Înmatriculări în județul Caraș-Severin, decembrie 2023

Noi38-42,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare370+2,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări647

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri417

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 37 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199902
2000010
200105
2002010
2003012
2004021
2005020
2006028
2007027
2008035
2009028
2010026
2011022
2012020
2013020
2014013
2015014
2016010
2017014
201809
201909
202004
202102
202214
2023370

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8320,3%
DACIA399,6%
AUDI358,6%
FORD297,1%
BMW276,6%
OPEL256,1%
MERCEDES-BENZ184,4%
SKODA174,2%
RENAULT163,9%
SEAT153,7%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT133,2%
HYUNDAI122,9%
SUZUKI112,7%
FIAT102,5%
VOLVO102,5%
NISSAN92,2%
MAZDA71,7%
MITSUBISHI71,7%
KIA61,5%
TOYOTA51,2%
CITROEN41,0%
ALFA ROMEO30,7%
SUBARU20,5%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
MASERATI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF235,6%
VOLKSWAGEN PASSAT204,9%
AUDI A4184,4%
FORD FOCUS143,4%
DACIA LOGAN133,2%
DACIA DUSTER122,9%
BMW SERIA 3102,5%
OPEL ASTRA102,5%
DACIA SANDERO92,2%
VOLKSWAGEN POLO82,0%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA71,7%
SKODA FABIA71,7%
NISSAN QASHQAI61,5%
SEAT IBIZA61,5%
SEAT LEON61,5%
SKODA OCTAVIA61,5%
VOLKSWAGEN TOURAN61,5%
AUDI Q551,2%
HYUNDAI TUCSON51,2%
KIA SPORTAGE51,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,2%
RENAULT MEGANE51,2%
VOLKSWAGEN SHARAN51,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
AUDI A541,0%
BMW SERIA 541,0%
BMW X341,0%
DACIA SPRING41,0%
FIAT PUNTO41,0%
FORD FIESTA41,0%
MAZDA 341,0%
VOLKSWAGEN CC41,0%
VOLVO XC6041,0%
AUDI A330,7%
BMW SERIA 130,7%
FORD GALAXY30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
PEUGEOT 50830,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
SUZUKI VITARA30,7%
TOYOTA RAV430,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
AUDI A620,5%
BMW X120,5%
BMW X520,5%
CITROEN C-CROSSER20,5%
FIAT DUCATO20,5%
FIAT STILO20,5%
FORD C-MAX20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
MITSUBISHI PAJERO20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL MOKKA20,5%
PEUGEOT 20620,5%
PEUGEOT 30720,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT ALHAMBRA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SUZUKI JIMNY20,5%
SUZUKI SX420,5%
VOLVO V6020,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO GT10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q310,2%
AUDI SQ510,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER STRATUS10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI VELOSTER10,2%
KIA RIO10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA TRIBUTE10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 40810,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUBARU G3X JUSTY10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10325,2%
Compacte (C)9022,1%
Mici (B)7618,6%
Medii (D)7117,4%
Monovolume (MPV)399,6%
Mari și de lux (E)112,7%
Mini (A)82,0%
Utilitare61,5%
Sport30,7%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37090,7%
Noi389,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26665,2%
Benzină11027,0%
Hibrid153,7%
GPL102,5%
Electric71,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37792,4%
Companie317,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17743,4%
Berlină cu hayon8921,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7819,1%
Berlină5513,5%
Cabriolet51,2%
Cupeu41,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11828,9%
75-109 kW18144,4%
110-149 kW8520,8%
150-219 kW133,2%
220 kW și peste41,0%
Necompletat71,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc174,2%
1000-1399 cmc6415,7%
1400-1599 cmc9222,5%
1600-1999 cmc19146,8%
2000-2999 cmc379,1%
Necompletat71,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15123,3%
OPEL7311,3%
AUDI548,3%
FORD548,3%
BMW538,2%
DACIA446,8%
SKODA335,1%
RENAULT274,2%
MERCEDES-BENZ243,7%
PEUGEOT152,3%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT121,9%
SUZUKI121,9%
HYUNDAI111,7%
MAZDA111,7%
NISSAN91,4%
TOYOTA91,4%
CITROEN81,2%
PORSCHE71,1%
FIAT60,9%
LAND ROVER60,9%
VOLVO60,9%
JEEP40,6%
MITSUBISHI30,5%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
DODGE20,3%
JAGUAR20,3%
KIA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare39494,5%
Export235,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL8219,7%
DACIA6816,3%
VOLKSWAGEN6515,6%
FORD4310,3%
RENAULT327,7%
DAEWOO225,3%
AUDI163,8%
PEUGEOT163,8%
FIAT133,1%
BMW122,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA61,4%
MERCEDES-BENZ61,4%
SEAT51,2%
SUZUKI51,2%
ALFA ROMEO41,0%
VOLVO41,0%
HYUNDAI30,7%
SKODA30,7%
DAIHATSU20,5%
CHRYSLER10,2%
CITROEN10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MASERATI10,2%
MITSUBISHI10,2%
NISSAN10,2%
ROVER10,2%
TOYOTA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.