Înmatriculări în județul Caraș-Severin, aprilie 2023

Noi37+19,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare300-21,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări550

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri164

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 14 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 22 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199905
200003
200108
2002012
2003013
2004018
2005021
2006026
2007023
2008029
2009016
2010017
2011023
2012016
2013015
2014011
201507
201603
2017010
201806
201908
202001
202114
2022141
2023220

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5416,0%
DACIA3610,7%
AUDI329,5%
BMW278,0%
FORD267,7%
OPEL205,9%
MERCEDES-BENZ195,6%
RENAULT195,6%
HYUNDAI133,9%
NISSAN113,3%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA103,0%
CITROEN82,4%
PEUGEOT82,4%
SEAT72,1%
SUZUKI72,1%
MAZDA61,8%
KIA51,5%
TOYOTA51,5%
PORSCHE41,2%
VOLVO41,2%
SSANGYONG30,9%
ALFA ROMEO20,6%
CHEVROLET20,6%
HONDA20,6%
MITSUBISHI20,6%
DS10,3%
FIAT10,3%
LANCIA10,3%
MINI10,3%
SAAB10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF175,1%
DACIA DUSTER144,2%
AUDI A4133,9%
BMW SERIA 3133,9%
DACIA LOGAN113,3%
FORD FOCUS82,4%
VOLKSWAGEN PASSAT82,4%
DACIA SANDERO72,1%
NISSAN QASHQAI72,1%
VOLKSWAGEN POLO72,1%
Toate (134)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN SHARAN72,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,8%
SKODA OCTAVIA61,8%
AUDI A651,5%
BMW SERIA 551,5%
FORD FIESTA51,5%
FORD MONDEO51,5%
HYUNDAI TUCSON51,5%
RENAULT CLIO51,5%
AUDI A341,2%
AUDI A541,2%
AUDI Q541,2%
BMW SERIA 141,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,2%
OPEL ASTRA41,2%
OPEL CORSA41,2%
OPEL ZAFIRA41,2%
RENAULT SCENIC41,2%
SUZUKI GRAND VITARA41,2%
DACIA SPRING30,9%
FORD GALAXY30,9%
KIA SPORTAGE30,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,9%
SEAT LEON30,9%
SKODA FABIA30,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,9%
VOLVO XC6030,9%
ALFA ROMEO 14720,6%
BMW X120,6%
CITROEN C4 PICASSO20,6%
CITROEN C520,6%
FORD KUGA20,6%
HYUNDAI I3020,6%
MAZDA 320,6%
MAZDA CX-520,6%
NISSAN X-TRAIL20,6%
OPEL INSIGNIA20,6%
OPEL MERIVA20,6%
OPEL VIVARO20,6%
PEUGEOT 20720,6%
PORSCHE MACAN20,6%
RENAULT KOLEOS20,6%
RENAULT MEGANE20,6%
RENAULT TRAFIC20,6%
SEAT ALHAMBRA20,6%
SUZUKI VITARA20,6%
TOYOTA RAV420,6%
VOLKSWAGEN TOURAN20,6%
AUDI Q710,3%
AUDI TT10,3%
BMW X310,3%
BMW X410,3%
BMW X610,3%
CHEVROLET CRUZE10,3%
CHEVROLET MATIZ10,3%
CITROEN C3 AIRCROSS10,3%
CITROEN C3 PICASSO10,3%
CITROEN C410,3%
CITROEN XSARA PICASSO10,3%
DACIA LODGY10,3%
DS DS910,3%
FIAT BRAVO10,3%
FORD ECOSPORT10,3%
FORD KA10,3%
FORD S-MAX10,3%
HONDA ACCORD10,3%
HONDA HR-V10,3%
HYUNDAI ELANTRA10,3%
HYUNDAI GETZ10,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
HYUNDAI SONATA10,3%
KIA CARENS10,3%
KIA CEED10,3%
LANCIA YPSILON10,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA MX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,3%
MERCEDES-BENZ CLK10,3%
MERCEDES-BENZ GLC10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MINI ONE10,3%
MITSUBISHI ASX10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
OPEL MOKKA10,3%
OPEL VECTRA10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT 80710,3%
PEUGEOT PARTNER10,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
PORSCHE PANAMERA10,3%
RENAULT AUSTRAL10,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
SAAB 9-310,3%
SEAT CORDOBA10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SSANGYONG KYRON10,3%
SSANGYONG TIVOLI10,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,3%
SUZUKI JIMNY10,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA PROACE10,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,3%
VOLKSWAGEN PHAETON10,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,3%
VOLKSWAGEN T-ROC10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO S4010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8525,2%
Compacte (C)7321,7%
Medii (D)5616,6%
Mici (B)5115,1%
Monovolume (MPV)4413,1%
Mari și de lux (E)175,0%
Mini (A)61,8%
Sport41,2%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30089,0%
Noi3711,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21764,4%
Benzină10130,0%
Hibrid92,7%
GPL72,1%
Electric30,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31894,4%
Companie195,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12336,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7522,3%
Berlină cu hayon7121,1%
Berlină6218,4%
Cupeu41,2%
Cabriolet20,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9127,0%
75-109 kW15345,4%
110-149 kW7422,0%
150-219 kW123,6%
220 kW și peste41,2%
Necompletat30,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc205,9%
1000-1399 cmc5115,1%
1400-1599 cmc6519,3%
1600-1999 cmc16749,6%
2000-2999 cmc288,3%
3000 cmc și peste30,9%
Necompletat30,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10719,5%
BMW6211,3%
AUDI5810,5%
OPEL488,7%
FORD448,0%
DACIA407,3%
MERCEDES-BENZ254,5%
RENAULT234,2%
SKODA203,6%
PEUGEOT162,9%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT152,7%
FIAT122,2%
HYUNDAI101,8%
NISSAN101,8%
MAZDA91,6%
SUZUKI91,6%
LAND ROVER61,1%
TOYOTA40,7%
VOLVO40,7%
CITROEN30,5%
JEEP30,5%
KIA30,5%
MITSUBISHI30,5%
SMART30,5%
CHEVROLET20,4%
HONDA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
MG10,2%
MICRO COMPACT CAR10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15292,7%
Export127,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2817,1%
VOLKSWAGEN2615,9%
DACIA2213,4%
FORD169,8%
DAEWOO137,9%
FIAT106,1%
SKODA84,9%
AUDI74,3%
RENAULT74,3%
BMW63,7%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT53,0%
MERCEDES-BENZ42,4%
MAZDA21,2%
NISSAN21,2%
CITROEN10,6%
HYUNDAI10,6%
LADA10,6%
MITSUBISHI10,6%
SEAT10,6%
SMART10,6%
TATA10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.