Înmatriculări în județul Neamț, decembrie 2023

Noi98-4,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare518+0,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări955

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri238

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 95 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200002
200106
200208
2003013
2004022
2005027
2006033
2007033
2008047
2009041
2010040
2011044
2012036
2013027
2014026
2015027
2016014
2017020
2018011
2019016
202009
202104
202236
2023953

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14323,2%
AUDI6811,0%
DACIA599,6%
BMW365,8%
RENAULT355,7%
FORD304,9%
SKODA304,9%
TOYOTA274,4%
HYUNDAI254,1%
MERCEDES-BENZ243,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL213,4%
VOLVO193,1%
SEAT142,3%
NISSAN132,1%
PEUGEOT91,5%
SUZUKI91,5%
MAZDA81,3%
FIAT71,1%
KIA71,1%
MITSUBISHI50,8%
CITROEN40,6%
JEEP30,5%
LAND ROVER30,5%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
LANCIA10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF345,5%
AUDI A4335,4%
VOLKSWAGEN PASSAT325,2%
DACIA DUSTER223,6%
DACIA SANDERO213,4%
BMW SERIA 3162,6%
VOLKSWAGEN TOURAN162,6%
SKODA OCTAVIA132,1%
VOLKSWAGEN POLO122,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,0%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA C-HR111,8%
AUDI A6101,6%
AUDI Q5101,6%
FORD FOCUS101,6%
HYUNDAI TUCSON101,6%
RENAULT MEGANE101,6%
VOLKSWAGEN CADDY91,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,3%
DACIA LOGAN71,1%
NISSAN QASHQAI71,1%
SEAT IBIZA71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,1%
VOLVO XC6071,1%
RENAULT CAPTUR61,0%
RENAULT SCENIC61,0%
SKODA SUPERB61,0%
AUDI A350,8%
AUDI A550,8%
BMW SERIA 550,8%
DACIA SPRING50,8%
FORD GALAXY50,8%
HYUNDAI IX3550,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
OPEL ASTRA50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
BMW X340,7%
BMW X540,7%
FORD FIESTA40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MAZDA CX-540,7%
OPEL CORSA40,7%
RENAULT CLIO40,7%
TOYOTA RAV440,7%
TOYOTA YARIS CROSS40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLVO V4040,7%
BMW X130,5%
FIAT PANDA30,5%
FORD KUGA30,5%
HYUNDAI I3030,5%
KIA CEED30,5%
NISSAN JUKE30,5%
OPEL ANTARA30,5%
OPEL MOKKA30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI SX430,5%
VOLKSWAGEN TAIGO30,5%
VOLVO S6030,5%
AUDI A820,3%
CITROEN C520,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT FREEMONT20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
MAZDA 520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
BMW GRAN TURISMO10,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT LINEA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TOURNEO10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN PIXO10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORFOUR10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19431,5%
Compacte (C)11618,8%
Medii (D)11017,9%
Mici (B)7912,8%
Monovolume (MPV)7712,5%
Mari și de lux (E)243,9%
Mini (A)121,9%
Neclasificate30,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51884,1%
Noi9815,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40665,9%
Benzină13922,6%
Hibrid548,8%
GPL91,5%
Electric81,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53787,2%
Companie7912,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26643,2%
Berlină cu hayon12119,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12119,6%
Berlină10016,2%
Cabriolet40,6%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12920,9%
75-109 kW29547,9%
110-149 kW14723,9%
150-219 kW325,2%
220 kW și peste50,8%
Necompletat81,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,0%
1000-1399 cmc8113,1%
1400-1599 cmc13521,9%
1600-1999 cmc29748,2%
2000-2999 cmc6310,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat81,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22823,9%
AUDI858,9%
BMW808,4%
SKODA778,1%
FORD666,9%
DACIA646,7%
MERCEDES-BENZ535,5%
OPEL535,5%
RENAULT424,4%
SEAT222,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT202,1%
TOYOTA181,9%
VOLVO171,8%
FIAT161,7%
HYUNDAI151,6%
NISSAN121,3%
SUZUKI111,2%
LAND ROVER90,9%
CHEVROLET80,8%
MAZDA80,8%
CITROEN70,7%
MITSUBISHI70,7%
KIA50,5%
JAGUAR40,4%
PORSCHE40,4%
ALFA ROMEO30,3%
LEXUS30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
DAIHATSU20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
CHRYSLER10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MORGAN10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19079,8%
Export4820,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4418,5%
VOLKSWAGEN3715,5%
FORD2912,2%
OPEL2912,2%
DAEWOO177,1%
AUDI125,0%
SKODA125,0%
FIAT93,8%
MERCEDES-BENZ93,8%
BMW62,5%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT52,1%
TOYOTA52,1%
SEAT41,7%
PEUGEOT31,3%
PORSCHE31,3%
HYUNDAI20,8%
ALFA ROMEO10,4%
DAIHATSU10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
NISSAN10,4%
ROLLS-ROYCE10,4%
ROVER10,4%
SUBARU10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.