Înmatriculări în județul Harghita, decembrie 2023

Noi80-51,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare366-2,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări893

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri238

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 1 noi2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 76 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199903
200003
200105
200208
2003011
2004115
2005018
2006016
2007019
2008021
2009023
2010042
2011033
2012024
2013016
2014015
2015019
2016014
2017012
2018014
2019011
202007
202104
202235
2023760

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9521,3%
DACIA9120,4%
FORD306,7%
SKODA286,3%
AUDI255,6%
OPEL224,9%
SUZUKI204,5%
NISSAN143,1%
RENAULT143,1%
BMW132,9%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA132,9%
MAZDA122,7%
MITSUBISHI112,5%
MERCEDES-BENZ92,0%
HYUNDAI81,8%
SEAT81,8%
VOLVO81,8%
PEUGEOT51,1%
KIA40,9%
HONDA30,7%
FIAT20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CITROEN10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER378,3%
VOLKSWAGEN GOLF255,6%
DACIA SANDERO235,2%
VOLKSWAGEN PASSAT194,3%
DACIA SPRING143,2%
DACIA LOGAN122,7%
SUZUKI GRAND VITARA112,5%
VOLKSWAGEN TOURAN112,5%
FORD KUGA102,3%
AUDI A492,0%
Toate (134)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS81,8%
SKODA FABIA81,8%
SKODA OCTAVIA81,8%
VOLKSWAGEN POLO81,8%
NISSAN QASHQAI71,6%
OPEL ASTRA71,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,6%
BMW SERIA 361,4%
MAZDA 361,4%
MITSUBISHI ASX61,4%
OPEL CORSA61,4%
VOLVO XC6061,4%
AUDI Q551,1%
SEAT IBIZA51,1%
VOLKSWAGEN CADDY51,1%
VOLKSWAGEN SHARAN51,1%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER51,1%
AUDI A640,9%
OPEL MERIVA40,9%
RENAULT MEGANE40,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,9%
AUDI A330,7%
DACIA JOGGER30,7%
FORD FIESTA30,7%
HYUNDAI I3030,7%
KIA SPORTAGE30,7%
NISSAN X-TRAIL30,7%
RENAULT CLIO30,7%
SKODA KAROQ30,7%
SUZUKI SX430,7%
SUZUKI VITARA30,7%
TOYOTA AVENSIS30,7%
BMW SERIA 120,5%
BMW SERIA 520,5%
BMW X320,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD PUMA20,5%
HONDA JAZZ20,5%
HYUNDAI BAYON20,5%
MAZDA 220,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
NISSAN MICRA20,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT AUSTRAL20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA SCALA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SKODA YETI20,5%
SUZUKI SWIFT20,5%
TOYOTA AURIS20,5%
TOYOTA LAND CRUISER20,5%
TOYOTA RAV420,5%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q210,2%
AUDI RS610,2%
BMW X110,2%
CITROEN C810,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MAVERICK10,2%
FORD TOURNEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR SOVEREIGN10,2%
KIA PICANTO10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI SPACE WAGON10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 10610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU G3X JUSTY10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA SUPRA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN ID 310,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV compacte9320,9%
Mici (B)8719,5%
Compacte (C)7917,7%
Monovolume (MPV)5111,4%
Medii (D)4710,5%
SUV mici378,3%
Mini (A)184,0%
SUV mari173,8%
Mari și de lux (E)81,8%
Neclasificate40,9%
Toate (12)
Clase: valoare, vehicule, cotă
Utilitare30,7%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36682,1%
Noi8017,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină23051,6%
Benzină16436,8%
Hibrid245,4%
Electric153,4%
GPL132,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37985,0%
Companie6715,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22650,7%
Berlină cu hayon10924,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8218,4%
Berlină245,4%
Cabriolet40,9%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12528,0%
75-109 kW19243,0%
110-149 kW9521,3%
150-219 kW153,4%
220 kW și peste40,9%
Necompletat153,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc276,1%
1000-1399 cmc8920,0%
1400-1599 cmc11726,2%
1600-1999 cmc16537,0%
2000-2999 cmc286,3%
3000 cmc și peste51,1%
Necompletat153,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19221,5%
OPEL11312,7%
DACIA798,8%
AUDI748,3%
SKODA657,3%
BMW465,2%
FORD394,4%
SUZUKI394,4%
MERCEDES-BENZ333,7%
RENAULT252,8%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA242,7%
HYUNDAI161,8%
MITSUBISHI151,7%
NISSAN151,7%
LAND ROVER121,3%
PEUGEOT111,2%
SEAT111,2%
VOLVO111,2%
DAIHATSU91,0%
FIAT91,0%
MAZDA91,0%
KIA70,8%
ALFA ROMEO50,6%
CITROEN50,6%
DAEWOO50,6%
HONDA50,6%
JEEP50,6%
CHEVROLET30,3%
LADA20,2%
SUBARU20,2%
CAMI10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18678,2%
Export5221,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6025,2%
OPEL5422,7%
VOLKSWAGEN3816,0%
RENAULT135,5%
FORD93,8%
DAEWOO83,4%
MERCEDES-BENZ72,9%
SKODA72,9%
TOYOTA72,9%
AUDI62,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT62,5%
BMW31,3%
CITROEN31,3%
PEUGEOT31,3%
SUZUKI31,3%
ARO10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
LADA10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
SEAT10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.