Noi 687 +8,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 363 -24,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 874 -4,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 111 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 899 noi nov 24: 580 rulate, prima înmatriculare dec 24: 840 noi dec 24: 641 rulate, prima înmatriculare ian 25: 948 noi ian 25: 599 rulate, prima înmatriculare feb 25: 1.016 noi feb 25: 694 rulate, prima înmatriculare mar 25: 942 noi mar 25: 767 rulate, prima înmatriculare apr 25: 997 noi apr 25: 729 rulate, prima înmatriculare mai 25: 977 noi mai 25: 686 rulate, prima înmatriculare iun 25: 984 noi iun 25: 643 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.771 noi iul 25: 764 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.642 noi aug 25: 628 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.057 noi sep 25: 711 rulate, prima înmatriculare oct 25: 1.343 noi oct 25: 840 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.149 noi nov 25: 730 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.724 noi dec 25: 663 rulate, prima înmatriculare ian 26: 764 noi ian 26: 652 rulate, prima înmatriculare feb 26: 900 noi feb 26: 662 rulate, prima înmatriculare mar 26: 933 noi mar 26: 706 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.065 noi apr 26: 725 rulate, prima înmatriculare mai 26: 1.147 noi mai 26: 603 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.252 noi iun 26: 617 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1.250 noi iul 26: 613 rulate, prima înmatriculare aug 26: 1.240 noi aug 26: 511 rulate, prima înmatriculare sep 26: 1.449 noi sep 26: 515 rulate, prima înmatriculare oct 26: 1.458 noi oct 26: 548 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 899 580 dec 24 840 641 ian 25 948 599 feb 25 1.016 694 mar 25 942 767 apr 25 997 729 mai 25 977 686 iun 25 984 643 iul 25 1.771 764 aug 25 1.642 628 sep 25 1.057 711 oct 25 1.343 840 nov 25 1.149 730 dec 25 1.724 663 ian 26 764 652 feb 26 900 662 mar 26 933 706 apr 26 1.065 725 mai 26 1.147 603 iun 26 1.252 617 iul 26 1.250 613 aug 26 1.240 511 sep 26 1.449 515 oct 26 1.458 548
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 1999: 20 rulate, prima înmatriculare 1999: 5 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2002: 9 rulate, prima înmatriculare 2003: 9 rulate, prima înmatriculare 2004: 13 rulate, prima înmatriculare 2005: 16 rulate, prima înmatriculare 2006: 11 rulate, prima înmatriculare 2007: 20 rulate, prima înmatriculare 2008: 14 rulate, prima înmatriculare 2009: 9 rulate, prima înmatriculare 2010: 22 rulate, prima înmatriculare 2011: 14 rulate, prima înmatriculare 2012: 21 rulate, prima înmatriculare 2013: 22 rulate, prima înmatriculare 2014: 18 rulate, prima înmatriculare 2015: 12 rulate, prima înmatriculare 2016: 15 rulate, prima înmatriculare 2017: 21 rulate, prima înmatriculare 2018: 23 rulate, prima înmatriculare 2019: 22 rulate, prima înmatriculare 2020: 12 rulate, prima înmatriculare 2021: 7 noi 2021: 11 rulate, prima înmatriculare 2022: 274 noi 2022: 15 rulate, prima înmatriculare 2023: 406 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 20 1999 0 5 2000 0 1 2001 0 8 2002 0 9 2003 0 9 2004 0 13 2005 0 16 2006 0 11 2007 0 20 2008 0 14 2009 0 9 2010 0 22 2011 0 14 2012 0 21 2013 0 22 2014 0 18 2015 0 12 2016 0 15 2017 0 21 2018 0 23 2019 0 22 2020 0 12 2021 7 11 2022 274 15 2023 406 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă COROLLA 188 17,9% C-HR 182 17,3% RAV4 153 14,6% YARIS CROSS 137 13,0% YARIS 79 7,5% AURIS 61 5,8% CAMRY 45 4,3% AYGO X 33 3,1% AVENSIS 30 2,9% LAND CRUISER 28 2,7%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă PRIUS 28 2,7% AYGO 16 1,5% PROACE 12 1,1% HIGHLANDER 11 1,0% COROLLA VERSO 9 0,9% BZ4X 8 0,8% CELICA 5 0,5% GR YARIS 4 0,4% PRIUS PLUS 4 0,4% Model necompletat 3 0,3% VERSO 3 0,3% AVENSIS VERSO 2 0,2% PREVIA 2 0,2% SUPRA 2 0,2% CRESSIDA 1 0,1% GR86 1 0,1% GT86 1 0,1% IQ 1 0,1% SCION 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 552 52,6% Compacte (C) 277 26,4% Mici (B) 79 7,5% Medii (D) 75 7,1% Monovolume (MPV) 32 3,0% Mini (A) 17 1,6% Sport 13 1,2% Neclasificate 5 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 448 42,7% Cluj 51 4,9% Ilfov 50 4,8% Brașov 46 4,4% Dolj 34 3,2% Iași 30 2,9% Timiș 30 2,9% Constanța 28 2,7% Mureș 23 2,2% Suceava 23 2,2%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 22 2,1% Neamț 21 2,0% Prahova 21 2,0% Maramureș 20 1,9% Galați 19 1,8% Argeș 16 1,5% Bacău 16 1,5% Harghita 15 1,4% Buzău 10 1,0% Vâlcea 10 1,0% Vrancea 10 1,0% Botoșani 9 0,9% Hunedoara 9 0,9% Sibiu 9 0,9% Brăila 8 0,8% Satu Mare 8 0,8% Covasna 7 0,7% Teleorman 7 0,7% Arad 6 0,6% Vaslui 6 0,6% Caraș-Severin 5 0,5% Ialomița 5 0,5% Alba 4 0,4% Dâmbovița 4 0,4% Gorj 4 0,4% Sălaj 4 0,4% Tulcea 4 0,4% Olt 3 0,3% Bistrița-Năsăud 2 0,2% Călărași 1 0,1% Giurgiu 1 0,1% Mehedinți 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 687 65,4% Rulate, prima înmatriculare 363 34,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 699 66,6% Benzină 207 19,7% Motorină 134 12,8% Electric 8 0,8% GPL 2 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 580 55,2% Companie 470 44,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 515 49,0% Break 192 18,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 174 16,6% Berlină 157 15,0% Cupeu 10 1,0% Cabriolet 2 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 576 54,9% 75-109 kW 177 16,9% 110-149 kW 268 25,5% 150-219 kW 19 1,8% 220 kW și peste 2 0,2% Necompletat 8 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 62 5,9% 1000-1399 cmc 30 2,9% 1400-1599 cmc 261 24,9% 1600-1999 cmc 474 45,1% 2000-2999 cmc 212 20,2% 3000 cmc și peste 3 0,3% Necompletat 8 0,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.