Înmatriculări în județul Suceava, decembrie 2023

Noi78-25,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare917+7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.629

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri493

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 21 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 76 rulate, prima înmatriculare2009: 70 rulate, prima înmatriculare2010: 73 rulate, prima înmatriculare2011: 75 rulate, prima înmatriculare2012: 76 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 76 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199902
200008
200108
2002021
2003018
2004027
2005035
2006053
2007060
2008076
2009070
2010073
2011075
2012076
2013049
2014046
2015034
2016038
2017030
2018032
2019045
2020016
202108
202226
2023763

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25525,6%
AUDI14014,1%
BMW686,8%
DACIA626,2%
MERCEDES-BENZ616,1%
FORD515,1%
RENAULT494,9%
SKODA404,0%
VOLVO393,9%
NISSAN363,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT262,6%
OPEL242,4%
HYUNDAI212,1%
TOYOTA171,7%
CITROEN141,4%
SUZUKI141,4%
MITSUBISHI111,1%
KIA101,0%
FIAT90,9%
PEUGEOT90,9%
MAZDA70,7%
CHEVROLET40,4%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
DAIHATSU20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SAAB20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF585,8%
AUDI A4575,7%
VOLKSWAGEN PASSAT535,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN353,5%
AUDI A6272,7%
VOLKSWAGEN POLO252,5%
AUDI Q5242,4%
VOLKSWAGEN CADDY242,4%
DACIA DUSTER232,3%
NISSAN QASHQAI202,0%
Toate (207)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN191,9%
VOLVO XC60161,6%
DACIA LOGAN151,5%
DACIA SANDERO151,5%
BMW SERIA 3141,4%
BMW SERIA 5141,4%
FORD FOCUS141,4%
RENAULT MEGANE131,3%
SKODA OCTAVIA131,3%
BMW X3121,2%
SKODA FABIA121,2%
AUDI A3111,1%
FORD S-MAX111,1%
OPEL ASTRA111,1%
SEAT IBIZA101,0%
VOLKSWAGEN SHARAN101,0%
AUDI Q380,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
NISSAN X-TRAIL80,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,8%
BMW X170,7%
DACIA SPRING70,7%
FORD KUGA70,7%
HYUNDAI TUCSON70,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,7%
BMW SERIA 160,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
AUDI A550,5%
BMW SERIA 750,5%
FORD FIESTA50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
RENAULT CLIO50,5%
RENAULT LAGUNA50,5%
SEAT ALTEA50,5%
SKODA SUPERB50,5%
VOLVO S6050,5%
VOLVO V5050,5%
VOLVO XC9050,5%
AUDI Q740,4%
BMW X540,4%
CITROEN C540,4%
FORD GALAXY40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SEAT EXEO40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
CITROEN C130,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI I4030,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT LEON30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q820,2%
BMW X620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DAIHATSU FEROZA20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU XV20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN JUMPER10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD MAVERICK10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX2010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31832,0%
Medii (D)17417,5%
Compacte (C)16416,5%
Monovolume (MPV)13113,2%
Mici (B)11011,1%
Mari și de lux (E)656,5%
Mini (A)202,0%
Utilitare90,9%
Neclasificate20,2%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare91792,2%
Noi787,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină75776,1%
Benzină16316,4%
Hibrid414,1%
Electric191,9%
GPL151,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88488,8%
Companie11111,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51752,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18518,6%
Berlină cu hayon16016,1%
Berlină12512,6%
Cupeu60,6%
Cabriolet20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18318,4%
75-109 kW44644,8%
110-149 kW28128,2%
150-219 kW545,4%
220 kW și peste121,2%
Necompletat191,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc383,8%
1000-1399 cmc10710,8%
1400-1599 cmc17717,8%
1600-1999 cmc54254,5%
2000-2999 cmc10911,0%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat191,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN50631,1%
AUDI21613,3%
BMW1348,2%
MERCEDES-BENZ965,9%
FORD955,8%
DACIA835,1%
OPEL764,7%
SKODA704,3%
RENAULT452,8%
VOLVO352,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT332,0%
TOYOTA301,8%
NISSAN221,4%
PEUGEOT221,4%
SUZUKI201,2%
LAND ROVER181,1%
HYUNDAI161,0%
MAZDA150,9%
ALFA ROMEO100,6%
CITROEN100,6%
FIAT100,6%
KIA100,6%
JEEP80,5%
CHEVROLET60,4%
MINI60,4%
HONDA50,3%
MITSUBISHI50,3%
SUBARU50,3%
DAEWOO40,2%
PORSCHE40,2%
DODGE30,2%
LEXUS30,2%
SMART30,2%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,1%
LANCIA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare45492,1%
Export387,7%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12826,0%
DACIA6713,6%
OPEL489,7%
FORD397,9%
AUDI326,5%
MERCEDES-BENZ295,9%
RENAULT214,3%
SKODA204,1%
BMW163,2%
FIAT142,8%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO132,6%
PEUGEOT122,4%
CITROEN61,2%
LAND ROVER61,2%
VOLVO51,0%
HYUNDAI40,8%
MITSUBISHI40,8%
TOYOTA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
CHEVROLET30,6%
SEAT30,6%
SUZUKI30,6%
HONDA20,4%
SMART20,4%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
LANCIA10,2%
MAZDA10,2%
MCC10,2%
NISSAN10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.