Înmatriculări în județul Mureș, aprilie 2023

Noi137+82,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare680-14,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.091

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri619

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 54 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 83 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199907
200005
200108
2002012
2003017
2004025
2005029
2006041
2007044
2008043
2009064
2010065
2011051
2012054
2013032
2014034
2015026
2016021
2017016
2018030
2019027
202006
202106
2022544
2023830

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15919,5%
DACIA10613,0%
AUDI10312,6%
BMW698,4%
RENAULT425,1%
FORD404,9%
MERCEDES-BENZ404,9%
OPEL364,4%
SKODA344,2%
NISSAN303,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI232,8%
TOYOTA232,8%
VOLVO162,0%
PEUGEOT151,8%
SUZUKI141,7%
MAZDA101,2%
SEAT101,2%
MITSUBISHI81,0%
KIA70,9%
JEEP50,6%
CITROEN40,5%
FIAT30,4%
LAND ROVER30,4%
TESLA30,4%
CUPRA20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4597,2%
VOLKSWAGEN GOLF404,9%
DACIA DUSTER384,7%
DACIA SANDERO334,0%
VOLKSWAGEN PASSAT232,8%
NISSAN QASHQAI192,3%
AUDI A6172,1%
BMW SERIA 5172,1%
DACIA LOGAN172,1%
BMW SERIA 3151,8%
Toate (195)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS151,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,8%
RENAULT MEGANE141,7%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
BMW X3131,6%
OPEL CORSA131,6%
VOLKSWAGEN TOURAN131,6%
SKODA OCTAVIA121,5%
VOLKSWAGEN CADDY121,5%
AUDI Q5111,3%
SKODA FABIA101,2%
DACIA JOGGER91,1%
DACIA SPRING91,1%
FORD FIESTA91,1%
OPEL ASTRA91,1%
AUDI A381,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,0%
BMW SERIA 170,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
RENAULT SCENIC70,9%
TOYOTA RAV470,9%
VOLVO XC6070,9%
HYUNDAI TUCSON60,7%
RENAULT CAPTUR60,7%
RENAULT CLIO60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
BMW X650,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
AUDI A540,5%
FORD GALAXY40,5%
FORD KUGA40,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI ELANTRA40,5%
HYUNDAI I1040,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLVO XC9040,5%
BMW X130,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
PEUGEOT 20630,4%
PEUGEOT 30730,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
SUZUKI SX430,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DAIHATSU MOVE10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA VENGA10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 210,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN MURANO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24830,4%
Compacte (C)15218,6%
Mici (B)12415,2%
Medii (D)12415,2%
Monovolume (MPV)9111,1%
Mari și de lux (E)496,0%
Mini (A)182,2%
Sport50,6%
Neclasificate40,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68083,2%
Noi13716,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51262,7%
Benzină23128,3%
Hibrid364,4%
GPL232,8%
Electric151,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69384,8%
Companie12415,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39948,8%
Berlină cu hayon15819,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13516,5%
Berlină11013,5%
Cupeu81,0%
Cabriolet70,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18923,1%
75-109 kW36845,0%
110-149 kW19423,7%
150-219 kW394,8%
220 kW și peste121,5%
Necompletat151,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc688,3%
1000-1399 cmc10412,7%
1400-1599 cmc18823,0%
1600-1999 cmc35143,0%
2000-2999 cmc8810,8%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat151,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28325,9%
AUDI11110,2%
BMW817,4%
OPEL817,4%
DACIA767,0%
FORD746,8%
MERCEDES-BENZ676,1%
SKODA605,5%
RENAULT403,7%
PEUGEOT262,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI222,0%
HYUNDAI181,6%
TOYOTA171,6%
LAND ROVER141,3%
FIAT131,2%
NISSAN121,1%
MITSUBISHI111,0%
VOLVO111,0%
SEAT100,9%
CHEVROLET90,8%
CITROEN80,7%
MAZDA80,7%
MINI70,6%
KIA60,5%
ALFA ROMEO50,5%
SMART40,4%
DAEWOO30,3%
JEEP30,3%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare58494,3%
Export355,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13622,0%
OPEL10416,8%
FORD8313,4%
DACIA538,6%
AUDI376,0%
FIAT315,0%
SEAT213,4%
DAEWOO203,2%
RENAULT193,1%
SKODA193,1%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW152,4%
MERCEDES-BENZ142,3%
PEUGEOT142,3%
CITROEN121,9%
SUZUKI71,1%
CHEVROLET50,8%
MAZDA50,8%
ALFA ROMEO40,6%
TOYOTA40,6%
NISSAN30,5%
SMART30,5%
HONDA20,3%
DAIHATSU10,2%
HYUNDAI10,2%
KIA10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
VAUXHALL10,2%
VOLVO10,2%
WARTBURG10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.