2013020
2014020
2015014
2016011
2017019
2018019
2019017
202006
202103
202223
2023592

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8017,9%
DACIA6614,8%
BMW449,8%
RENAULT419,2%
AUDI347,6%
SKODA327,2%
OPEL265,8%
FORD214,7%
MERCEDES-BENZ132,9%
PEUGEOT122,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN102,2%
CITROEN92,0%
HYUNDAI81,8%
SEAT81,8%
VOLVO61,3%
SUZUKI40,9%
TOYOTA40,9%
CHEVROLET30,7%
HONDA30,7%
LAND ROVER30,7%
MAZDA30,7%
SMART30,7%
TESLA30,7%
FIAT20,4%
MITSUBISHI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
KIA10,2%
LANCIA10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT286,3%
DACIA DUSTER224,9%
DACIA LOGAN204,5%
VOLKSWAGEN GOLF204,5%
BMW SERIA 3194,3%
RENAULT MEGANE184,0%
SKODA OCTAVIA173,8%
AUDI A4132,9%
DACIA SANDERO102,2%
AUDI A681,8%
Toate (136)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 581,8%
OPEL ASTRA81,8%
OPEL CORSA81,8%
SKODA SUPERB81,8%
BMW SERIA 171,6%
FORD FOCUS71,6%
VOLKSWAGEN CC71,6%
DACIA SPRING61,3%
HYUNDAI TUCSON61,3%
NISSAN QASHQAI61,3%
RENAULT CLIO61,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,3%
AUDI A351,1%
BMW X151,1%
CITROEN C551,1%
VOLKSWAGEN TOURAN51,1%
AUDI A540,9%
AUDI Q540,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
RENAULT KADJAR40,9%
RENAULT LAGUNA40,9%
RENAULT TALISMAN40,9%
SEAT LEON40,9%
VOLKSWAGEN POLO40,9%
DACIA JOGGER30,7%
DACIA LODGY30,7%
FORD FIESTA30,7%
OPEL ZAFIRA30,7%
PEUGEOT 300830,7%
PEUGEOT 40730,7%
PEUGEOT 50830,7%
SUZUKI SX430,7%
VOLVO XC6030,7%
CHEVROLET ORLANDO20,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD GRAND C-MAX20,4%
FORD MONDEO20,4%
HONDA ACCORD20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
BMW I410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X310,2%
BMW X510,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
FIAT 50010,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI GV7010,2%
HYUNDAI I4010,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)11024,6%
SUV10122,6%
Compacte (C)9721,7%
Mici (B)6013,4%
Monovolume (MPV)408,9%
Mari și de lux (E)184,0%
Mini (A)102,2%
Sport61,3%
Neclasificate40,9%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38686,4%
Noi6113,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28062,6%
Benzină11826,4%
Hibrid235,1%
GPL163,6%
Electric102,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40690,8%
Companie419,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20044,7%
Berlină9320,8%
Berlină cu hayon7717,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6414,3%
Cupeu71,6%
Cabriolet61,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9421,0%
75-109 kW21047,0%
110-149 kW11024,6%
150-219 kW224,9%
220 kW și peste10,2%
Necompletat102,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc286,3%
1000-1399 cmc5712,8%
1400-1599 cmc12828,6%
1600-1999 cmc20245,2%
2000-2999 cmc214,7%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat102,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25522,4%
OPEL15613,7%
BMW14612,8%
DACIA1079,4%
AUDI877,7%
FORD706,2%
SKODA645,6%
RENAULT544,7%
MERCEDES-BENZ423,7%
PEUGEOT272,4%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT201,8%
HYUNDAI161,4%
DAEWOO121,1%
CHEVROLET111,0%
FIAT111,0%
LAND ROVER111,0%
NISSAN90,8%
TOYOTA60,5%
ALFA ROMEO50,4%
MAZDA50,4%
VOLVO50,4%
JEEP40,4%
SUZUKI40,4%
MINI30,3%
CITROEN20,2%
DODGE10,1%
MEILLER10,1%
MITSUBISHI10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11393,4%
Export86,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3226,4%
OPEL1613,2%
VOLKSWAGEN1411,6%
DAEWOO119,1%
FORD97,4%
RENAULT86,6%
BMW75,8%
AUDI65,0%
FIAT43,3%
MERCEDES-BENZ32,5%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT21,7%
SEAT21,7%
SKODA21,7%
VAUXHALL21,7%
ALFA ROMEO10,8%
KIA10,8%
MASERATI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.