Înmatriculări în județul Timiș, aprilie 2023

Noi196-19,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare907-26,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.515

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri460

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 316 noinov 24: 1.400 rulate, prima înmatricularedec 24: 307 noidec 24: 1.107 rulate, prima înmatriculareian 25: 316 noiian 25: 1.027 rulate, prima înmatricularefeb 25: 291 noifeb 25: 1.376 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.408 rulate, prima înmatriculareapr 25: 370 noiapr 25: 1.621 rulate, prima înmatricularemai 25: 369 noimai 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareiun 25: 282 noiiun 25: 1.459 rulate, prima înmatriculareiul 25: 457 noiiul 25: 1.578 rulate, prima înmatriculareaug 25: 454 noiaug 25: 1.227 rulate, prima înmatricularesep 25: 297 noisep 25: 1.194 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.580 rulate, prima înmatricularenov 25: 417 noinov 25: 1.366 rulate, prima înmatricularedec 25: 546 noidec 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareian 26: 203 noiian 26: 965 rulate, prima înmatricularefeb 26: 243 noifeb 26: 1.194 rulate, prima înmatricularemar 26: 260 noimar 26: 1.297 rulate, prima înmatriculareapr 26: 299 noiapr 26: 1.227 rulate, prima înmatricularemai 26: 313 noimai 26: 1.104 rulate, prima înmatriculareiun 26: 453 noiiun 26: 1.227 rulate, prima înmatriculareiul 26: 298 noiiul 26: 1.280 rulate, prima înmatriculareaug 26: 247 noiaug 26: 1.062 rulate, prima înmatricularesep 26: 315 noisep 26: 1.188 rulate, prima înmatriculareoct 26: 421 noioct 26: 1.245 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243161.400
dec 243071.107
ian 253161.027
feb 252911.376
mar 252371.408
apr 253701.621
mai 253691.501
iun 252821.459
iul 254571.578
aug 254541.227
sep 252971.194
oct 253291.580
nov 254171.366
dec 255461.234
ian 26203965
feb 262431.194
mar 262601.297
apr 262991.227
mai 263131.104
iun 264531.227
iul 262981.280
aug 262471.062
sep 263151.188
oct 264211.245

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 52 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 60 rulate, prima înmatriculare2007: 63 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 111 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 85 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199904
2000011
2001010
2002016
2003029
2004052
2005034
2006060
2007063
2008049
2009057
2010061
2011065
2012061
2013039
2014056
2015049
2016029
2017035
2018033
2019038
2020026
2021014
20221115
2023850

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19818,0%
BMW11610,5%
MERCEDES-BENZ898,1%
FORD817,3%
AUDI666,0%
DACIA666,0%
RENAULT645,8%
SKODA565,1%
OPEL464,2%
HYUNDAI413,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT322,9%
NISSAN312,8%
TOYOTA302,7%
MAZDA232,1%
VOLVO211,9%
FIAT201,8%
KIA201,8%
SUZUKI171,5%
SEAT141,3%
CITROEN121,1%
MINI70,6%
MITSUBISHI70,6%
HONDA50,5%
LAND ROVER50,5%
SMART50,5%
SSANGYONG50,5%
TESLA40,4%
LEXUS30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
ASTON MARTIN10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF645,8%
VOLKSWAGEN PASSAT464,2%
BMW SERIA 3333,0%
FORD FOCUS282,5%
BMW SERIA 5252,3%
DACIA SANDERO252,3%
AUDI A4242,2%
OPEL ASTRA242,2%
DACIA DUSTER222,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C201,8%
Toate (256)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE191,7%
SKODA OCTAVIA191,7%
SKODA FABIA171,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,5%
BMW SERIA 1161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,5%
NISSAN QASHQAI161,5%
VOLKSWAGEN POLO161,5%
FORD KUGA131,2%
MAZDA 3131,2%
VOLKSWAGEN TOURAN131,2%
BMW X3121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A121,1%
DACIA LOGAN111,0%
FORD FIESTA111,0%
OPEL CORSA111,0%
RENAULT CLIO111,0%
AUDI A6100,9%
KIA SPORTAGE100,9%
HYUNDAI IX3590,8%
HYUNDAI TUCSON90,8%
AUDI Q580,7%
BMW X180,7%
RENAULT SCENIC80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
VOLVO XC6080,7%
AUDI A370,6%
AUDI Q370,6%
BMW X570,6%
HYUNDAI I3070,6%
SKODA KAMIQ70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
AUDI A560,5%
FORD MONDEO60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
FORD GALAXY50,5%
HYUNDAI ELANTRA50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MERCEDES-BENZ ML50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
TOYOTA RAV450,5%
TOYOTA YARIS50,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
DACIA JOGGER40,4%
FIAT 50040,4%
FIAT PUNTO40,4%
FORD C-MAX40,4%
HYUNDAI I2040,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
NISSAN JUKE40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 30740,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SMART FORTWO40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
BMW SERIA 730,3%
BMW X430,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
CITROEN C530,3%
FIAT STILO30,3%
FORD ECOSPORT30,3%
HYUNDAI I1030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MINI ONE30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT EXEO30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DACIA LODGY20,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT BRAVO20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FIAT IDEA20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI COOPER20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 80720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q810,1%
BMW IX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31328,4%
Compacte (C)28225,6%
Medii (D)16014,5%
Mici (B)15013,6%
Monovolume (MPV)938,4%
Mari și de lux (E)615,5%
Mini (A)222,0%
Sport121,1%
Neclasificate60,5%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare90782,2%
Noi19617,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66460,2%
Benzină31328,4%
Hibrid978,8%
GPL151,4%
Electric141,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90682,1%
Companie19717,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47443,0%
Berlină cu hayon24722,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19417,6%
Berlină15013,6%
Cupeu272,4%
Cabriolet111,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27424,8%
75-109 kW44240,1%
110-149 kW28726,0%
150-219 kW676,1%
220 kW și peste191,7%
Necompletat141,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc716,4%
1000-1399 cmc15414,0%
1400-1599 cmc26023,6%
1600-1999 cmc46442,1%
2000-2999 cmc13312,1%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat141,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30920,4%
BMW17711,7%
AUDI1268,3%
DACIA1157,6%
OPEL1046,9%
FORD956,3%
MERCEDES-BENZ916,0%
SKODA855,6%
RENAULT805,3%
PEUGEOT473,1%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI302,0%
MAZDA251,7%
FIAT231,5%
SEAT221,5%
TOYOTA221,5%
NISSAN181,2%
CITROEN161,1%
KIA161,1%
VOLVO161,1%
CHEVROLET130,9%
SMART120,8%
LAND ROVER110,7%
SUZUKI100,7%
MITSUBISHI80,5%
HONDA70,5%
ALFA ROMEO60,4%
PORSCHE50,3%
DAEWOO40,3%
SUBARU40,3%
JEEP30,2%
MINI30,2%
JAGUAR20,1%
MCC20,1%
SSANGYONG20,1%
CUPRA10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare39585,9%
Export6313,7%
Înmatriculat pentru export20,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7416,1%
OPEL6714,6%
DACIA5712,4%
FORD5512,0%
RENAULT296,3%
DAEWOO235,0%
PEUGEOT214,6%
AUDI183,9%
FIAT173,7%
SKODA173,7%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW112,4%
CITROEN112,4%
MERCEDES-BENZ102,2%
SEAT71,5%
HYUNDAI61,3%
KIA51,1%
NISSAN51,1%
MAZDA40,9%
SUZUKI40,9%
HONDA30,7%
CHEVROLET20,4%
JAGUAR20,4%
SMART20,4%
TOYOTA20,4%
VOLVO20,4%
ALFA ROMEO10,2%
LAND ROVER10,2%
MCC10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.