Înmatriculări în județul Satu Mare, decembrie 2023

Noi73-31,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare399-13,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări868

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri291

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 71 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200002
200108
200205
200307
2004016
2005028
2006024
2007025
2008028
2009024
2010028
2011032
2012026
2013022
2014022
2015021
2016010
2017015
2018015
2019013
2020011
202105
202223
2023711

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9319,7%
DACIA5010,6%
AUDI4710,0%
BMW459,5%
FORD428,9%
SKODA245,1%
PEUGEOT224,7%
MERCEDES-BENZ204,2%
RENAULT194,0%
OPEL163,4%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN143,0%
HYUNDAI122,5%
VOLVO112,3%
KIA102,1%
MAZDA71,5%
TOYOTA71,5%
CITROEN40,8%
MITSUBISHI40,8%
SEAT40,8%
CHEVROLET30,6%
FIAT30,6%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT255,3%
DACIA DUSTER224,7%
VOLKSWAGEN GOLF224,7%
AUDI A4214,5%
FORD FOCUS204,3%
BMW SERIA 3153,2%
VOLKSWAGEN TOURAN153,2%
AUDI A6112,3%
DACIA SANDERO112,3%
BMW SERIA 581,7%
Toate (152)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING81,7%
KIA CEED81,7%
SKODA FABIA81,7%
SKODA OCTAVIA81,7%
BMW X371,5%
VOLVO XC6071,5%
AUDI Q561,3%
BMW SERIA 161,3%
NISSAN QASHQAI61,3%
VOLKSWAGEN POLO61,3%
DACIA LOGAN51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,1%
NISSAN X-TRAIL51,1%
OPEL ASTRA51,1%
AUDI A540,9%
FORD KUGA40,9%
FORD MONDEO40,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
PEUGEOT 20740,9%
PEUGEOT 50840,9%
RENAULT KANGOO40,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,9%
BMW X130,6%
DACIA JOGGER30,6%
HYUNDAI I3030,6%
OPEL CORSA30,6%
PEUGEOT 30730,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT TRAFIC30,6%
SKODA ENYAQ30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO V5030,6%
BMW X520,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FIAT DUCATO20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD PUMA20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
OPEL MOKKA20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT MEGANE20,4%
RENAULT MODUS20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A310,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD KA10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA FR-V10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX310,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI CARISMA10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13127,8%
Compacte (C)10221,6%
Medii (D)8417,8%
Monovolume (MPV)5812,3%
Mici (B)5211,0%
Mari și de lux (E)234,9%
Mini (A)112,3%
Utilitare51,1%
Neclasificate40,8%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39984,5%
Noi7315,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31065,7%
Benzină11023,3%
Hibrid224,7%
GPL173,6%
Electric132,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38481,4%
Companie8818,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23750,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8317,6%
Berlină cu hayon8016,9%
Berlină6714,2%
Cupeu30,6%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9620,3%
75-109 kW21244,9%
110-149 kW12526,5%
150-219 kW194,0%
220 kW și peste71,5%
Necompletat132,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc285,9%
1000-1399 cmc4810,2%
1400-1599 cmc12426,3%
1600-1999 cmc21244,9%
2000-2999 cmc449,3%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat132,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20123,2%
BMW9711,2%
AUDI809,2%
MERCEDES-BENZ789,0%
FORD637,3%
OPEL617,0%
DACIA485,5%
SKODA404,6%
RENAULT333,8%
PEUGEOT212,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI151,7%
SEAT131,5%
TOYOTA131,5%
MAZDA121,4%
CITROEN111,3%
VOLVO111,3%
SUZUKI91,0%
FIAT70,8%
NISSAN70,8%
MITSUBISHI60,7%
SMART60,7%
PORSCHE50,6%
CHEVROLET40,5%
ALFA ROMEO30,3%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
DAEWOO20,2%
HONDA20,2%
KIA20,2%
ROVER20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GWM10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25888,7%
Export3311,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7826,8%
FORD4013,7%
OPEL2910,0%
DACIA248,2%
AUDI196,5%
MERCEDES-BENZ175,8%
RENAULT144,8%
BMW103,4%
FIAT93,1%
SEAT72,4%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN51,7%
DAEWOO51,7%
PEUGEOT51,7%
SKODA51,7%
MAZDA41,4%
NISSAN31,0%
ALFA ROMEO20,7%
CHEVROLET20,7%
KIA20,7%
TOYOTA20,7%
VOLVO20,7%
JAGUAR10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
PORSCHE10,3%
ROVER10,3%
SUZUKI10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.