Înmatriculări în județul Cluj, decembrie 2023

Noi380-33,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.117+12,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.923

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri756

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 15 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 87 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 74 rulate, prima înmatriculare2014: 74 rulate, prima înmatriculare2015: 68 rulate, prima înmatriculare2016: 53 rulate, prima înmatriculare2017: 68 rulate, prima înmatriculare2018: 69 rulate, prima înmatriculare2019: 83 rulate, prima înmatriculare2020: 46 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 11 noi2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 369 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999015
199903
200005
200107
200208
2003010
2004016
2005028
2006050
2007042
2008054
2009049
2010087
2011084
2012068
2013074
2014074
2015068
2016053
2017068
2018069
2019083
2020046
2021025
20221125
20233696

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21314,2%
DACIA1449,6%
AUDI1268,4%
BMW1228,1%
MERCEDES-BENZ966,4%
SKODA956,3%
FORD755,0%
RENAULT755,0%
HYUNDAI684,5%
TOYOTA684,5%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO523,5%
PEUGEOT483,2%
NISSAN382,5%
FIAT332,2%
OPEL332,2%
CITROEN261,7%
SEAT241,6%
MAZDA221,5%
KIA211,4%
TESLA211,4%
SUZUKI171,1%
MITSUBISHI140,9%
HONDA110,7%
CUPRA100,7%
JEEP80,5%
LAND ROVER60,4%
ALFA ROMEO50,3%
PORSCHE50,3%
MINI40,3%
SSANGYONG30,2%
SUBARU30,2%
CHEVROLET20,1%
LEXUS20,1%
SMART20,1%
BUICK10,1%
DS10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF513,4%
DACIA DUSTER493,3%
VOLKSWAGEN PASSAT483,2%
SKODA OCTAVIA453,0%
AUDI A4422,8%
DACIA SPRING392,6%
BMW SERIA 3352,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN291,9%
DACIA SANDERO281,9%
HYUNDAI TUCSON281,9%
Toate (277)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS271,8%
FIAT PANDA251,7%
BMW X3241,6%
NISSAN QASHQAI231,5%
AUDI A6221,5%
RENAULT MEGANE201,3%
BMW SERIA 5191,3%
AUDI Q5181,2%
DACIA LOGAN181,2%
SKODA FABIA181,2%
BMW X1171,1%
VOLVO XC60171,1%
TOYOTA RAV4161,1%
AUDI Q3151,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E140,9%
TESLA MODEL Y140,9%
VOLKSWAGEN POLO140,9%
FORD KUGA130,9%
MERCEDES-BENZ GLC130,9%
RENAULT CLIO130,9%
TOYOTA C-HR130,9%
VOLVO V40130,9%
VOLKSWAGEN TOURAN120,8%
KIA SPORTAGE110,7%
PEUGEOT 508110,7%
SEAT LEON110,7%
VOLKSWAGEN CC110,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
PEUGEOT 3008100,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,7%
AUDI A390,6%
MERCEDES-BENZ GLE90,6%
PEUGEOT 30890,6%
SKODA KODIAQ90,6%
TOYOTA COROLLA90,6%
MAZDA 380,5%
OPEL ASTRA80,5%
RENAULT KOLEOS80,5%
RENAULT SCENIC80,5%
TOYOTA AURIS80,5%
TOYOTA YARIS CROSS80,5%
CUPRA LEON70,5%
FORD PUMA70,5%
MITSUBISHI ASX70,5%
PEUGEOT 200870,5%
SKODA SUPERB70,5%
VOLVO V6070,5%
AUDI A560,4%
BMW X560,4%
DACIA LODGY60,4%
FORD MONDEO60,4%
HYUNDAI IX3560,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,4%
SKODA KAROQ60,4%
SUZUKI GRAND VITARA60,4%
VOLKSWAGEN ID 360,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
CITROEN C450,3%
FORD C-MAX50,3%
HYUNDAI I1050,3%
HYUNDAI I3050,3%
HYUNDAI KONA50,3%
HYUNDAI SANTA FE50,3%
KIA CEED50,3%
NISSAN X-TRAIL50,3%
OPEL INSIGNIA50,3%
OPEL MERIVA50,3%
RENAULT CAPTUR50,3%
SEAT IBIZA50,3%
TOYOTA AVENSIS50,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,3%
VOLVO XC9050,3%
AUDI Q840,3%
CITROEN C340,3%
CITROEN C4 PICASSO40,3%
CITROEN C540,3%
DACIA JOGGER40,3%
FORD GALAXY40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HONDA CR-V40,3%
MAZDA CX-540,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
TESLA MODEL 340,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
AUDI A130,2%
BMW SERIA 130,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 730,2%
BMW X430,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
FIAT 50030,2%
FORD FUSION30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
HYUNDAI ELANTRA30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
JEEP GRAND CHEROKEE30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ EQA30,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
MITSUBISHI SPACE STAR30,2%
NISSAN PATROL30,2%
OPEL CORSA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 500830,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SKODA RAPID30,2%
SKODA YETI30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
SUZUKI JIMNY30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO XC4030,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
ALFA ROMEO STELVIO20,1%
AUDI A820,1%
AUDI RS620,1%
BMW I420,1%
BMW IX20,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN C820,1%
FIAT BRAVO20,1%
FORD ECOSPORT20,1%
FORD FIESTA20,1%
FORD MUSTANG MACH-E20,1%
HONDA HR-V20,1%
HYUNDAI GRAND SANTA FE20,1%
JEEP AVENGER20,1%
JEEP RENEGADE20,1%
KIA XCEED20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
LEXUS NX20,1%
MAZDA CX-320,1%
MAZDA CX-3020,1%
MAZDA MX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV56337,6%
Compacte (C)30520,4%
Medii (D)21314,2%
Mici (B)1369,1%
Monovolume (MPV)1026,8%
Mini (A)825,5%
Mari și de lux (E)724,8%
Sport110,7%
Neclasificate80,5%
Utilitare50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.11774,6%
Noi38025,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină83956,0%
Benzină30720,5%
Hibrid23315,6%
Electric966,4%
GPL221,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.09272,9%
Companie40527,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break70447,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)31220,8%
Berlină cu hayon28519,0%
Berlină17211,5%
Cabriolet120,8%
Cupeu120,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26217,5%
75-109 kW53936,0%
110-149 kW48332,3%
150-219 kW815,4%
220 kW și peste392,6%
Necompletat936,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1057,0%
1000-1399 cmc1268,4%
1400-1599 cmc39426,3%
1600-1999 cmc62842,0%
2000-2999 cmc1338,9%
3000 cmc și peste151,0%
Necompletat966,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35318,4%
BMW1779,2%
FORD1648,5%
AUDI1497,7%
DACIA1367,1%
OPEL1206,2%
SKODA1196,2%
MERCEDES-BENZ1115,8%
RENAULT723,7%
TOYOTA613,2%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT552,9%
SEAT392,0%
HYUNDAI371,9%
VOLVO371,9%
CITROEN361,9%
SUZUKI311,6%
NISSAN241,2%
FIAT221,1%
LAND ROVER221,1%
SMART221,1%
MITSUBISHI170,9%
MAZDA160,8%
JEEP150,8%
KIA130,7%
HONDA120,6%
PORSCHE90,5%
MINI80,4%
ALFA ROMEO70,4%
SUBARU70,4%
CHEVROLET60,3%
DAEWOO40,2%
TESLA40,2%
SAAB30,2%
SSANGYONG30,2%
ARO20,1%
JAGUAR20,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
TURDEANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare57275,7%
Export18424,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11114,7%
DACIA9412,4%
OPEL7910,4%
FORD729,5%
RENAULT638,3%
AUDI526,9%
FIAT435,7%
MERCEDES-BENZ324,2%
JEEP283,7%
SKODA233,0%
Toate (42)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,9%
BMW192,5%
CUPRA172,2%
HYUNDAI111,5%
DAEWOO81,1%
SEAT81,1%
CITROEN70,9%
MAZDA70,9%
SUZUKI70,9%
TOYOTA70,9%
VOLVO70,9%
HONDA60,8%
ALFA ROMEO40,5%
KIA30,4%
LAND ROVER30,4%
NISSAN30,4%
DAIHATSU20,3%
PORSCHE20,3%
SAAB20,3%
SMART20,3%
ARO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
OLTCIT10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.