Înmatriculări în județul Timiș, decembrie 2023

Noi367+36,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.204+28,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.190

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri632

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 316 noinov 24: 1.400 rulate, prima înmatricularedec 24: 307 noidec 24: 1.107 rulate, prima înmatriculareian 25: 316 noiian 25: 1.027 rulate, prima înmatricularefeb 25: 291 noifeb 25: 1.376 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.408 rulate, prima înmatriculareapr 25: 370 noiapr 25: 1.621 rulate, prima înmatricularemai 25: 369 noimai 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareiun 25: 282 noiiun 25: 1.459 rulate, prima înmatriculareiul 25: 457 noiiul 25: 1.578 rulate, prima înmatriculareaug 25: 454 noiaug 25: 1.227 rulate, prima înmatricularesep 25: 297 noisep 25: 1.194 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.580 rulate, prima înmatricularenov 25: 417 noinov 25: 1.366 rulate, prima înmatricularedec 25: 546 noidec 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareian 26: 203 noiian 26: 965 rulate, prima înmatricularefeb 26: 243 noifeb 26: 1.194 rulate, prima înmatricularemar 26: 260 noimar 26: 1.297 rulate, prima înmatriculareapr 26: 299 noiapr 26: 1.227 rulate, prima înmatricularemai 26: 313 noimai 26: 1.104 rulate, prima înmatriculareiun 26: 453 noiiun 26: 1.227 rulate, prima înmatriculareiul 26: 298 noiiul 26: 1.280 rulate, prima înmatriculareaug 26: 247 noiaug 26: 1.062 rulate, prima înmatricularesep 26: 315 noisep 26: 1.188 rulate, prima înmatriculareoct 26: 421 noioct 26: 1.245 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243161.400
dec 243071.107
ian 253161.027
feb 252911.376
mar 252371.408
apr 253701.621
mai 253691.501
iun 252821.459
iul 254571.578
aug 254541.227
sep 252971.194
oct 253291.580
nov 254171.366
dec 255461.234
ian 26203965
feb 262431.194
mar 262601.297
apr 262991.227
mai 263131.104
iun 264531.227
iul 262981.280
aug 262471.062
sep 263151.188
oct 264211.245

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 24 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 35 rulate, prima înmatriculare2005: 58 rulate, prima înmatriculare2006: 70 rulate, prima înmatriculare2007: 68 rulate, prima înmatriculare2008: 78 rulate, prima înmatriculare2009: 89 rulate, prima înmatriculare2010: 85 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 91 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 59 rulate, prima înmatriculare2015: 63 rulate, prima înmatriculare2016: 54 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 358 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199907
200008
200109
2002024
2003028
2004035
2005058
2006070
2007068
2008078
2009089
2010085
2011085
2012091
2013070
2014059
2015063
2016054
2017047
2018059
2019042
2020030
2021013
2022916
20233583

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24915,8%
DACIA15710,0%
BMW1439,1%
AUDI1177,4%
FORD1117,1%
MERCEDES-BENZ1117,1%
SKODA895,7%
RENAULT875,5%
HYUNDAI664,2%
OPEL634,0%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA462,9%
PEUGEOT432,7%
SEAT402,5%
VOLVO332,1%
MAZDA322,0%
NISSAN312,0%
KIA281,8%
CITROEN191,2%
FIAT181,1%
SUZUKI110,7%
CUPRA90,6%
HONDA80,5%
CHEVROLET70,4%
MINI70,4%
SMART70,4%
TESLA70,4%
LAND ROVER60,4%
MITSUBISHI60,4%
PORSCHE50,3%
SSANGYONG40,3%
ALFA ROMEO30,2%
ACURA10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF654,2%
DACIA LOGAN553,5%
AUDI A4533,4%
VOLKSWAGEN PASSAT523,3%
FORD FOCUS422,7%
BMW SERIA 3412,6%
DACIA DUSTER342,2%
DACIA SPRING342,2%
BMW SERIA 5301,9%
SKODA OCTAVIA301,9%
Toate (284)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE291,9%
DACIA SANDERO271,7%
OPEL ASTRA261,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN261,7%
BMW SERIA 1231,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C231,5%
VOLKSWAGEN TOURAN221,4%
SKODA FABIA211,3%
VOLKSWAGEN POLO211,3%
AUDI A6181,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,2%
RENAULT CLIO181,2%
HYUNDAI TUCSON171,1%
NISSAN QASHQAI171,1%
AUDI A3151,0%
FORD FIESTA151,0%
VOLVO XC60151,0%
HYUNDAI I30140,9%
FORD MONDEO130,8%
SEAT IBIZA130,8%
VOLKSWAGEN SHARAN130,8%
BMW X3120,8%
FORD KUGA120,8%
MERCEDES-BENZ GLC120,8%
TOYOTA YARIS CROSS110,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS110,7%
AUDI Q5100,6%
KIA SPORTAGE100,6%
HYUNDAI KONA90,6%
OPEL CORSA90,6%
SEAT LEON90,6%
SKODA KAMIQ90,6%
SKODA SUPERB90,6%
TOYOTA C-HR90,6%
BMW X180,5%
CUPRA FORMENTOR80,5%
FORD GALAXY80,5%
FORD PUMA80,5%
MAZDA CX-580,5%
MERCEDES-BENZ ML80,5%
RENAULT SCENIC80,5%
SKODA KAROQ80,5%
FIAT 50070,4%
FORD C-MAX70,4%
MERCEDES-BENZ CLA70,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,4%
PEUGEOT 20870,4%
AUDI A560,4%
BMW SERIA 460,4%
BMW X560,4%
HYUNDAI IX3560,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V60,4%
PEUGEOT 200860,4%
RENAULT TRAFIC60,4%
SEAT ALHAMBRA60,4%
SEAT ALTEA60,4%
SKODA KODIAQ60,4%
VOLKSWAGEN TAIGO60,4%
HYUNDAI I1050,3%
KIA CEED50,3%
MAZDA 350,3%
MAZDA 650,3%
OPEL INSIGNIA50,3%
PEUGEOT 30850,3%
RENAULT KOLEOS50,3%
TESLA MODEL Y50,3%
TOYOTA RAV450,3%
VOLKSWAGEN CC50,3%
VOLKSWAGEN JETTA50,3%
FIAT PUNTO40,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MINI COOPER40,3%
NISSAN JUKE40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
OPEL MERIVA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 300840,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT MODUS40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO V6040,3%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 730,2%
CITROEN C430,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
DACIA LODGY30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
HYUNDAI I4030,2%
KIA RIO30,2%
KIA SORENTO30,2%
KIA XCEED30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G30,2%
MERCEDES-BENZ EQA30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
MITSUBISHI SPACE STAR30,2%
NISSAN MICRA30,2%
OPEL AGILA30,2%
OPEL CROSSLAND30,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 40730,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
SEAT EXEO30,2%
SMART FORTWO30,2%
SUZUKI SX430,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
VOLKSWAGEN UP30,2%
VOLVO XC4030,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI A120,1%
AUDI Q720,1%
AUDI Q820,1%
AUDI TT20,1%
BMW I420,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW X620,1%
CITROEN C220,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C520,1%
CITROEN XSARA PICASSO20,1%
DACIA DOKKER20,1%
DACIA JOGGER20,1%
FIAT PANDA20,1%
FIAT SEDICI20,1%
FORD KA20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI ELANTRA20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI IONIQ620,1%
KIA PICANTO20,1%
LAND ROVER DISCOVERY20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42427,0%
Compacte (C)35622,7%
Mici (B)23515,0%
Medii (D)23314,8%
Monovolume (MPV)1499,5%
Mari și de lux (E)734,6%
Mini (A)724,6%
Neclasificate120,8%
Sport120,8%
Utilitare50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.20476,6%
Noi36723,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină83953,4%
Benzină48630,9%
Hibrid1509,5%
Electric664,2%
GPL301,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.33985,2%
Companie23214,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65641,8%
Berlină cu hayon35122,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)29218,6%
Berlină23615,0%
Cupeu211,3%
Cabriolet151,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW38824,7%
75-109 kW60838,7%
110-149 kW41726,5%
150-219 kW603,8%
220 kW și peste322,0%
Necompletat664,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1328,4%
1000-1399 cmc23815,1%
1400-1599 cmc36223,0%
1600-1999 cmc62439,7%
2000-2999 cmc1368,7%
3000 cmc și peste130,8%
Necompletat664,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN42419,4%
BMW25911,8%
DACIA1968,9%
OPEL1607,3%
AUDI1526,9%
FORD1486,8%
MERCEDES-BENZ1446,6%
SKODA1275,8%
RENAULT1115,1%
HYUNDAI482,2%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT462,1%
FIAT331,5%
TOYOTA331,5%
SEAT311,4%
MAZDA301,4%
NISSAN281,3%
KIA241,1%
CITROEN231,1%
LAND ROVER190,9%
VOLVO190,9%
SUZUKI180,8%
CHEVROLET160,7%
ALFA ROMEO130,6%
SMART130,6%
HONDA110,5%
MINI110,5%
MITSUBISHI110,5%
DAEWOO70,3%
JAGUAR50,2%
PORSCHE50,2%
DAIHATSU40,2%
JEEP40,2%
SAAB30,1%
DODGE20,1%
LEXUS20,1%
ROVER20,1%
SSANGYONG20,1%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
IVECO10,0%
LAMBORGHINI10,0%
LANCIA10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare51882,0%
Export10917,2%
Înmatriculat pentru export50,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9515,0%
VOLKSWAGEN9414,9%
OPEL7311,6%
FORD558,7%
RENAULT507,9%
MERCEDES-BENZ436,8%
BMW335,2%
AUDI304,7%
DAEWOO294,6%
FIAT203,2%
Toate (38)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT193,0%
SKODA162,5%
SEAT81,3%
TOYOTA81,3%
NISSAN71,1%
MAZDA60,9%
SUZUKI50,8%
ALFA ROMEO40,6%
CHRYSLER40,6%
HYUNDAI40,6%
VOLVO40,6%
CITROEN30,5%
JEEP20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
OLTCIT20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
BENTLEY10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MCC10,2%
MITSUBISHI10,2%
TESLA10,2%
VOLGA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.