Înmatriculări în județul Prahova, aprilie 2023

Noi195+9,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare791-14,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.628

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri619

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 68 rulate, prima înmatriculare2011: 86 rulate, prima înmatriculare2012: 93 rulate, prima înmatriculare2013: 55 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 99 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 95 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200002
200107
200205
2003011
2004027
2005031
2006032
2007034
2008053
2009059
2010068
2011086
2012093
2013055
2014044
2015029
2016033
2017038
2018031
2019028
2020010
202114
2022993
2023950

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17317,5%
RENAULT10110,2%
DACIA818,2%
HYUNDAI787,9%
BMW767,7%
AUDI596,0%
FORD596,0%
SKODA515,2%
MERCEDES-BENZ505,1%
OPEL353,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT313,1%
PEUGEOT272,7%
VOLVO242,4%
TOYOTA212,1%
NISSAN181,8%
CITROEN151,5%
KIA131,3%
SUZUKI101,0%
MAZDA90,9%
MITSUBISHI80,8%
TESLA70,7%
MINI60,6%
FIAT50,5%
HONDA50,5%
SSANGYONG50,5%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
LAND ROVER20,2%
PORSCHE20,2%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GWM10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF515,2%
RENAULT MEGANE484,9%
VOLKSWAGEN PASSAT464,7%
DACIA LOGAN272,7%
SKODA OCTAVIA262,6%
DACIA DUSTER252,5%
FORD FOCUS242,4%
AUDI A4222,2%
BMW SERIA 3222,2%
HYUNDAI I30191,9%
Toate (207)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA181,8%
VOLKSWAGEN POLO181,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,7%
DACIA SANDERO161,6%
SKODA FABIA151,5%
AUDI A5141,4%
BMW X3141,4%
HYUNDAI I10141,4%
HYUNDAI TUCSON141,4%
HYUNDAI I20131,3%
RENAULT CLIO131,3%
BMW SERIA 5121,2%
HYUNDAI ELANTRA121,2%
RENAULT SCENIC121,2%
SEAT LEON121,2%
NISSAN QASHQAI101,0%
FORD KUGA90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
PEUGEOT 30890,9%
BMW SERIA 180,8%
RENAULT LAGUNA80,8%
AUDI Q570,7%
DACIA JOGGER70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
OPEL CORSA70,7%
SEAT IBIZA70,7%
VOLVO XC6070,7%
AUDI A360,6%
FORD FIESTA60,6%
FORD MONDEO60,6%
KIA CEED60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
MERCEDES-BENZ VITO60,6%
PEUGEOT 50860,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
AUDI A650,5%
BMW X150,5%
CITROEN C550,5%
FORD C-MAX50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
SKODA SUPERB50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN TOURAN50,5%
BMW SERIA 440,4%
BMW X540,4%
KIA SPORTAGE40,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
VOLVO C3040,4%
VOLVO V4040,4%
AUDI Q330,3%
BMW X630,3%
CITROEN C430,3%
DACIA LODGY30,3%
DACIA SPRING30,3%
FORD TRANSIT30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT EXEO30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLVO S4030,3%
FIAT PUNTO20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI S810,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DS DS510,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
GWM HOVER10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-Z10,1%
HONDA HR-V10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JEEP COMPASS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)28929,3%
SUV23824,1%
Medii (D)17417,6%
Mici (B)14114,3%
Monovolume (MPV)777,8%
Mari și de lux (E)323,2%
Mini (A)222,2%
Neclasificate60,6%
Sport40,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79180,2%
Noi19519,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62463,3%
Benzină26226,6%
Hibrid505,1%
GPL343,4%
Electric161,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82783,9%
Companie15916,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42142,7%
Berlină cu hayon22723,0%
Berlină16416,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15415,6%
Cupeu131,3%
Cabriolet70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22823,1%
75-109 kW46647,3%
110-149 kW23323,6%
150-219 kW313,1%
220 kW și peste121,2%
Necompletat161,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc636,4%
1000-1399 cmc14614,8%
1400-1599 cmc32432,9%
1600-1999 cmc36136,6%
2000-2999 cmc707,1%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat161,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27617,0%
DACIA1559,5%
BMW1549,5%
OPEL1438,8%
SKODA1368,4%
AUDI1167,1%
RENAULT1157,1%
FORD1147,0%
PEUGEOT694,2%
MERCEDES-BENZ523,2%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI311,9%
SEAT291,8%
TOYOTA261,6%
CITROEN241,5%
FIAT201,2%
LAND ROVER201,2%
NISSAN161,0%
SUZUKI161,0%
CHEVROLET130,8%
HONDA120,7%
KIA110,7%
MAZDA110,7%
VOLVO110,7%
DAEWOO90,6%
MINI90,6%
ALFA ROMEO60,4%
MITSUBISHI50,3%
JEEP40,2%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
JAGUAR20,1%
ROVER20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
ASIA10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
NASH10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare57993,5%
Export406,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13121,2%
OPEL10116,3%
VOLKSWAGEN7612,3%
FORD6210,0%
DAEWOO487,8%
RENAULT355,7%
PEUGEOT264,2%
FIAT233,7%
SKODA193,1%
SEAT172,7%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI152,4%
HYUNDAI152,4%
BMW81,3%
CHEVROLET61,0%
CITROEN61,0%
MERCEDES-BENZ50,8%
MAZDA40,6%
VOLVO30,5%
ALFA ROMEO20,3%
MITSUBISHI20,3%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
KIA10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
MCC10,2%
MOSKVICH10,2%
NISSAN10,2%
OLTCIT10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
SUZUKI10,2%
TOYOTA10,2%
WARTBURG10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.