Înmatriculări VOLKSWAGEN SHARAN, decembrie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare151+6,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri84

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 161 rulate, prima înmatricularedec 24: 155 rulate, prima înmatriculareian 25: 173 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 rulate, prima înmatricularemar 25: 200 rulate, prima înmatriculareapr 25: 228 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 rulate, prima înmatriculareiun 25: 150 rulate, prima înmatriculareiul 25: 206 rulate, prima înmatriculareaug 25: 177 rulate, prima înmatricularesep 25: 172 rulate, prima înmatriculareoct 25: 217 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 rulate, prima înmatricularedec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 169 rulate, prima înmatricularemar 26: 176 rulate, prima înmatriculareapr 26: 173 rulate, prima înmatricularemai 26: 144 rulate, prima înmatriculareiun 26: 131 rulate, prima înmatriculareiul 26: 143 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 165 rulate, prima înmatricularesep 26: 142 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 155 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240161
dec 240155
ian 250173
feb 250203
mar 250200
apr 250228
mai 250173
iun 250150
iul 250206
aug 250177
sep 250172
oct 250217
nov 250154
dec 250170
ian 260156
feb 260169
mar 260176
apr 260173
mai 260144
iun 260131
iul 260143
aug 261165
sep 260142
oct 261155

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520251999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare19992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200003
200105
200206
200308
2004012
2005016
2006010
2007015
200808
200906
201006
2011021
2012016
201303
201402
201501
201603
201704
201802
201902
202000
202101

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)151100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș138,6%
Suceava106,6%
Arad96,0%
Mureș96,0%
Alba74,6%
Bihor74,6%
Cluj64,0%
Iași64,0%
Bistrița-Năsăud53,3%
Botoșani53,3%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Caraș-Severin53,3%
Dolj53,3%
Gorj53,3%
Harghita53,3%
Mehedinți53,3%
Neamț42,6%
Prahova42,6%
Argeș32,0%
Brașov32,0%
București32,0%
Sibiu32,0%
Vâlcea32,0%
Buzău21,3%
Galați21,3%
Hunedoara21,3%
Maramureș21,3%
Sălaj21,3%
Satu Mare21,3%
Teleorman21,3%
Vaslui21,3%
Vrancea21,3%
Bacău10,7%
Călărași10,7%
Constanța10,7%
Dâmbovița10,7%
Ialomița10,7%
Ilfov10,7%
Olt10,7%
Tulcea10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare151100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14898,0%
Benzină32,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14394,7%
Companie85,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13186,8%
Break2013,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW12280,8%
110-149 kW2919,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc21,3%
1600-1999 cmc14998,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4351,2%
Export4148,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.