Înmatriculări în județul Suceava, aprilie 2023

Noi86+16,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare889+7,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.322

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri564

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 15 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 63 rulate, prima înmatriculare2008: 65 rulate, prima înmatriculare2009: 67 rulate, prima înmatriculare2010: 73 rulate, prima înmatriculare2011: 78 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 44 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 42 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999015
199903
200007
2001010
2002013
2003029
2004023
2005046
2006055
2007063
2008065
2009067
2010073
2011078
2012063
2013052
2014042
2015035
2016035
2017030
2018030
2019029
2020012
202104
20224410
2023420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24024,6%
AUDI13513,8%
BMW717,3%
DACIA626,4%
MERCEDES-BENZ565,7%
FORD495,0%
SKODA424,3%
OPEL363,7%
RENAULT353,6%
VOLVO353,6%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN313,2%
SEAT232,4%
TOYOTA232,4%
HYUNDAI222,3%
PEUGEOT212,2%
CITROEN111,1%
SUZUKI111,1%
KIA101,0%
MITSUBISHI101,0%
MAZDA90,9%
FIAT60,6%
PORSCHE50,5%
CHEVROLET40,4%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LEXUS20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
HYUNDAI, GENESIS10,1%
HYUNDAY10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT626,4%
VOLKSWAGEN GOLF535,5%
AUDI A4505,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN303,1%
AUDI A6252,6%
AUDI Q5232,4%
DACIA DUSTER232,4%
VOLKSWAGEN POLO222,3%
VOLKSWAGEN TOURAN222,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E192,0%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO181,9%
BMW X3171,7%
AUDI A3161,6%
BMW SERIA 3161,6%
FORD FOCUS161,6%
NISSAN QASHQAI141,4%
SKODA FABIA141,4%
SKODA OCTAVIA141,4%
VOLVO XC60141,4%
OPEL ASTRA131,3%
RENAULT MEGANE111,1%
BMW SERIA 5101,0%
OPEL ZAFIRA101,0%
VOLKSWAGEN CADDY101,0%
DACIA LOGAN80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
AUDI Q370,7%
BMW SERIA 170,7%
BMW X570,7%
DACIA SPRING70,7%
HYUNDAI TUCSON70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,7%
VOLVO XC9070,7%
FORD C-MAX60,6%
FORD MONDEO60,6%
FORD S-MAX60,6%
NISSAN QASHQAI+260,6%
PEUGEOT 30760,6%
SEAT IBIZA60,6%
SEAT LEON60,6%
VOLKSWAGEN SHARAN60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
AUDI A550,5%
AUDI Q750,5%
BMW X150,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
NISSAN X-TRAIL50,5%
SKODA SUPERB50,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
VOLKSWAGEN JETTA50,5%
BMW X640,4%
CITROEN C540,4%
DACIA JOGGER40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MERCEDES-BENZ VIANO40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
NISSAN JUKE40,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
SEAT ATECA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
TOYOTA LAND CRUISER40,4%
TOYOTA RAV440,4%
TOYOTA YARIS40,4%
FORD FIESTA30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD KUGA30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI IX3530,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MERCEDES-BENZ SL30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V5030,3%
CITROEN C5 X20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HYUNDAI I1020,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 400720,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT CLIO20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT CORDOBA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SX420,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHRYSLER CRUISER10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS510,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS710,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA CR-V10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31532,3%
Compacte (C)18919,4%
Medii (D)16516,9%
Monovolume (MPV)12012,3%
Mici (B)919,3%
Mari și de lux (E)606,2%
Mini (A)171,7%
Sport80,8%
Neclasificate60,6%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88991,2%
Noi868,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină75877,7%
Benzină13613,9%
Hibrid525,3%
Electric181,8%
GPL111,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84086,2%
Companie13513,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52253,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18519,0%
Berlină cu hayon14014,4%
Berlină11611,9%
Cabriolet70,7%
Cupeu50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17417,8%
75-109 kW44445,5%
110-149 kW26327,0%
150-219 kW697,1%
220 kW și peste90,9%
Necompletat161,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc353,6%
1000-1399 cmc757,7%
1400-1599 cmc18519,0%
1600-1999 cmc52553,8%
2000-2999 cmc13313,6%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat181,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39029,5%
AUDI19014,4%
BMW1088,2%
MERCEDES-BENZ906,8%
FORD866,5%
SKODA614,6%
OPEL594,5%
DACIA554,2%
RENAULT433,3%
SEAT362,7%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT201,5%
HYUNDAI191,4%
TOYOTA181,4%
CITROEN171,3%
SUZUKI171,3%
VOLVO171,3%
NISSAN110,8%
FIAT100,8%
LAND ROVER90,7%
MITSUBISHI80,6%
MAZDA70,5%
SMART70,5%
ALFA ROMEO60,5%
JEEP60,5%
MINI50,4%
CHEVROLET40,3%
HONDA40,3%
KIA40,3%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare52292,6%
Export427,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16028,4%
OPEL7112,6%
FORD6311,2%
DACIA427,4%
AUDI386,7%
RENAULT254,4%
FIAT193,4%
MERCEDES-BENZ193,4%
SKODA193,4%
BMW173,0%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,8%
DAEWOO122,1%
SEAT91,6%
CITROEN71,2%
SUZUKI61,1%
CHEVROLET50,9%
HYUNDAI40,7%
NISSAN40,7%
LANCIA30,5%
MAZDA30,5%
MITSUBISHI30,5%
VOLVO30,5%
ALFA ROMEO20,4%
DAIHATSU20,4%
JEEP20,4%
ROVER20,4%
SMART20,4%
ARO10,2%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
LAND ROVER10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.