Înmatriculări în județul Vrancea, aprilie 2023

Noi50+42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare373-3,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări866

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri243

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 26 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 23 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200000
200103
200207
2003010
2004014
2005021
2006024
2007024
2008023
2009024
2010030
2011037
2012031
2013027
2014016
2015014
2016010
2017016
2018017
2019010
202015
202101
2022264
2023230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7417,5%
AUDI419,7%
FORD358,3%
RENAULT286,6%
DACIA255,9%
OPEL245,7%
MERCEDES-BENZ225,2%
SKODA225,2%
BMW204,7%
HYUNDAI174,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN163,8%
PEUGEOT163,8%
SEAT153,5%
VOLVO143,3%
TOYOTA102,4%
SUZUKI61,4%
KIA51,2%
FIAT40,9%
LEXUS40,9%
MITSUBISHI40,9%
ALFA ROMEO30,7%
CHEVROLET30,7%
CITROEN30,7%
LAND ROVER20,5%
MAZDA20,5%
MINI20,5%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
LANCIA10,2%
PORSCHE10,2%
SAM10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT235,5%
VOLKSWAGEN GOLF215,0%
FORD FOCUS184,3%
AUDI A4153,6%
DACIA LOGAN133,1%
OPEL ASTRA122,9%
RENAULT MEGANE122,9%
NISSAN QASHQAI112,6%
AUDI A692,1%
SKODA OCTAVIA92,1%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FIESTA71,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,7%
SEAT IBIZA71,7%
BMW SERIA 361,4%
DACIA DUSTER61,4%
VOLKSWAGEN POLO61,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,4%
AUDI A551,2%
OPEL ZAFIRA51,2%
SKODA FABIA51,2%
AUDI A341,0%
AUDI Q541,0%
DACIA SANDERO41,0%
FORD C-MAX41,0%
HYUNDAI TUCSON41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,0%
RENAULT SCENIC41,0%
VOLKSWAGEN CADDY41,0%
VOLVO V4041,0%
VOLVO XC6041,0%
ALFA ROMEO 14730,7%
BMW SERIA 530,7%
BMW X330,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI I2030,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,7%
OPEL CORSA30,7%
PEUGEOT 30730,7%
PEUGEOT 40730,7%
PEUGEOT 50830,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT CLIO30,7%
SEAT LEON30,7%
SKODA SUPERB30,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
VOLKSWAGEN TOURAN30,7%
VOLVO V6030,7%
AUDI Q320,5%
BMW X420,5%
CHEVROLET KALOS20,5%
FIAT PUNTO20,5%
HYUNDAI ELANTRA20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
LEXUS NX20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
PEUGEOT 20620,5%
PEUGEOT 30820,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
AUDI Q810,2%
AUDI S610,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X110,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAEWOO NUBIRA10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT CROMA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SOUL10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS IS10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40810,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S8010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)11527,2%
SUV9522,5%
Medii (D)7718,2%
Mici (B)6715,8%
Monovolume (MPV)389,0%
Mari și de lux (E)204,7%
Mini (A)51,2%
Neclasificate30,7%
Sport20,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37388,2%
Noi5011,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28968,3%
Benzină9622,7%
Hibrid245,7%
GPL112,6%
Electric30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37688,9%
Companie4711,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18543,7%
Berlină cu hayon8319,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7517,7%
Berlină7217,0%
Cabriolet51,2%
Cupeu20,5%
Teren10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10825,5%
75-109 kW20147,5%
110-149 kW9221,7%
150-219 kW153,5%
220 kW și peste40,9%
Necompletat30,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc225,2%
1000-1399 cmc5412,8%
1400-1599 cmc12830,3%
1600-1999 cmc16940,0%
2000-2999 cmc4410,4%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19222,2%
OPEL859,8%
DACIA789,0%
FORD778,9%
AUDI718,2%
BMW708,1%
RENAULT435,0%
SKODA435,0%
MERCEDES-BENZ384,4%
FIAT182,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI172,0%
PEUGEOT161,8%
SEAT161,8%
TOYOTA141,6%
SUZUKI91,0%
ALFA ROMEO80,9%
LAND ROVER80,9%
MAZDA80,9%
CHEVROLET60,7%
HONDA60,7%
CITROEN50,6%
DAEWOO50,6%
KIA50,6%
NISSAN50,6%
SMART50,6%
MINI40,5%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE30,3%
JAGUAR20,2%
SAAB20,2%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
VOLVO10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22391,8%
Export208,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5623,0%
OPEL4116,9%
DAEWOO2510,3%
FORD2510,3%
VOLKSWAGEN218,6%
RENAULT208,2%
FIAT93,7%
MERCEDES-BENZ83,3%
BMW72,9%
PEUGEOT52,1%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA52,1%
AUDI31,2%
CHEVROLET20,8%
LANCIA20,8%
MAZDA20,8%
TOYOTA20,8%
VOLVO20,8%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
LAMBORGHINI10,4%
MCC10,4%
MINI10,4%
NISSAN10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.