Înmatriculări în județul Botoșani, aprilie 2023

Noi27+3,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare425-6,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări692

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri267

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 12 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200004
200107
2002010
200303
2004019
2005017
2006028
2007038
2008046
2009036
2010033
2011041
2012022
2013026
2014025
2015014
2016011
201706
201809
2019011
202008
202102
2022121
2023150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12227,0%
AUDI5712,6%
BMW378,2%
MERCEDES-BENZ276,0%
FORD245,3%
DACIA224,9%
VOLVO214,6%
OPEL184,0%
NISSAN153,3%
RENAULT153,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI143,1%
SEAT92,0%
SKODA92,0%
TOYOTA92,0%
KIA81,8%
SUZUKI61,3%
CITROEN51,1%
LAND ROVER51,1%
MAZDA51,1%
MITSUBISHI30,7%
PEUGEOT30,7%
SMART30,7%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
LANCIA20,4%
SSANGYONG20,4%
ALBRECHT10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LEXUS10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT378,2%
VOLKSWAGEN GOLF316,9%
AUDI A4245,3%
VOLKSWAGEN TOURAN143,1%
AUDI A6132,9%
BMW SERIA 3112,4%
BMW SERIA 5112,4%
NISSAN QASHQAI112,4%
OPEL ASTRA102,2%
DACIA DUSTER92,0%
Toate (140)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN92,0%
FORD FOCUS92,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,0%
AUDI A371,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,6%
VOLKSWAGEN POLO71,6%
AUDI Q561,3%
BMW X361,3%
VOLVO XC6061,3%
KIA SPORTAGE51,1%
RENAULT MEGANE51,1%
TOYOTA RAV451,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,1%
VOLKSWAGEN SHARAN51,1%
FORD GALAXY40,9%
FORD KUGA40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
SKODA FABIA40,9%
SKODA OCTAVIA40,9%
AUDI A530,7%
AUDI Q330,7%
BMW SERIA 130,7%
HYUNDAI IX3530,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
OPEL MERIVA30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT CLIO30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SMART FORFOUR30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN JETTA30,7%
VOLVO V4030,7%
VOLVO XC9030,7%
BMW X120,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C520,4%
DACIA SANDERO20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I4020,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 50820,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SSANGYONG REXTON20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS410,2%
FIAT 50010,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA PROCEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAMBORGHINI HURACAN10,2%
LANCIA Y10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER 9010,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS GS10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 213 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN MURANO10,2%
OPEL CORSA10,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AVENSIS VERSO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN ID 410,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11224,8%
Medii (D)10022,1%
Compacte (C)9821,7%
Monovolume (MPV)5812,8%
Mici (B)357,7%
Mari și de lux (E)316,9%
Mini (A)81,8%
Neclasificate40,9%
Sport40,9%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42594,0%
Noi276,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35979,4%
Benzină6514,4%
Hibrid194,2%
GPL61,3%
Electric30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42493,8%
Companie286,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23151,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8017,7%
Berlină7817,3%
Berlină cu hayon5411,9%
Cupeu61,3%
Cabriolet30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7516,6%
75-109 kW23451,8%
110-149 kW11024,3%
150-219 kW235,1%
220 kW și peste71,5%
Necompletat30,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,7%
1000-1399 cmc378,2%
1400-1599 cmc8418,6%
1600-1999 cmc25857,1%
2000-2999 cmc5411,9%
3000 cmc și peste40,9%
Necompletat30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21330,8%
AUDI8912,9%
BMW7110,3%
OPEL527,5%
FORD415,9%
MERCEDES-BENZ355,1%
DACIA253,6%
RENAULT243,5%
SKODA223,2%
TOYOTA182,6%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT172,5%
PEUGEOT111,6%
FIAT101,4%
NISSAN91,3%
MAZDA71,0%
VOLVO71,0%
SUZUKI60,9%
HYUNDAI50,7%
KIA50,7%
LAND ROVER50,7%
CITROEN40,6%
ALFA ROMEO30,4%
SMART30,4%
HONDA20,3%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24591,8%
Export217,9%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8331,1%
OPEL4416,5%
FORD3111,6%
DACIA197,1%
SKODA134,9%
DAEWOO103,7%
FIAT103,7%
SEAT93,4%
AUDI72,6%
PEUGEOT72,6%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ62,2%
RENAULT62,2%
ALFA ROMEO41,5%
BMW31,1%
CITROEN31,1%
HYUNDAI20,7%
VOLVO20,7%
CHEVROLET10,4%
DODGE10,4%
MAZDA10,4%
MINI10,4%
QUATTRO10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.