Înmatriculări în județul Satu Mare, aprilie 2023

Noi58+28,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare450-5,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări584

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri341

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 14 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199903
200005
200109
200206
200308
2004018
2005029
2006034
2007032
2008036
2009027
2010030
2011031
2012033
2013022
2014019
2015015
2016014
2017021
2018016
2019013
202009
202105
2022144
2023440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10019,7%
AUDI509,8%
BMW509,8%
FORD448,7%
MERCEDES-BENZ428,3%
DACIA377,3%
RENAULT285,5%
OPEL203,9%
MAZDA153,0%
NISSAN132,6%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO122,4%
SKODA112,2%
PEUGEOT102,0%
SEAT91,8%
SUZUKI91,8%
TOYOTA81,6%
HYUNDAI71,4%
MITSUBISHI61,2%
CITROEN51,0%
FIAT51,0%
KIA51,0%
LAND ROVER40,8%
MINI30,6%
SSANGYONG30,6%
CHEVROLET20,4%
HONDA20,4%
PORSCHE20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CADILLAC10,2%
CUPRA10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF275,3%
VOLKSWAGEN PASSAT234,5%
DACIA DUSTER224,3%
BMW SERIA 3214,1%
AUDI A4193,7%
FORD FOCUS193,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C112,2%
VOLKSWAGEN POLO102,0%
AUDI A691,8%
RENAULT MEGANE91,8%
Toate (163)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN91,8%
OPEL ASTRA81,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,4%
NISSAN QASHQAI71,4%
RENAULT SCENIC71,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
AUDI Q561,2%
BMW SERIA 561,2%
DACIA LOGAN61,2%
FORD FIESTA61,2%
BMW SERIA 151,0%
FORD GALAXY51,0%
FORD KUGA51,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,0%
AUDI Q740,8%
BMW SERIA 740,8%
BMW X340,8%
DACIA SANDERO40,8%
FORD C-MAX40,8%
KIA SPORTAGE40,8%
MERCEDES-BENZ GLE40,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,8%
SKODA FABIA40,8%
SKODA OCTAVIA40,8%
SUZUKI VITARA40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLVO V6040,8%
AUDI A330,6%
AUDI A530,6%
AUDI Q330,6%
BMW X130,6%
FORD MONDEO30,6%
MAZDA 330,6%
MAZDA 530,6%
MAZDA 630,6%
MAZDA MX-530,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ ML30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLVO XC6030,6%
VOLVO XC9030,6%
AUDI A820,4%
BMW X420,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
DACIA LODGY20,4%
FIAT PUNTO20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 220,4%
MINI COOPER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT KANGOO20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT LEON20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A110,2%
BMW SERIA 810,2%
CADILLAC CTS10,2%
CITROEN C310,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
ROVER 7510,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT SEAT10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG RODIUS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14628,7%
Compacte (C)11222,0%
Medii (D)9318,3%
Monovolume (MPV)5911,6%
Mici (B)5110,0%
Mari și de lux (E)326,3%
Mini (A)40,8%
Sport40,8%
Utilitare40,8%
Neclasificate30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45088,6%
Noi5811,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34267,3%
Benzină12424,4%
Hibrid326,3%
Electric51,0%
GPL51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43986,4%
Companie6913,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23546,3%
Berlină cu hayon9218,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8616,9%
Berlină8316,3%
Cabriolet61,2%
Cupeu61,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9017,7%
75-109 kW24247,6%
110-149 kW11522,6%
150-219 kW448,7%
220 kW și peste122,4%
Necompletat51,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc153,0%
1000-1399 cmc6011,8%
1400-1599 cmc12424,4%
1600-1999 cmc22945,1%
2000-2999 cmc6913,6%
3000 cmc și peste61,2%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15226,0%
BMW6411,0%
MERCEDES-BENZ528,9%
FORD518,7%
AUDI478,0%
OPEL345,8%
DACIA284,8%
SKODA223,8%
RENAULT172,9%
TOYOTA132,2%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT111,9%
MAZDA101,7%
HYUNDAI91,5%
NISSAN91,5%
FIAT81,4%
PEUGEOT71,2%
SUZUKI71,2%
MITSUBISHI61,0%
CITROEN50,9%
LAND ROVER50,9%
VOLVO50,9%
ALFA ROMEO40,7%
CHEVROLET30,5%
DAEWOO20,3%
JAGUAR20,3%
SMART20,3%
CHRYSLER10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
KIA10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%
THINK10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30990,6%
Export329,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7522,0%
FORD5115,0%
OPEL4814,1%
DACIA3510,3%
RENAULT247,0%
DAEWOO164,7%
AUDI144,1%
SKODA133,8%
BMW102,9%
SEAT92,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA61,8%
MERCEDES-BENZ61,8%
CITROEN51,5%
FIAT51,5%
VOLVO51,5%
PEUGEOT41,2%
SUZUKI30,9%
NISSAN20,6%
SMART20,6%
CHEVROLET10,3%
CHRYSLER10,3%
HYUNDAI10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
ROVER10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.