Înmatriculări în județul Brașov, decembrie 2023

Noi275-7,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare594-10,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.478

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri536

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 15 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 1 noi2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 264 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000015
200001
200102
200206
200308
2004013
2005016
2006018
2007031
2008030
2009030
2010142
2011053
2012044
2013035
2014026
2015026
2016030
2017131
2018041
2019049
2020021
2021013
202289
20232644
202410

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12814,7%
VOLKSWAGEN11413,1%
AUDI718,2%
SKODA677,7%
RENAULT566,4%
FORD546,2%
BMW526,0%
HYUNDAI434,9%
MERCEDES-BENZ394,5%
TOYOTA394,5%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL232,6%
VOLVO212,4%
SUZUKI202,3%
KIA182,1%
NISSAN182,1%
PEUGEOT141,6%
MAZDA121,4%
SEAT121,4%
CITROEN101,2%
HONDA80,9%
FIAT70,8%
MITSUBISHI70,8%
LAND ROVER60,7%
TESLA50,6%
DAIHATSU30,3%
JAGUAR30,3%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASIA10,1%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
SUNBEAM10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING424,8%
VOLKSWAGEN GOLF394,5%
AUDI A4354,0%
SKODA OCTAVIA313,6%
DACIA LOGAN293,3%
DACIA SANDERO273,1%
DACIA DUSTER252,9%
FORD FOCUS242,8%
VOLKSWAGEN PASSAT192,2%
HYUNDAI TUCSON182,1%
Toate (203)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE182,1%
BMW SERIA 3151,7%
SKODA FABIA151,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,7%
HYUNDAI I30131,5%
BMW X3111,3%
KIA SPORTAGE111,3%
NISSAN QASHQAI111,3%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
TOYOTA C-HR101,2%
BMW SERIA 591,0%
FORD KUGA91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,0%
SKODA KAMIQ91,0%
AUDI A380,9%
AUDI A680,9%
TOYOTA AURIS80,9%
VOLVO XC6080,9%
AUDI Q370,8%
FORD PUMA70,8%
RENAULT CLIO70,8%
TOYOTA COROLLA70,8%
TOYOTA RAV470,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
RENAULT AUSTRAL60,7%
RENAULT CAPTUR60,7%
SUZUKI GRAND VITARA60,7%
BMW X150,6%
DACIA JOGGER50,6%
FORD MONDEO50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
OPEL ASTRA50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
SEAT LEON50,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
AUDI A540,5%
BMW SERIA 140,5%
HONDA CR-V40,5%
HYUNDAI ELANTRA40,5%
KIA CEED40,5%
MAZDA 340,5%
OPEL CORSA40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SUZUKI SWIFT40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLVO XC9040,5%
AUDI Q530,3%
CITROEN C430,3%
LAND ROVER DISCOVERY30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SUZUKI SX430,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TOURAN30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V4030,3%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C220,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 300820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL Y20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
ASIA ROCSTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS310,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS310,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU MATERIA10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I2010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28833,1%
Compacte (C)20924,1%
Mici (B)11913,7%
Medii (D)10712,3%
Mini (A)566,4%
Monovolume (MPV)495,6%
Mari și de lux (E)283,2%
Neclasificate60,7%
Sport40,5%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59468,4%
Noi27531,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37643,3%
Benzină26830,8%
Hibrid14016,1%
Electric546,2%
GPL313,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69580,0%
Companie17420,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37543,2%
Berlină cu hayon23727,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14416,6%
Berlină9911,4%
Cupeu80,9%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19122,0%
75-109 kW34139,2%
110-149 kW22325,7%
150-219 kW394,5%
220 kW și peste212,4%
Necompletat546,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9510,9%
1000-1399 cmc12414,3%
1400-1599 cmc22025,3%
1600-1999 cmc31436,1%
2000-2999 cmc596,8%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat546,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28619,4%
SKODA1208,1%
DACIA1117,5%
AUDI1097,4%
BMW1057,1%
FORD976,6%
OPEL966,5%
MERCEDES-BENZ745,0%
RENAULT734,9%
TOYOTA634,3%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT382,6%
HYUNDAI342,3%
SEAT292,0%
FIAT261,8%
SUZUKI241,6%
MAZDA211,4%
CITROEN171,2%
HONDA151,0%
LAND ROVER140,9%
MITSUBISHI140,9%
KIA130,9%
NISSAN130,9%
SMART100,7%
VOLVO100,7%
PORSCHE80,5%
ALFA ROMEO70,5%
CHEVROLET70,5%
JEEP70,5%
MINI70,5%
SUBARU40,3%
DAIHATSU30,2%
DODGE30,2%
LEXUS30,2%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
LANCIA20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
ARO10,1%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
DS10,1%
GWM10,1%
MALUMET10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare46987,5%
Export6612,3%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9417,5%
DACIA9117,0%
OPEL5911,0%
FORD489,0%
RENAULT417,6%
AUDI295,4%
PEUGEOT224,1%
DAEWOO203,7%
FIAT193,5%
MERCEDES-BENZ183,4%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA142,6%
BMW122,2%
SEAT91,7%
CITROEN71,3%
NISSAN71,3%
HYUNDAI61,1%
MITSUBISHI50,9%
HONDA40,7%
MAZDA40,7%
ALFA ROMEO30,6%
KIA30,6%
SMART30,6%
TOYOTA30,6%
CHEVROLET20,4%
PORSCHE20,4%
ROVER20,4%
VOLVO20,4%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
LUAZ10,2%
SSANGYONG10,2%
SUZUKI10,2%
TATA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.