Înmatriculări în județul Constanța, decembrie 2023

Noi295+5,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare614-2,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.280

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri280

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 18 noi2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 274 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199904
200000
200105
200203
200306
200409
2005023
2006023
2007029
2008029
2009032
2010041
2011042
2012040
2013024
2014130
2015030
2016024
2017035
2018039
2019158
2020036
2021115
20221824
202327411

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13915,3%
DACIA849,2%
BMW727,9%
MERCEDES-BENZ687,5%
SKODA687,5%
AUDI677,4%
RENAULT505,5%
HYUNDAI485,3%
OPEL374,1%
FORD353,9%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA262,9%
PEUGEOT252,8%
VOLVO202,2%
NISSAN182,0%
CITROEN161,8%
SEAT161,8%
KIA141,5%
LAND ROVER141,5%
MAZDA131,4%
SSANGYONG131,4%
SUZUKI111,2%
TESLA101,1%
FIAT60,7%
HONDA60,7%
MITSUBISHI60,7%
JAGUAR50,6%
LEXUS50,6%
PORSCHE40,4%
CUPRA30,3%
JEEP20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF323,6%
VOLKSWAGEN PASSAT313,4%
DACIA DUSTER293,2%
SKODA OCTAVIA252,8%
DACIA SANDERO232,6%
AUDI A4222,4%
BMW SERIA 3212,3%
DACIA LOGAN182,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,0%
HYUNDAI TUCSON161,8%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE161,8%
VOLKSWAGEN TOURAN161,8%
SKODA SUPERB141,6%
BMW X3131,4%
AUDI A6121,3%
BMW SERIA 5121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,3%
MERCEDES-BENZ GLC121,3%
NISSAN QASHQAI111,2%
RENAULT CLIO111,2%
SKODA FABIA111,2%
AUDI Q5101,1%
DACIA SPRING101,1%
OPEL ASTRA101,1%
FORD PUMA91,0%
OPEL CORSA91,0%
TOYOTA C-HR91,0%
FORD KUGA80,9%
SKODA KODIAQ80,9%
TESLA MODEL 380,9%
FORD FOCUS70,8%
KIA SPORTAGE70,8%
PEUGEOT 300870,8%
RENAULT CAPTUR70,8%
SEAT LEON70,8%
SSANGYONG TIVOLI70,8%
VOLKSWAGEN CC70,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
VOLVO XC6070,8%
AUDI A360,7%
BMW SERIA 760,7%
BMW X560,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,7%
SKODA KAMIQ60,7%
SUZUKI SX460,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI Q350,6%
BMW X150,6%
HYUNDAI ELANTRA50,6%
HYUNDAI KONA50,6%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR50,6%
MAZDA CX-3050,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
BMW SERIA 140,4%
CITROEN C440,4%
DACIA JOGGER40,4%
HYUNDAI I2040,4%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
OPEL MOKKA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
AUDI A530,3%
AUDI A830,3%
FIAT 50030,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI I1030,3%
KIA CEED30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
LEXUS RX30,3%
MAZDA 330,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL CROSSLAND30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 40730,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN EOS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
AUDI A720,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA LEON20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JAGUAR XF20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO QUADRIFOGLIO10,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DS DS410,1%
FIAT E3*2001/116*0286*0110,1%
FIAT FREEMONT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV34638,1%
Compacte (C)16818,5%
Medii (D)13414,7%
Mici (B)10711,8%
Monovolume (MPV)596,5%
Mari și de lux (E)576,3%
Mini (A)232,5%
Neclasificate111,2%
Sport30,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61467,5%
Noi29532,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42346,5%
Benzină25427,9%
Hibrid16418,0%
Electric343,7%
GPL343,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75382,8%
Companie15617,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38842,7%
Berlină cu hayon18220,0%
Berlină17819,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14916,4%
Cabriolet70,8%
Cupeu50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15817,4%
75-109 kW30934,0%
110-149 kW33136,4%
150-219 kW535,8%
220 kW și peste262,9%
Necompletat323,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc768,4%
1000-1399 cmc13314,6%
1400-1599 cmc20622,7%
1600-1999 cmc37341,0%
2000-2999 cmc849,2%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat343,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN54023,7%
BMW23110,1%
AUDI1988,7%
SKODA1988,7%
DACIA1576,9%
MERCEDES-BENZ1436,3%
FORD1315,7%
OPEL1275,6%
RENAULT994,3%
PEUGEOT602,6%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT472,1%
HYUNDAI441,9%
MAZDA331,4%
LAND ROVER271,2%
TOYOTA231,0%
NISSAN210,9%
VOLVO210,9%
FIAT190,8%
CITROEN180,8%
KIA160,7%
MINI150,7%
SUZUKI150,7%
DAEWOO130,6%
PORSCHE120,5%
MITSUBISHI100,4%
SMART100,4%
JEEP90,4%
CHEVROLET60,3%
JAGUAR50,2%
ALFA ROMEO40,2%
HONDA40,2%
LEXUS40,2%
CHRYSLER30,1%
MCC30,1%
SAAB30,1%
DODGE20,1%
HUMMER20,1%
SUBARU20,1%
DAIHATSU10,0%
LINCOLN10,0%
ROVER10,0%
SCHMITZ CARGOBULL10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23483,6%
Export4616,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3813,6%
DACIA3412,1%
DAEWOO2810,0%
OPEL279,6%
FORD258,9%
BMW207,1%
RENAULT176,1%
SKODA165,7%
AUDI124,3%
MERCEDES-BENZ103,6%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT72,5%
FIAT62,1%
CHEVROLET51,8%
PEUGEOT51,8%
MAZDA41,4%
LAND ROVER31,1%
HYUNDAI20,7%
SUZUKI20,7%
VOLVO20,7%
CHRYSLER10,4%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
LADA10,4%
LEXUS10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
OLTCIT10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SAAB10,4%
SANTANA10,4%
SMART10,4%
TESLA10,4%
TOYOTA10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.