Înmatriculări în județul Maramureș, aprilie 2023

Noi92+64,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare684-6,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.009

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri496

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 15 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 38 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 54 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999015
199902
200008
200106
2002015
2003020
2004023
2005038
2006047
2007052
2008039
2009062
2010051
2011051
2012045
2013031
2014032
2015032
2016028
2017022
2018023
2019025
202007
202103
2022387
2023540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12215,7%
AUDI8110,4%
DACIA8010,3%
RENAULT688,8%
FORD577,3%
BMW567,2%
MERCEDES-BENZ526,7%
PEUGEOT263,4%
VOLVO263,4%
SKODA253,2%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA202,6%
HYUNDAI192,4%
OPEL192,4%
MITSUBISHI141,8%
CITROEN131,7%
SUZUKI131,7%
NISSAN121,5%
SEAT121,5%
MAZDA111,4%
KIA101,3%
FIAT60,8%
HONDA60,8%
JEEP60,8%
LAND ROVER50,6%
CHEVROLET30,4%
JAGUAR20,3%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DAIMLER10,1%
DR MOTOR10,1%
DS10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF395,0%
AUDI A4374,8%
VOLKSWAGEN PASSAT293,7%
DACIA DUSTER263,4%
DACIA SANDERO222,8%
RENAULT MEGANE222,8%
FORD FOCUS212,7%
DACIA LOGAN202,6%
AUDI A6182,3%
RENAULT SCENIC162,1%
Toate (216)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5151,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,8%
RENAULT CLIO141,8%
BMW X3131,7%
BMW SERIA 3111,4%
FORD KUGA111,4%
VOLVO XC60101,3%
AUDI A391,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,2%
DACIA SPRING81,0%
SKODA OCTAVIA81,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
AUDI Q570,9%
KIA SPORTAGE70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
SEAT IBIZA70,9%
VOLKSWAGEN POLO70,9%
FORD MONDEO60,8%
NISSAN QASHQAI60,8%
TOYOTA RAV460,8%
BMW SERIA 150,6%
BMW X150,6%
FORD FIESTA50,6%
HYUNDAI TUCSON50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
MERCEDES-BENZ ML50,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
OPEL ASTRA50,6%
PEUGEOT 50850,6%
AUDI Q340,5%
CITROEN C540,5%
FORD C-MAX40,5%
HYUNDAI SANTA FE40,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,5%
MITSUBISHI OUTLANDER40,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 30740,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SKODA FABIA40,5%
SKODA KAMIQ40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLVO S6040,5%
VOLVO V5040,5%
DACIA LODGY30,4%
FORD PUMA30,4%
FORD S-MAX30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
PEUGEOT 20630,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 40730,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI A520,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT 50020,3%
HONDA ACCORD20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
NISSAN PATROL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 500820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CHEVROLET TACUMA10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIMLER DOUBLE SIX V 1210,1%
DR MOTOR DR5 4X410,1%
DS DS510,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MAVERICK10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI VELOSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22929,5%
Compacte (C)15720,2%
Medii (D)12516,1%
Mici (B)10313,3%
Monovolume (MPV)8010,3%
Mari și de lux (E)536,8%
Mini (A)192,4%
Sport50,6%
Neclasificate40,5%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68488,1%
Noi9211,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54870,6%
Benzină15720,2%
Hibrid415,3%
GPL172,2%
Electric131,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69088,9%
Companie8611,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33142,7%
Berlină cu hayon16521,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13517,4%
Berlină12716,4%
Cabriolet121,5%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17322,3%
75-109 kW34143,9%
110-149 kW19725,4%
150-219 kW425,4%
220 kW și peste101,3%
Necompletat131,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc435,5%
1000-1399 cmc8310,7%
1400-1599 cmc18223,5%
1600-1999 cmc34244,1%
2000-2999 cmc10914,0%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat131,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22422,2%
AUDI11811,7%
BMW858,4%
FORD858,4%
RENAULT828,1%
DACIA555,5%
OPEL464,6%
MERCEDES-BENZ434,3%
SKODA333,3%
CITROEN252,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI252,5%
PEUGEOT222,2%
TOYOTA222,2%
SEAT191,9%
VOLVO151,5%
HYUNDAI141,4%
MITSUBISHI111,1%
KIA101,0%
MAZDA101,0%
FIAT90,9%
JEEP90,9%
LAND ROVER90,9%
NISSAN80,8%
ALFA ROMEO40,4%
MINI40,4%
CHEVROLET30,3%
HONDA30,3%
DAIHATSU20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare48698,0%
Export102,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11122,4%
FORD7815,7%
OPEL5711,5%
RENAULT5611,3%
DACIA397,9%
FIAT275,4%
SKODA183,6%
AUDI153,0%
SEAT142,8%
PEUGEOT132,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN122,4%
MERCEDES-BENZ91,8%
ROVER61,2%
TOYOTA61,2%
BMW40,8%
DAEWOO40,8%
NISSAN40,8%
DAIHATSU30,6%
HONDA30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
MITSUBISHI30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
HYUNDAI20,4%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.