Noi 58 +31,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 128 -0,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 465 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 158 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 4 rulate, prima înmatriculare 2006: 11 rulate, prima înmatriculare 2007: 6 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 6 rulate, prima înmatriculare 2010: 11 rulate, prima înmatriculare 2011: 17 rulate, prima înmatriculare 2012: 5 rulate, prima înmatriculare 2013: 10 rulate, prima înmatriculare 2014: 7 rulate, prima înmatriculare 2015: 2 rulate, prima înmatriculare 2016: 10 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 3 rulate, prima înmatriculare 2019: 4 rulate, prima înmatriculare 2020: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 28 noi 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 noi 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2001 0 3 2002 0 1 2003 0 5 2004 0 2 2005 0 4 2006 0 11 2007 0 6 2008 0 10 2009 0 6 2010 0 11 2011 0 17 2012 0 5 2013 0 10 2014 0 7 2015 0 2 2016 0 10 2017 0 4 2018 0 3 2019 0 4 2020 0 3 2021 0 0 2022 28 4 2023 30 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 26 14,0% VOLKSWAGEN 26 14,0% AUDI 18 9,7% HYUNDAI 13 7,0% BMW 12 6,5% RENAULT 11 5,9% FORD 9 4,8% SKODA 9 4,8% MERCEDES-BENZ 7 3,8% KIA 5 2,7%
Toate (32) Mărci: valoare, vehicule, cotă SSANGYONG 5 2,7% MAZDA 4 2,2% MITSUBISHI 4 2,2% SEAT 4 2,2% TOYOTA 4 2,2% NISSAN 3 1,6% PEUGEOT 3 1,6% VOLVO 3 1,6% CITROEN 2 1,1% FIAT 2 1,1% JAGUAR 2 1,1% JEEP 2 1,1% OPEL 2 1,1% SUZUKI 2 1,1% CHEVROLET 1 0,5% HONDA 1 0,5% LANCIA 1 0,5% LAND ROVER 1 0,5% LEXUS 1 0,5% MINI 1 0,5% SMART 1 0,5% TESLA 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA DUSTER 13 7,1% AUDI A4 9 4,9% DACIA LOGAN 8 4,3% VOLKSWAGEN PASSAT 7 3,8% HYUNDAI TUCSON 6 3,3% BMW SERIA 3 4 2,2% BMW SERIA 5 4 2,2% MAZDA CX-5 4 2,2% RENAULT MEGANE 4 2,2% AUDI Q5 3 1,6%
Toate (100) Modele: valoare, vehicule, cotă BMW SERIA 1 3 1,6% DACIA SANDERO 3 1,6% FORD FOCUS 3 1,6% HYUNDAI I30 3 1,6% SEAT LEON 3 1,6% SKODA OCTAVIA 3 1,6% SSANGYONG TIVOLI GRAND 3 1,6% VOLKSWAGEN GOLF 3 1,6% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 3 1,6% VOLKSWAGEN POLO 3 1,6% AUDI A3 2 1,1% AUDI A6 2 1,1% DACIA SPRING 2 1,1% HYUNDAI ELANTRA 2 1,1% JEEP COMPASS 2 1,1% KIA RIO 2 1,1% KIA SPORTAGE 2 1,1% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 1,1% SKODA KODIAQ 2 1,1% SSANGYONG KORANDO 2 1,1% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 1,1% VOLKSWAGEN TOURAN 2 1,1% AUDI A5 1 0,5% AUDI Q8 1 0,5% BMW X1 1 0,5% CHEVROLET CAPTIVA 1 0,5% CITROEN C4 1 0,5% CITROEN C5 1 0,5% FIAT DOBLO 1 0,5% FIAT PUNTO 1 0,5% FORD ECOSPORT 1 0,5% FORD GALAXY 1 0,5% FORD KUGA 1 0,5% FORD MONDEO 1 0,5% FORD PUMA 1 0,5% HYUNDAI I10 1 0,5% HYUNDAI I20 1 0,5% JAGUAR S-TYPE 1 0,5% JAGUAR XF 1 0,5% KIA STONIC 1 0,5% LANCIA YPSILON 1 0,5% LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 1 0,5% LEXUS IS 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA S 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLK 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLS 1 0,5% MINI COOPER 1 0,5% MITSUBISHI ASX 1 0,5% MITSUBISHI LANCER 1 0,5% MITSUBISHI PAJERO PININ 1 0,5% MITSUBISHI SPACE STAR 1 0,5% NISSAN QASHQAI 1 0,5% NISSAN QASHQAI+2 1 0,5% NISSAN X-TRAIL 1 0,5% OPEL ASTRA 1 0,5% OPEL VECTRA 1 0,5% PEUGEOT 3008 1 0,5% PEUGEOT 508 1 0,5% PEUGEOT BIPPER 1 0,5% RENAULT CLIO 1 0,5% RENAULT ESPACE 1 0,5% RENAULT KADJAR 1 0,5% RENAULT KANGOO 1 0,5% RENAULT LAGUNA 1 0,5% RENAULT MODUS 1 0,5% RENAULT TALISMAN 1 0,5% SEAT EXEO 1 0,5% SKODA FABIA 1 0,5% SKODA KAMIQ 1 0,5% SKODA KAROQ 1 0,5% SKODA SUPERB 1 0,5% SMART FORTWO 1 0,5% SUZUKI VITARA 1 0,5% SUZUKI WAGON R 1 0,5% TESLA MODEL 3 1 0,5% TOYOTA AVENSIS 1 0,5% TOYOTA CELICA 1 0,5% TOYOTA LAND CRUISER 1 0,5% TOYOTA YARIS 1 0,5% VOLKSWAGEN PHAETON 1 0,5% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,5% VOLKSWAGEN T-CROSS 1 0,5% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,5% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,5% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,5% VOLVO S60 1 0,5% VOLVO V60 1 0,5% VOLVO XC60 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 65 34,9% Compacte (C) 33 17,7% Medii (D) 33 17,7% Mici (B) 23 12,4% Monovolume (MPV) 12 6,5% Mari și de lux (E) 10 5,4% Mini (A) 7 3,8% Neclasificate 2 1,1% Sport 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 128 68,8% Noi 58 31,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 99 53,2% Benzină 61 32,8% Hibrid 12 6,5% GPL 10 5,4% Electric 4 2,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 165 88,7% Companie 21 11,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 77 41,4% Berlină 38 20,4% Berlină cu hayon 37 19,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 31 16,7% Cupeu 3 1,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 34 18,3% 75-109 kW 71 38,2% 110-149 kW 60 32,3% 150-219 kW 12 6,5% 220 kW și peste 5 2,7% Necompletat 4 2,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 18 9,7% 1000-1399 cmc 22 11,8% 1400-1599 cmc 54 29,0% 1600-1999 cmc 63 33,9% 2000-2999 cmc 23 12,4% 3000 cmc și peste 2 1,1% Necompletat 4 2,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.