Înmatriculări în județul Ilfov, decembrie 2023

Noi429-22,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare549+11,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.084

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri168

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 10 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 55 rulate, prima înmatriculare2019: 53 rulate, prima înmatriculare2020: 48 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 19 noi2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 409 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199900
200001
200102
200202
200304
200402
200507
200607
2007110
2008024
2009023
2010027
2011030
2012041
2013039
2014025
2015037
2016024
2017042
2018055
2019053
2020048
2021015
20221916
20234098

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12512,8%
VOLKSWAGEN11611,9%
BMW939,5%
SKODA808,2%
MERCEDES-BENZ757,7%
RENAULT596,0%
FORD555,6%
AUDI505,1%
TESLA353,6%
TOYOTA353,6%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI323,3%
VOLVO293,0%
PEUGEOT232,4%
KIA222,2%
OPEL171,7%
NISSAN161,6%
SUZUKI141,4%
MAZDA131,3%
PORSCHE80,8%
FIAT70,7%
LEXUS70,7%
SEAT70,7%
MINI60,6%
CUPRA50,5%
HONDA50,5%
JEEP50,5%
LAND ROVER50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
CITROEN40,4%
SSANGYONG40,4%
BENTLEY30,3%
SMART30,3%
DFSK20,2%
SUBARU20,2%
CADILLAC10,1%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,1%
MG10,1%
XPENG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN586,0%
SKODA OCTAVIA414,2%
VOLKSWAGEN GOLF353,6%
BMW SERIA 3232,4%
DACIA SANDERO232,4%
FORD FOCUS232,4%
VOLKSWAGEN PASSAT232,4%
DACIA SPRING212,2%
TESLA MODEL 3212,2%
DACIA DUSTER161,6%
Toate (237)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5141,4%
BMW X3131,3%
BMW X1121,2%
NISSAN QASHQAI121,2%
SKODA KODIAQ121,2%
TOYOTA C-HR121,2%
TESLA MODEL Y111,1%
VOLKSWAGEN POLO111,1%
AUDI A3101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,0%
RENAULT MEGANE101,0%
AUDI A490,9%
KIA SPORTAGE90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
RENAULT CLIO90,9%
VOLKSWAGEN TAIGO90,9%
VOLVO XC6090,9%
AUDI A680,8%
BMW X580,8%
HYUNDAI I3080,8%
HYUNDAI TUCSON80,8%
MERCEDES-BENZ GLC80,8%
OPEL ASTRA80,8%
RENAULT CAPTUR80,8%
BMW SERIA 170,7%
BMW X670,7%
FORD PUMA70,7%
MAZDA 370,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
FORD MONDEO60,6%
HYUNDAI KONA60,6%
RENAULT KADJAR60,6%
TOYOTA COROLLA60,6%
VOLKSWAGEN T-CROSS60,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
VOLVO XC4060,6%
AUDI Q350,5%
AUDI Q550,5%
BMW SERIA 750,5%
FORD KUGA50,5%
KIA CEED50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,5%
MERCEDES-BENZ GLA50,5%
RENAULT ARKANA50,5%
RENAULT AUSTRAL50,5%
SKODA FABIA50,5%
SKODA KAMIQ50,5%
SKODA KAROQ50,5%
SUZUKI SX450,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
CUPRA FORMENTOR40,4%
DACIA JOGGER40,4%
KIA XCEED40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ GLB40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
SKODA ENYAQ40,4%
SKODA SCALA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLVO V6040,4%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI I1030,3%
JEEP COMPASS30,3%
LEXUS RX30,3%
MERCEDES-BENZ EQA30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MINI COOPER30,3%
MITSUBISHI SPACE STAR30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 30730,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA SUPERB30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A520,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BENTLEY BENTAYGA20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DFSK FENGON520,2%
FIAT 50020,2%
FORD FIESTA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ T20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI ONE20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE TAYCAN20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT LEON20,2%
SMART EQ FORTWO20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL X20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA HIGHLANDER20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN TOURAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI RS510,1%
AUDI SQ510,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X710,1%
BMW Z410,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36036,8%
Compacte (C)21221,7%
Mici (B)13914,2%
Medii (D)11411,7%
Mari și de lux (E)525,3%
Monovolume (MPV)464,7%
Mini (A)343,5%
Neclasificate121,2%
Sport80,8%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54956,1%
Noi42943,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36737,5%
Benzină27327,9%
Hibrid20621,1%
Electric889,0%
GPL444,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61262,6%
Companie36637,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38739,6%
Berlină21622,1%
Berlină cu hayon21522,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14114,4%
Cupeu111,1%
Cabriolet80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19019,4%
75-109 kW26527,1%
110-149 kW33634,4%
150-219 kW656,6%
220 kW și peste353,6%
Necompletat878,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12312,6%
1000-1399 cmc12012,3%
1400-1599 cmc21321,8%
1600-1999 cmc33334,0%
2000-2999 cmc899,1%
3000 cmc și peste121,2%
Necompletat889,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA27613,2%
VOLKSWAGEN27213,1%
BMW21710,4%
OPEL1537,3%
SKODA1446,9%
FORD1416,8%
AUDI1346,4%
RENAULT1346,4%
MERCEDES-BENZ1326,3%
PEUGEOT552,6%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT442,1%
TOYOTA442,1%
HYUNDAI412,0%
MAZDA271,3%
SEAT271,3%
CITROEN221,1%
KIA211,0%
VOLVO211,0%
HONDA201,0%
LAND ROVER190,9%
SMART190,9%
NISSAN160,8%
PORSCHE140,7%
SUZUKI140,7%
CHEVROLET120,6%
MINI90,4%
MITSUBISHI90,4%
DAEWOO80,4%
JEEP70,3%
JAGUAR50,2%
ALFA ROMEO40,2%
LEXUS30,1%
SSANGYONG30,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
SAAB20,1%
TESLA20,1%
ACERBI10,0%
BENTLEY10,0%
CUPRA10,0%
LAMBORGHINI10,0%
MASERATI10,0%
ROVER10,0%
SANTANA10,0%
SCHMITZ CARGOBULL10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8450,0%
Export8148,2%
Înmatriculat pentru export31,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2112,5%
MERCEDES-BENZ2011,9%
DACIA1810,7%
BMW1710,1%
FORD158,9%
VOLKSWAGEN158,9%
RENAULT127,1%
SKODA95,4%
TOYOTA84,8%
DAEWOO63,6%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI53,0%
FIAT42,4%
MITSUBISHI42,4%
PEUGEOT42,4%
HYUNDAI31,8%
SUZUKI21,2%
CHEVROLET10,6%
LEXUS10,6%
PORSCHE10,6%
SEAT10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.