Înmatriculări în județul Ialomița, aprilie 2023

Noi27-22,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare174-15,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări601

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri146

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 12 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200302
200404
2005014
200608
2007015
200809
2009011
2010022
2011016
2012013
2013012
201403
201504
201606
201704
2018010
201907
202006
202103
2022122
2023152

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4120,4%
AUDI2411,9%
BMW2411,9%
SKODA157,5%
DACIA147,0%
RENAULT115,5%
OPEL105,0%
FORD94,5%
MERCEDES-BENZ84,0%
HYUNDAI63,0%
Toate (23)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT63,0%
SEAT63,0%
NISSAN52,5%
TOYOTA52,5%
VOLVO52,5%
KIA42,0%
TESLA21,0%
CHEVROLET10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
PORSCHE10,5%
SSANGYONG10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT147,0%
AUDI A4105,0%
VOLKSWAGEN GOLF105,0%
BMW SERIA 594,5%
SKODA OCTAVIA73,5%
AUDI A652,5%
BMW X652,5%
DACIA DUSTER52,5%
DACIA SANDERO52,5%
NISSAN QASHQAI52,5%
Toate (89)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN52,5%
BMW SERIA 342,0%
FORD FOCUS42,0%
SKODA SUPERB42,0%
VOLKSWAGEN CC42,0%
BMW SERIA 131,5%
DACIA LOGAN31,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,5%
OPEL CORSA31,5%
RENAULT MEGANE31,5%
SEAT IBIZA31,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,5%
AUDI A321,0%
AUDI A721,0%
AUDI Q521,0%
FORD MONDEO21,0%
HYUNDAI SANTA FE21,0%
KIA CEED21,0%
MERCEDES-BENZ GLE21,0%
MERCEDES-BENZ ML21,0%
OPEL ASTRA21,0%
OPEL MERIVA21,0%
PEUGEOT 40721,0%
PEUGEOT 50821,0%
RENAULT CLIO21,0%
RENAULT KADJAR21,0%
SKODA KAROQ21,0%
VOLKSWAGEN POLO21,0%
VOLVO XC9021,0%
AUDI A510,5%
AUDI Q710,5%
AUDI RS Q810,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X310,5%
BMW X510,5%
CHEVROLET NUBIRA10,5%
DACIA JOGGER10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD KUGA10,5%
FORD TRANSIT10,5%
HYUNDAI ELANTRA10,5%
HYUNDAI I1010,5%
HYUNDAI I2010,5%
HYUNDAI KONA10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
KIA XCEED10,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,5%
MAZDA CX-510,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,5%
MITSUBISHI LANCER10,5%
OPEL ANTARA10,5%
OPEL MOKKA10,5%
OPEL ZAFIRA10,5%
PEUGEOT 500810,5%
PEUGEOT 80710,5%
PORSCHE CAYENNE10,5%
RENAULT ARKANA10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT TALISMAN10,5%
SEAT ALHAMBRA10,5%
SEAT EXEO10,5%
SEAT LEON10,5%
SKODA FABIA10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
TESLA MODEL 310,5%
TESLA MODEL Y10,5%
TOYOTA AVENSIS10,5%
TOYOTA COROLLA10,5%
TOYOTA RAV410,5%
TOYOTA YARIS10,5%
TOYOTA YARIS CROSS10,5%
VOLKSWAGEN ARTEON10,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO V6010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5326,4%
Medii (D)5024,9%
Compacte (C)4019,9%
Mici (B)2210,9%
Mari și de lux (E)2010,0%
Monovolume (MPV)136,5%
Mini (A)10,5%
Sport10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17486,6%
Noi2713,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14069,7%
Benzină3316,4%
Hibrid199,5%
GPL52,5%
Electric31,5%
GNC/GNL10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17486,6%
Companie2713,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9044,8%
Berlină4522,4%
Berlină cu hayon3718,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2813,9%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3014,9%
75-109 kW8743,3%
110-149 kW5225,9%
150-219 kW2311,4%
220 kW și peste63,0%
Necompletat31,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc84,0%
1000-1399 cmc2411,9%
1400-1599 cmc4321,4%
1600-1999 cmc8843,8%
2000-2999 cmc3316,4%
3000 cmc și peste21,0%
Necompletat31,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12921,5%
BMW6911,5%
DACIA6811,3%
OPEL599,8%
AUDI488,0%
SKODA457,5%
FORD355,8%
MERCEDES-BENZ254,2%
RENAULT233,8%
PEUGEOT122,0%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI111,8%
SEAT111,8%
VOLVO81,3%
TOYOTA71,2%
MAZDA61,0%
CITROEN50,8%
KIA50,8%
LAND ROVER50,8%
CHEVROLET40,7%
DAEWOO40,7%
FIAT40,7%
SMART40,7%
SUZUKI30,5%
HONDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
DODGE10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
NISSAN10,2%
PORSCHE10,2%
REMA10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11176,0%
Export3524,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3926,7%
OPEL1913,0%
VOLKSWAGEN1510,3%
DAEWOO149,6%
BMW138,9%
AUDI117,5%
FORD96,2%
RENAULT85,5%
MERCEDES-BENZ53,4%
CITROEN21,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT21,4%
SKODA21,4%
KIA10,7%
MINI10,7%
MITSUBISHI10,7%
PORSCHE10,7%
SEAT10,7%
SUZUKI10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.