Înmatriculări în județul Bacău, decembrie 2023

Noi107-15,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare641-1,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.300

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri281

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 103 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199902
200007
200105
200208
200309
2004017
2005025
2006036
2007042
2008049
2009044
2010046
2011059
2012060
2013039
2014044
2015028
2016030
2017017
2018016
2019026
2020010
202106
202247
20231035

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12817,1%
BMW679,0%
AUDI668,8%
DACIA618,2%
FORD486,4%
RENAULT425,6%
MERCEDES-BENZ374,9%
OPEL354,7%
SKODA283,7%
VOLVO283,7%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI273,6%
TOYOTA263,5%
NISSAN243,2%
SUZUKI162,1%
PEUGEOT152,0%
SEAT141,9%
KIA111,5%
CITROEN101,3%
MAZDA101,3%
FIAT91,2%
MITSUBISHI81,1%
LAND ROVER60,8%
ALFA ROMEO50,7%
TESLA50,7%
CHEVROLET40,5%
SSANGYONG30,4%
HONDA20,3%
LANCIA20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
DODGE10,1%
DR10,1%
INEOS10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT435,8%
VOLKSWAGEN GOLF304,0%
AUDI A4293,9%
FORD FOCUS233,1%
BMW SERIA 3223,0%
DACIA DUSTER202,7%
DACIA SANDERO172,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,3%
DACIA LOGAN162,1%
VOLVO XC60162,1%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5141,9%
NISSAN QASHQAI141,9%
OPEL ASTRA131,7%
AUDI A6121,6%
RENAULT MEGANE111,5%
SKODA OCTAVIA111,5%
HYUNDAI TUCSON101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,3%
RENAULT SCENIC101,3%
VOLKSWAGEN TOURAN101,3%
RENAULT CLIO91,2%
SKODA FABIA91,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,1%
AUDI A570,9%
BMW X370,9%
AUDI A360,8%
HYUNDAI IX3560,8%
MITSUBISHI ASX60,8%
OPEL CORSA60,8%
SUZUKI GRAND VITARA60,8%
TOYOTA RAV460,8%
AUDI Q350,7%
BMW SERIA 150,7%
BMW X150,7%
KIA CEED50,7%
MERCEDES-BENZ GLE50,7%
NISSAN QASHQAI+250,7%
OPEL ZAFIRA50,7%
PEUGEOT 30750,7%
TOYOTA C-HR50,7%
TOYOTA YARIS CROSS50,7%
VOLKSWAGEN POLO50,7%
AUDI Q540,5%
BMW X540,5%
DACIA SPRING40,5%
FIAT PUNTO40,5%
FORD C-MAX40,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI I3040,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,5%
SEAT IBIZA40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLVO XC9040,5%
BMW X430,4%
CITROEN C530,4%
FORD KUGA30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI KONA30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL VIVARO30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SKODA ROOMSTER30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
TESLA MODEL Y30,4%
VOLVO V4030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
BMW SERIA 720,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
FORD PUMA20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I2020,3%
KIA XCEED20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT LEON20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI SX420,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA HIGHLANDER20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S510,1%
BMW GRAN TURISMO10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN 10710,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN JUMPER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DR 4,010,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INEOS GRENADIER10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23531,4%
Compacte (C)15320,5%
Medii (D)13117,5%
Mici (B)9012,0%
Monovolume (MPV)7710,3%
Mari și de lux (E)344,5%
Mini (A)131,7%
Neclasificate81,1%
Utilitare50,7%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64185,7%
Noi10714,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47964,0%
Benzină17623,5%
Hibrid679,0%
Electric131,7%
GPL131,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67490,1%
Companie749,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34646,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15220,3%
Berlină cu hayon13818,4%
Berlină10714,3%
Cabriolet40,5%
Cupeu10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16021,4%
75-109 kW34045,5%
110-149 kW18725,0%
150-219 kW364,8%
220 kW și peste121,6%
Necompletat131,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc496,6%
1000-1399 cmc9012,0%
1400-1599 cmc18224,3%
1600-1999 cmc33244,4%
2000-2999 cmc8010,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat131,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29422,6%
AUDI1189,1%
BMW1168,9%
DACIA1048,0%
OPEL1048,0%
FORD886,8%
RENAULT806,2%
SKODA695,3%
MERCEDES-BENZ624,8%
HYUNDAI292,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT282,2%
TOYOTA241,8%
FIAT201,5%
SEAT201,5%
NISSAN161,2%
SUZUKI151,2%
CITROEN141,1%
MAZDA141,1%
CHEVROLET110,8%
ALFA ROMEO90,7%
LAND ROVER90,7%
MITSUBISHI80,6%
VOLVO70,5%
DAEWOO60,5%
HONDA50,4%
KIA50,4%
LANCIA40,3%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24286,1%
Export3813,5%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5519,6%
VOLKSWAGEN5017,8%
OPEL3211,4%
DAEWOO258,9%
FORD186,4%
RENAULT165,7%
BMW145,0%
MERCEDES-BENZ103,6%
FIAT93,2%
PEUGEOT93,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI72,5%
SKODA72,5%
HYUNDAI41,4%
MAZDA31,1%
NISSAN31,1%
SEAT31,1%
VOLVO31,1%
LANCIA20,7%
SMART20,7%
SUZUKI20,7%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
INFINITI10,4%
JAGUAR10,4%
KIA10,4%
LEXUS10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.