Înmatriculări în județul Vâlcea, aprilie 2023

Noi79-7,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare411-13,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări863

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri725

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 28 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 51 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199901
200006
200105
200203
2003017
2004013
2005020
2006026
2007032
2008038
2009040
2010022
2011022
2012025
2013021
2014014
2015015
2016020
2017016
2018022
2019017
202009
202101
2022281
2023510

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12425,3%
DACIA5110,4%
BMW5010,2%
AUDI449,0%
MERCEDES-BENZ295,9%
RENAULT285,7%
FORD265,3%
SKODA255,1%
OPEL214,3%
HYUNDAI153,1%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,7%
TOYOTA102,0%
SUZUKI91,8%
PEUGEOT81,6%
MAZDA51,0%
SEAT51,0%
CITROEN40,8%
VOLVO40,8%
MITSUBISHI30,6%
FIAT20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
KIA10,2%
LADA10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF387,8%
VOLKSWAGEN PASSAT204,1%
DACIA DUSTER183,7%
DACIA LOGAN163,3%
VOLKSWAGEN TAIGO163,3%
BMW SERIA 3153,1%
VOLKSWAGEN POLO142,9%
DACIA SANDERO132,7%
BMW SERIA 5112,2%
AUDI A4102,0%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA102,0%
SKODA OCTAVIA91,8%
AUDI A681,6%
NISSAN QASHQAI81,6%
BMW SERIA 171,4%
FORD FOCUS71,4%
RENAULT MEGANE71,4%
SKODA FABIA71,4%
SUZUKI GRAND VITARA71,4%
VOLKSWAGEN BORA71,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,4%
AUDI A561,2%
AUDI Q561,2%
FORD FIESTA61,2%
BMW X351,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
OPEL ASTRA51,0%
RENAULT CLIO51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
AUDI A340,8%
FORD TRANSIT40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,8%
SEAT IBIZA40,8%
SKODA KODIAQ40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
BMW SERIA 730,6%
BMW X130,6%
BMW X630,6%
FORD KUGA30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SKODA SUPERB30,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
AUDI A720,4%
AUDI Q320,4%
AUDI Q820,4%
BMW SERIA 620,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA LODGY20,4%
FORD ECOSPORT20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
NISSAN PATROL20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL GRANDLAND20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 40720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS610,2%
BMW SERIA 810,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
CITROEN BELINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
DS DS510,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
INFINITI G3510,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14229,0%
Compacte (C)10721,8%
Mici (B)8617,6%
Medii (D)7815,9%
Monovolume (MPV)316,3%
Mari și de lux (E)306,1%
Utilitare61,2%
Mini (A)51,0%
Neclasificate30,6%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41183,9%
Noi7916,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29760,6%
Benzină13527,6%
Hibrid357,1%
GPL204,1%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41584,7%
Companie7515,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21844,5%
Berlină cu hayon10321,0%
Berlină9719,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6413,1%
Cupeu71,4%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12926,3%
75-109 kW20942,7%
110-149 kW10220,8%
150-219 kW408,2%
220 kW și peste71,4%
Necompletat30,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc469,4%
1000-1399 cmc6914,1%
1400-1599 cmc12325,1%
1600-1999 cmc18738,2%
2000-2999 cmc5912,0%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18921,9%
BMW11813,7%
AUDI667,6%
DACIA667,6%
OPEL576,6%
FORD536,1%
SKODA536,1%
RENAULT455,2%
MERCEDES-BENZ333,8%
SUZUKI212,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT161,9%
SEAT151,7%
HYUNDAI131,5%
LAND ROVER131,5%
TOYOTA121,4%
FIAT111,3%
KIA111,3%
NISSAN111,3%
CITROEN101,2%
DAEWOO80,9%
VOLVO80,9%
SMART60,7%
ALFA ROMEO50,6%
HONDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
MAZDA30,3%
MINI20,2%
ARO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare68093,8%
Export456,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15721,7%
OPEL11415,7%
FORD9613,2%
DACIA7310,1%
RENAULT344,7%
AUDI334,6%
DAEWOO304,1%
SKODA304,1%
BMW273,7%
PEUGEOT263,6%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT182,5%
SEAT162,2%
MERCEDES-BENZ152,1%
MAZDA71,0%
HYUNDAI60,8%
CITROEN40,6%
SMART40,6%
SUZUKI40,6%
ALFA ROMEO30,4%
DAIHATSU30,4%
KIA30,4%
NISSAN30,4%
VAUXHALL30,4%
VOLVO30,4%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
TOYOTA20,3%
ARO10,1%
CHEVROLET10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.