Înmatriculări în județul Hunedoara, decembrie 2023

Noi114-21,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare548+10,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.046

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri570

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 109 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199903
200002
200106
200205
2003017
2004015
2005033
2006032
2007030
2008027
2009046
2010046
2011067
2012038
2013037
2014019
2015027
2016015
2017024
2018011
2019015
2020013
202103
202256
20231092

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9013,6%
DACIA8913,4%
AUDI548,2%
BMW538,0%
RENAULT497,4%
FORD385,7%
OPEL365,4%
SKODA314,7%
NISSAN284,2%
PEUGEOT253,8%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI243,6%
MERCEDES-BENZ233,5%
SUZUKI192,9%
SEAT152,3%
KIA142,1%
MAZDA142,1%
TOYOTA121,8%
VOLVO91,4%
CITROEN81,2%
FIAT50,8%
MITSUBISHI50,8%
HONDA30,5%
JEEP30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DODGE20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
CHRYSLER10,2%
MINI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN314,7%
VOLKSWAGEN GOLF314,7%
AUDI A4263,9%
DACIA SANDERO233,5%
SKODA OCTAVIA223,3%
VOLKSWAGEN PASSAT213,2%
DACIA DUSTER182,7%
NISSAN QASHQAI182,7%
BMW SERIA 3162,4%
BMW SERIA 5162,4%
Toate (182)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS121,8%
HYUNDAI TUCSON121,8%
OPEL ASTRA121,8%
SUZUKI GRAND VITARA121,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,7%
RENAULT MEGANE101,5%
DACIA SPRING91,4%
AUDI A381,2%
FORD MONDEO81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
AUDI A671,1%
BMW X371,1%
DACIA JOGGER71,1%
KIA SPORTAGE71,1%
RENAULT KOLEOS71,1%
SEAT LEON71,1%
BMW SERIA 160,9%
FORD FIESTA60,9%
FORD KUGA60,9%
OPEL CORSA60,9%
PEUGEOT 50860,9%
RENAULT CLIO60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
OPEL ZAFIRA50,8%
RENAULT LAGUNA50,8%
SKODA FABIA50,8%
TOYOTA C-HR50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
AUDI Q540,6%
MAZDA 340,6%
SEAT IBIZA40,6%
AUDI Q330,5%
BMW X530,5%
HYUNDAI SANTA FE30,5%
KIA CEED30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
NISSAN JUKE30,5%
OPEL MERIVA30,5%
PEUGEOT 20730,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT AUSTRAL30,5%
RENAULT KANGOO30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLVO V4030,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI A520,3%
BMW X120,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C420,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FUSION20,3%
HONDA JAZZ20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI I3020,3%
JEEP COMPASS20,3%
KIA RIO20,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-720,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SX420,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI COUPE10,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA LODGY10,2%
DODGE AVENGER10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
PEUGEOT 500810,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19229,0%
Compacte (C)14622,1%
Mici (B)11216,9%
Medii (D)10716,2%
Monovolume (MPV)558,3%
Mari și de lux (E)304,5%
Mini (A)162,4%
Neclasificate30,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54882,8%
Noi11417,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39259,2%
Benzină19329,2%
Hibrid406,0%
GPL253,8%
Electric121,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59089,1%
Companie7210,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27842,0%
Berlină cu hayon13620,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12118,3%
Berlină11417,2%
Cabriolet81,2%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17927,0%
75-109 kW28943,7%
110-149 kW16124,3%
150-219 kW192,9%
220 kW și peste20,3%
Necompletat121,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc578,6%
1000-1399 cmc9414,2%
1400-1599 cmc16825,4%
1600-1999 cmc27942,1%
2000-2999 cmc527,9%
Necompletat121,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18317,5%
DACIA1009,6%
AUDI938,9%
BMW888,4%
FORD888,4%
OPEL868,2%
RENAULT585,5%
SKODA454,3%
MERCEDES-BENZ434,1%
SUZUKI302,9%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT262,5%
SEAT222,1%
NISSAN212,0%
MAZDA171,6%
FIAT161,5%
HYUNDAI161,5%
TOYOTA161,5%
CITROEN121,1%
VOLVO111,1%
LAND ROVER101,0%
MITSUBISHI101,0%
HONDA90,9%
CHEVROLET80,8%
DAEWOO50,5%
MINI50,5%
JAGUAR40,4%
KIA40,4%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
LANCIA20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TATA10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare54395,3%
Export274,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10818,9%
OPEL7312,8%
VOLKSWAGEN7112,5%
FORD6711,8%
RENAULT498,6%
DAEWOO325,6%
FIAT213,7%
PEUGEOT213,7%
BMW193,3%
AUDI173,0%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA152,6%
MERCEDES-BENZ142,5%
CITROEN91,6%
VOLVO61,1%
HYUNDAI40,7%
MAZDA40,7%
SUZUKI40,7%
CHEVROLET30,5%
KIA30,5%
MITSUBISHI30,5%
NISSAN30,5%
TOYOTA30,5%
ARO20,4%
DAIHATSU20,4%
HONDA20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
ROVER20,4%
SEAT20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
INFINITI10,2%
OLTCIT10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
ZAZ10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.