Înmatriculări în județul Constanța, aprilie 2023

Noi273+10,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare563-5,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.850

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri530

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 65 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 138 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 133 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199901
200001
2001012
200208
2003013
2004012
2005020
2006023
2007030
2008027
2009037
2010033
2011041
2012035
2013024
2014030
2015024
2016025
2017032
2018065
2019031
2020012
2021211
202213812
20231330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15218,2%
DACIA819,7%
MERCEDES-BENZ708,4%
AUDI637,5%
SKODA627,4%
BMW607,2%
RENAULT526,2%
HYUNDAI495,9%
FORD425,0%
TOYOTA283,3%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA202,4%
VOLVO192,3%
PEUGEOT182,2%
OPEL161,9%
SEAT151,8%
KIA141,7%
NISSAN131,6%
SUZUKI111,3%
HONDA81,0%
MITSUBISHI70,8%
CITROEN50,6%
LAND ROVER50,6%
PORSCHE40,5%
TESLA40,5%
FIAT30,4%
SSANGYONG30,4%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT445,3%
VOLKSWAGEN GOLF374,4%
DACIA DUSTER303,6%
SKODA OCTAVIA263,1%
DACIA LOGAN253,0%
RENAULT MEGANE232,8%
AUDI A4192,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E172,0%
BMW SERIA 3161,9%
SKODA FABIA141,7%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO121,4%
DACIA SPRING121,4%
VOLVO XC60121,4%
AUDI Q5111,3%
HYUNDAI ELANTRA111,3%
HYUNDAI TUCSON111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
VOLKSWAGEN TAIGO111,3%
VOLKSWAGEN TOURAN111,3%
FORD KUGA101,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,2%
AUDI A691,1%
BMW SERIA 591,1%
HYUNDAI I2091,1%
BMW SERIA 181,0%
KIA SPORTAGE81,0%
MERCEDES-BENZ GLE70,8%
NISSAN QASHQAI70,8%
SKODA SUPERB70,8%
SUZUKI SX470,8%
TOYOTA YARIS CROSS70,8%
AUDI A560,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
VOLKSWAGEN POLO60,7%
FORD MONDEO50,6%
FORD PUMA50,6%
HYUNDAI I1050,6%
MAZDA 350,6%
MAZDA 650,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
PEUGEOT 30850,6%
PEUGEOT 50850,6%
SKODA KODIAQ50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
AUDI A340,5%
BMW X140,5%
BMW X340,5%
BMW X540,5%
FORD ECOSPORT40,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD FOCUS40,5%
HONDA CIVIC40,5%
MAZDA CX-540,5%
OPEL ASTRA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KAMIQ40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
TOYOTA RAV440,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN PHAETON40,5%
BMW SERIA 730,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
HONDA CR-V30,4%
HYUNDAI BAYON30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MAZDA 530,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL VIVARO30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ATECA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A820,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X420,2%
DS DS720,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD EDGE20,2%
KIA SORENTO20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GL20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TESLA MODEL S20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
BMW Z410,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA ACORD10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28233,7%
Compacte (C)17821,3%
Medii (D)12815,3%
Mici (B)9611,5%
Monovolume (MPV)566,7%
Mari și de lux (E)526,2%
Mini (A)242,9%
Utilitare81,0%
Sport70,8%
Neclasificate50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56367,3%
Noi27332,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44753,5%
Benzină21826,1%
Hibrid11213,4%
Electric313,7%
GPL273,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66579,5%
Companie17120,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34541,3%
Berlină17821,3%
Berlină cu hayon17621,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12014,4%
Cabriolet101,2%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16319,5%
75-109 kW33239,7%
110-149 kW22827,3%
150-219 kW586,9%
220 kW și peste242,9%
Necompletat313,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8610,3%
1000-1399 cmc9010,8%
1400-1599 cmc17721,2%
1600-1999 cmc33840,4%
2000-2999 cmc10412,4%
3000 cmc și peste101,2%
Necompletat313,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN43523,5%
BMW1819,8%
AUDI1548,3%
DACIA1467,9%
SKODA1367,4%
MERCEDES-BENZ1317,1%
FORD1095,9%
OPEL1015,5%
RENAULT904,9%
PEUGEOT472,5%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI372,0%
SEAT372,0%
TOYOTA271,5%
FIAT251,4%
LAND ROVER201,1%
MAZDA191,0%
KIA160,9%
VOLVO160,9%
SUZUKI140,8%
DAEWOO120,6%
SMART120,6%
CITROEN110,6%
MITSUBISHI110,6%
NISSAN100,5%
CHEVROLET80,4%
HONDA80,4%
PORSCHE80,4%
JAGUAR60,3%
SSANGYONG50,3%
ALFA ROMEO40,2%
JEEP40,2%
MINI40,2%
LEXUS20,1%
LINCOLN20,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare49593,4%
Export356,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10018,9%
DAEWOO7013,2%
OPEL6913,0%
VOLKSWAGEN499,2%
FORD468,7%
RENAULT356,6%
SKODA315,8%
MERCEDES-BENZ193,6%
AUDI163,0%
FIAT163,0%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT152,8%
PEUGEOT142,6%
CHEVROLET112,1%
BMW81,5%
CITROEN40,8%
HYUNDAI40,8%
MAZDA30,6%
NISSAN30,6%
TOYOTA30,6%
VOLVO30,6%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.