Înmatriculări în județul Galați, decembrie 2023

Noi122-15,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare500-5,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.177

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri584

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 119 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199901
200000
200106
200206
200304
2004010
2005019
2006027
2007035
2008030
2009031
2010033
2011039
2012028
2013023
2014022
2015025
2016027
2017024
2018036
2019037
2020018
2021012
202234
20231192

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12520,1%
DACIA6510,5%
RENAULT6410,3%
AUDI558,8%
BMW426,8%
FORD406,4%
SKODA315,0%
MERCEDES-BENZ304,8%
HYUNDAI274,3%
OPEL223,5%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT182,9%
NISSAN111,8%
TOYOTA111,8%
KIA101,6%
VOLVO101,6%
CITROEN91,4%
MAZDA91,4%
PEUGEOT81,3%
FIAT61,0%
ALFA ROMEO40,6%
TESLA40,6%
LAND ROVER30,5%
MITSUBISHI30,5%
SUZUKI30,5%
CUPRA20,3%
JEEP20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
HONDA10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT304,8%
VOLKSWAGEN GOLF294,7%
RENAULT MEGANE203,2%
DACIA DUSTER193,1%
DACIA LOGAN193,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,9%
AUDI A4162,6%
BMW SERIA 3152,4%
DACIA SANDERO132,1%
FORD FOCUS132,1%
Toate (173)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON121,9%
DACIA SPRING111,8%
SKODA OCTAVIA111,8%
AUDI Q5101,6%
AUDI A691,5%
RENAULT KADJAR91,5%
VOLKSWAGEN CC91,5%
OPEL ASTRA81,3%
VOLKSWAGEN TOURAN81,3%
AUDI A571,1%
FORD FIESTA71,1%
SEAT LEON71,1%
FORD KUGA61,0%
FORD MONDEO61,0%
KIA SPORTAGE61,0%
NISSAN QASHQAI61,0%
RENAULT CAPTUR61,0%
RENAULT CLIO61,0%
RENAULT SCENIC61,0%
SKODA KODIAQ61,0%
VOLKSWAGEN POLO61,0%
AUDI A350,8%
BMW SERIA 550,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
SKODA SUPERB50,8%
VOLVO XC6050,8%
BMW SERIA 140,6%
BMW X340,6%
MAZDA CX-3040,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
RENAULT LAGUNA40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
ALFA ROMEO 15930,5%
BMW X630,5%
FIAT PUNTO30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA CEED30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT ESPACE30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA KAROQ30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,5%
AUDI A720,3%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X520,3%
CITROEN C420,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 300820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUBARU LEGACY20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S1 SPORTBACK10,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X110,2%
BMW X410,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN DS410,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ACCENT10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL CORSA10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19932,0%
Compacte (C)13321,4%
Medii (D)11117,8%
Mici (B)7011,3%
Monovolume (MPV)619,8%
Mari și de lux (E)274,3%
Mini (A)162,6%
Neclasificate30,5%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50080,4%
Noi12219,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38161,3%
Benzină13321,4%
Hibrid7612,2%
Electric172,7%
GPL152,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56590,8%
Companie579,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26041,8%
Berlină cu hayon14122,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11017,7%
Berlină10516,9%
Cabriolet40,6%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11218,0%
75-109 kW26843,1%
110-149 kW18329,4%
150-219 kW284,5%
220 kW și peste152,4%
Necompletat162,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc447,1%
1000-1399 cmc7011,3%
1400-1599 cmc15925,6%
1600-1999 cmc28045,0%
2000-2999 cmc487,7%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat172,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24520,8%
AUDI1179,9%
DACIA1169,9%
BMW1028,7%
OPEL1028,7%
FORD937,9%
MERCEDES-BENZ776,5%
SKODA665,6%
RENAULT615,2%
PEUGEOT211,8%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI201,7%
KIA191,6%
TOYOTA161,4%
CITROEN131,1%
FIAT131,1%
MAZDA110,9%
VOLVO110,9%
LAND ROVER100,8%
SEAT100,8%
NISSAN90,8%
PORSCHE80,7%
ALFA ROMEO60,5%
SUZUKI60,5%
MITSUBISHI50,4%
CHEVROLET40,3%
HONDA40,3%
DAEWOO20,2%
MINI20,2%
ROVER20,2%
SMART20,2%
CHRYSLER10,1%
JEEP10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35961,5%
Export22438,4%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10217,5%
DACIA8714,9%
MERCEDES-BENZ6210,6%
OPEL589,9%
FORD498,4%
RENAULT335,7%
BMW274,6%
DAEWOO254,3%
TOYOTA233,9%
AUDI223,8%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,4%
SKODA132,2%
FIAT111,9%
HYUNDAI91,5%
SEAT81,4%
LEXUS50,9%
ALFA ROMEO40,7%
CHEVROLET40,7%
HONDA30,5%
NISSAN30,5%
VOLVO30,5%
KIA20,3%
MAZDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
ARO10,2%
CITROEN10,2%
DODGE10,2%
DR MOTOR10,2%
GWM10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
ROVER10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.