Înmatriculări în județul Mureș, decembrie 2023

Noi195+27,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare743+4,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.468

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri350

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 42 rulate, prima înmatriculare2006: 48 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 194 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199904
200003
200109
200209
2003018
2004027
2005042
2006048
2007040
2008044
2009064
2010046
2011062
2012063
2013039
2014032
2015036
2016031
2017020
2018038
2019035
2020013
202103
202216
20231942

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19921,2%
DACIA13614,5%
AUDI10010,7%
BMW656,9%
MERCEDES-BENZ495,2%
SKODA444,7%
FORD404,3%
OPEL353,7%
RENAULT353,7%
TOYOTA343,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN272,9%
HYUNDAI232,5%
VOLVO222,3%
PEUGEOT192,0%
KIA161,7%
SEAT161,7%
SUZUKI141,5%
CITROEN121,3%
MAZDA111,2%
MITSUBISHI80,9%
HONDA50,5%
MINI40,4%
CHEVROLET30,3%
LAND ROVER30,3%
SMART30,3%
FIAT20,2%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF596,3%
DACIA SANDERO566,0%
AUDI A4535,7%
DACIA DUSTER303,2%
DACIA LOGAN303,2%
VOLKSWAGEN PASSAT303,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,3%
VOLKSWAGEN POLO202,1%
BMW SERIA 3181,9%
NISSAN QASHQAI181,9%
Toate (219)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA181,9%
AUDI A3151,6%
DACIA SPRING151,6%
VOLKSWAGEN TOURAN151,6%
BMW SERIA 5131,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,3%
FORD FOCUS111,2%
OPEL ASTRA111,2%
BMW SERIA 1101,1%
BMW X3101,1%
FORD FIESTA101,1%
VOLVO XC60101,1%
HYUNDAI TUCSON91,0%
SKODA FABIA91,0%
TOYOTA C-HR91,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,0%
VOLKSWAGEN SHARAN91,0%
AUDI A680,9%
KIA SPORTAGE80,9%
RENAULT MEGANE80,9%
TOYOTA COROLLA80,9%
AUDI A570,7%
AUDI Q570,7%
FORD KUGA70,7%
OPEL CORSA70,7%
BMW X160,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,6%
RENAULT CLIO60,6%
SUZUKI VITARA60,6%
TOYOTA RAV460,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
VOLKSWAGEN TAIGO60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,5%
SEAT LEON50,5%
VOLVO V4050,5%
HYUNDAI I3040,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA AVENSIS40,4%
AUDI A130,3%
AUDI Q730,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA CIVIC30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C820,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN PATHFINDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW XM10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU COPEN10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI IX3510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26227,9%
Compacte (C)19320,6%
Mici (B)16918,0%
Medii (D)13714,6%
Monovolume (MPV)10311,0%
Mari și de lux (E)343,6%
Mini (A)252,7%
Sport70,7%
Utilitare60,6%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74379,2%
Noi19520,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55759,4%
Benzină24926,5%
Hibrid687,2%
GPL424,5%
Electric222,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73077,8%
Companie20822,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43546,4%
Berlină cu hayon21823,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16317,4%
Berlină10511,2%
Cabriolet101,1%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23925,5%
75-109 kW38941,5%
110-149 kW24325,9%
150-219 kW293,1%
220 kW și peste161,7%
Necompletat222,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10511,2%
1000-1399 cmc11612,4%
1400-1599 cmc21222,6%
1600-1999 cmc38941,5%
2000-2999 cmc899,5%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat222,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36324,7%
AUDI16111,0%
BMW1208,2%
DACIA1026,9%
FORD996,7%
OPEL986,7%
MERCEDES-BENZ896,1%
RENAULT724,9%
SKODA604,1%
PEUGEOT352,4%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI342,3%
TOYOTA332,2%
SUZUKI251,7%
MAZDA231,6%
SEAT191,3%
NISSAN181,2%
MITSUBISHI151,0%
CITROEN141,0%
FIAT100,7%
LAND ROVER100,7%
VOLVO100,7%
SMART80,5%
PORSCHE60,4%
CHEVROLET50,3%
KIA50,3%
MINI40,3%
DAIHATSU30,2%
LADA30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAEWOO20,1%
FERRARI20,1%
HONDA20,1%
JAGUAR20,1%
JEEP20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
IVECO10,1%
JAC10,1%
LANCIA10,1%
LINCOLN10,1%
QUATTRO10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31790,6%
Export339,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8524,3%
OPEL5916,9%
DACIA4512,9%
FORD308,6%
AUDI226,3%
PEUGEOT144,0%
RENAULT144,0%
MERCEDES-BENZ123,4%
CITROEN82,3%
SKODA82,3%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW72,0%
FIAT72,0%
DAEWOO61,7%
SEAT51,4%
TOYOTA41,1%
KIA30,9%
MITSUBISHI30,9%
NISSAN30,9%
CHRYSLER20,6%
MAZDA20,6%
PORSCHE20,6%
SMART20,6%
VOLVO20,6%
DAIHATSU10,3%
JAGUAR10,3%
LAND ROVER10,3%
MCC10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.