Înmatriculări în județul Dâmbovița, aprilie 2023

Noi72+28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare481+3,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.043

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri240

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 32 noi2023: 40 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199902
200003
200105
200206
200304
2004011
2005018
2006027
2007039
2008037
2009038
2010036
2011034
2012049
2013039
2014028
2015027
2016010
2017020
2018021
2019020
202003
202100
2022320
2023400

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8916,1%
DACIA7613,7%
BMW5910,7%
RENAULT478,5%
SKODA478,5%
AUDI386,9%
FORD305,4%
MERCEDES-BENZ305,4%
OPEL295,2%
HYUNDAI193,4%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT193,4%
NISSAN112,0%
PEUGEOT112,0%
VOLVO71,3%
CITROEN50,9%
LAND ROVER40,7%
MAZDA40,7%
TOYOTA40,7%
ALFA ROMEO30,5%
SUZUKI30,5%
KIA20,4%
LEXUS20,4%
MINI20,4%
CHEVROLET10,2%
DAEWOO10,2%
DS10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LOTUS10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN315,6%
VOLKSWAGEN PASSAT295,3%
VOLKSWAGEN GOLF254,5%
DACIA DUSTER224,0%
RENAULT MEGANE213,8%
BMW SERIA 3193,4%
SKODA OCTAVIA162,9%
BMW SERIA 5142,5%
SKODA FABIA142,5%
AUDI A4122,2%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA112,0%
DACIA LODGY91,6%
FORD FOCUS91,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,6%
OPEL CORSA91,6%
VOLKSWAGEN POLO91,6%
BMW X381,4%
DACIA SANDERO81,4%
SEAT IBIZA81,4%
AUDI A671,3%
RENAULT LAGUNA71,3%
VOLKSWAGEN TOURAN71,3%
AUDI A361,1%
AUDI A561,1%
BMW SERIA 161,1%
FORD KUGA61,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
OPEL ZAFIRA61,1%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
NISSAN QASHQAI50,9%
RENAULT CLIO50,9%
RENAULT KADJAR50,9%
SEAT LEON50,9%
VOLKSWAGEN JETTA50,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN50,9%
DACIA SPRING40,7%
FORD FIESTA40,7%
PEUGEOT 50840,7%
SKODA RAPID40,7%
SKODA SUPERB40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLVO XC6040,7%
BMW X530,5%
HYUNDAI I3030,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
NISSAN JUKE30,5%
PEUGEOT 20730,5%
PEUGEOT 30730,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA KAROQ30,5%
AUDI Q520,4%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 220,4%
BMW X120,4%
BMW X620,4%
CITROEN C420,4%
DACIA JOGGER20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI I1020,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI KONA20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
SEAT ATECA20,4%
SEAT TOLEDO20,4%
SKODA KAMIQ20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO TONALE10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
DAEWOO NUBIRA10,2%
DS DS510,2%
FIAT 50010,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ACCENT10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS LS10,2%
LEXUS NX10,2%
LOTUS EMIRA10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN MURANO10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VAUXHALL VECTRA10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)13624,6%
SUV12923,3%
Mici (B)10819,5%
Medii (D)9016,3%
Monovolume (MPV)458,1%
Mari și de lux (E)295,2%
Mini (A)101,8%
Neclasificate30,5%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48187,0%
Noi7213,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33660,8%
Benzină17431,5%
Hibrid254,5%
GPL132,4%
Electric50,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50891,9%
Companie458,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22741,0%
Berlină11721,2%
Berlină cu hayon11721,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8415,2%
Cupeu50,9%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14225,7%
75-109 kW24544,3%
110-149 kW12522,6%
150-219 kW234,2%
220 kW și peste132,4%
Necompletat50,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc427,6%
1000-1399 cmc8815,9%
1400-1599 cmc15528,0%
1600-1999 cmc21038,0%
2000-2999 cmc468,3%
3000 cmc și peste71,3%
Necompletat50,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19018,2%
BMW12211,7%
DACIA11811,3%
OPEL928,8%
FORD878,3%
AUDI737,0%
SKODA737,0%
RENAULT545,2%
MERCEDES-BENZ413,9%
PEUGEOT292,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT262,5%
KIA121,2%
MAZDA121,2%
HYUNDAI111,1%
TOYOTA101,0%
DAEWOO80,8%
FIAT80,8%
CITROEN70,7%
NISSAN70,7%
VOLVO60,6%
CHEVROLET50,5%
JEEP50,5%
LAND ROVER50,5%
MINI50,5%
SMART50,5%
SUZUKI50,5%
SUBARU40,4%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
MITSUBISHI30,3%
DODGE20,2%
PORSCHE20,2%
VAUXHALL20,2%
LANCIA10,1%
MEILLER10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23698,3%
Export41,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4117,1%
DACIA3916,2%
VOLKSWAGEN3815,8%
DAEWOO2610,8%
FORD197,9%
FIAT135,4%
RENAULT135,4%
SKODA83,3%
PEUGEOT72,9%
SEAT62,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI41,7%
MERCEDES-BENZ41,7%
AUDI31,2%
BMW31,2%
CITROEN31,2%
ALFA ROMEO20,8%
HONDA20,8%
CHEVROLET10,4%
GEELY10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
SMART10,4%
TRABANT10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.