Înmatriculări în județul Călărași, aprilie 2023

Noi40-7,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare139-5,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări670

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 22 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200001
200101
200202
200300
200400
200503
200608
2007011
2008014
2009015
2010010
2011012
2012013
201307
201409
201503
201609
201706
201807
201904
202000
202100
2022223
2023180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3217,9%
DACIA2815,6%
BMW2111,7%
RENAULT2111,7%
AUDI105,6%
SKODA105,6%
PEUGEOT84,5%
NISSAN63,4%
HYUNDAI52,8%
OPEL52,8%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO52,8%
FORD42,2%
MERCEDES-BENZ42,2%
ALFA ROMEO21,1%
CITROEN21,1%
FIAT21,1%
MAZDA21,1%
SEAT21,1%
SUZUKI21,1%
TESLA21,1%
KIA10,6%
LEXUS10,6%
MG10,6%
MITSUBISHI10,6%
SSANGYONG10,6%
TOYOTA10,6%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3116,2%
DACIA LOGAN116,2%
RENAULT MEGANE105,6%
VOLKSWAGEN PASSAT105,6%
VOLKSWAGEN GOLF95,1%
DACIA DUSTER73,9%
DACIA SANDERO73,9%
AUDI A452,8%
SKODA OCTAVIA52,8%
BMW SERIA 542,2%
Toate (78)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI42,2%
BMW X331,7%
OPEL ZAFIRA31,7%
RENAULT CLIO31,7%
VOLKSWAGEN TOURAN31,7%
VOLVO XC6031,7%
AUDI A321,1%
AUDI A521,1%
BMW SERIA 121,1%
CITROEN BERLINGO21,1%
DACIA LODGY21,1%
FORD FOCUS21,1%
HYUNDAI I2021,1%
HYUNDAI IX3521,1%
NISSAN JUKE21,1%
PEUGEOT 20721,1%
PEUGEOT 300821,1%
RENAULT ARKANA21,1%
SEAT LEON21,1%
SKODA KODIAQ21,1%
SKODA SUPERB21,1%
TESLA MODEL 321,1%
VOLKSWAGEN CC21,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN21,1%
ALFA ROMEO 15910,6%
ALFA ROMEO STELVIO10,6%
AUDI A110,6%
BMW SERIA 410,6%
DACIA JOGGER10,6%
FIAT BRAVO10,6%
FIAT PUNTO10,6%
FORD PUMA10,6%
FORD TOURNEO CONNECT10,6%
HYUNDAI I3010,6%
KIA SPORTAGE10,6%
LEXUS RX10,6%
MAZDA 310,6%
MAZDA 610,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,6%
MERCEDES-BENZ GLE10,6%
MERCEDES-BENZ SL10,6%
MG EHS10,6%
MITSUBISHI SPACE STAR10,6%
OPEL ASTRA10,6%
OPEL MOKKA10,6%
PEUGEOT 10810,6%
PEUGEOT 30710,6%
PEUGEOT 500810,6%
PEUGEOT 50810,6%
RENAULT CAPTUR10,6%
RENAULT KADJAR10,6%
RENAULT KANGOO10,6%
RENAULT LAGUNA10,6%
RENAULT SCENIC10,6%
RENAULT TALISMAN10,6%
SKODA FABIA10,6%
SSANGYONG KORANDO10,6%
SUZUKI SX410,6%
SUZUKI VITARA10,6%
TOYOTA RAV410,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,6%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,6%
VOLKSWAGEN JETTA10,6%
VOLKSWAGEN POLO10,6%
VOLKSWAGEN TAIGO10,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,6%
VOLVO V6010,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4525,1%
Medii (D)4122,9%
Compacte (C)3921,8%
Mici (B)2916,2%
Monovolume (MPV)168,9%
Mari și de lux (E)52,8%
Mini (A)21,1%
Neclasificate10,6%
Sport10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13977,7%
Noi4022,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11664,8%
Benzină4122,9%
GPL116,1%
Hibrid95,0%
Electric21,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16089,4%
Companie1910,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7240,2%
Berlină4223,5%
Berlină cu hayon3419,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2715,1%
Cabriolet31,7%
Cupeu10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4223,5%
75-109 kW8748,6%
110-149 kW4122,9%
150-219 kW73,9%
Necompletat21,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1810,1%
1000-1399 cmc2413,4%
1400-1599 cmc5329,6%
1600-1999 cmc7039,1%
2000-2999 cmc116,1%
3000 cmc și peste10,6%
Necompletat21,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12318,4%
DACIA8713,0%
OPEL8212,2%
SKODA558,2%
BMW537,9%
FORD517,6%
RENAULT406,0%
AUDI355,2%
MERCEDES-BENZ233,4%
PEUGEOT182,7%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,4%
HYUNDAI111,6%
CHEVROLET101,5%
FIAT81,2%
CITROEN71,0%
DAEWOO71,0%
KIA50,7%
MAZDA50,7%
TOYOTA50,7%
ALFA ROMEO30,4%
NISSAN30,4%
SUZUKI30,4%
VOLVO30,4%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
MINI20,3%
MITSUBISHI20,3%
SSANGYONG20,3%
JEEP10,1%
LADA10,1%
MAN10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
QUATTRO10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9191,0%
Export99,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2525,0%
OPEL2020,0%
VOLKSWAGEN1515,0%
FORD88,0%
DAEWOO77,0%
PEUGEOT66,0%
RENAULT55,0%
AUDI33,0%
BMW22,0%
FIAT22,0%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,0%
CITROEN11,0%
LANCIA11,0%
LAND ROVER11,0%
MAZDA11,0%
SKODA11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.