Înmatriculări în județul Galați, aprilie 2023

Noi94+5,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare514+0,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.136

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri400

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 41 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 53 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199903
200002
200104
200205
200307
2004013
2005018
2006024
2007025
2008038
2009039
2010041
2011032
2012026
2013028
2014032
2015029
2016021
2017039
2018032
2019035
2020011
202104
2022413
2023530

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10517,3%
DACIA589,5%
BMW548,9%
AUDI538,7%
RENAULT457,4%
MERCEDES-BENZ376,1%
SKODA376,1%
FORD325,3%
HYUNDAI315,1%
OPEL264,3%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN213,5%
TOYOTA193,1%
VOLVO172,8%
PEUGEOT142,3%
SEAT81,3%
SUZUKI71,2%
CITROEN50,8%
MAZDA50,8%
MITSUBISHI50,8%
HONDA40,7%
JAGUAR40,7%
FIAT30,5%
KIA30,5%
LAND ROVER30,5%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DAEWOO10,2%
DS10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF335,4%
VOLKSWAGEN PASSAT294,8%
AUDI A4244,0%
DACIA DUSTER193,1%
DACIA LOGAN193,1%
SKODA OCTAVIA193,1%
BMW SERIA 3162,6%
RENAULT MEGANE162,6%
BMW SERIA 5132,1%
FORD FOCUS132,1%
Toate (162)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO122,0%
NISSAN QASHQAI111,8%
HYUNDAI TUCSON101,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,7%
AUDI A681,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,3%
VOLKSWAGEN TOURAN81,3%
VOLVO XC6081,3%
AUDI A371,2%
HYUNDAI IX3571,2%
MERCEDES-BENZ GLE71,2%
OPEL ASTRA71,2%
OPEL CORSA71,2%
RENAULT SCENIC71,2%
SKODA SUPERB71,2%
SKODA FABIA61,0%
AUDI A550,8%
FORD KUGA50,8%
HYUNDAI ELANTRA50,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
RENAULT LAGUNA50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
BMW SERIA 140,7%
BMW X340,7%
BMW X540,7%
CITROEN C440,7%
DACIA LODGY40,7%
FORD MONDEO40,7%
HYUNDAI I2040,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
PEUGEOT 50840,7%
RENAULT ARKANA40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLVO V4040,7%
AUDI A730,5%
AUDI Q530,5%
AUDI Q830,5%
BMW X130,5%
DACIA SPRING30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
HONDA CIVIC30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
RENAULT ESPACE30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLVO XC9030,5%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 620,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI I4020,3%
JAGUAR F-PACE20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
NISSAN NOTE20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
BMW M510,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAEWOO KALOS10,2%
DS DS710,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS CT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18530,4%
Compacte (C)14223,4%
Medii (D)10917,9%
Mici (B)6811,2%
Monovolume (MPV)518,4%
Mari și de lux (E)406,6%
Mini (A)71,2%
Sport30,5%
Neclasificate20,3%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51484,5%
Noi9415,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39464,8%
Benzină13221,7%
Hibrid579,4%
GPL183,0%
Electric71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53287,5%
Companie7612,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25642,1%
Berlină cu hayon12320,2%
Berlină11919,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9916,3%
Cupeu71,2%
Cabriolet40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11118,3%
75-109 kW27044,4%
110-149 kW16427,0%
150-219 kW396,4%
220 kW și peste172,8%
Necompletat71,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc426,9%
1000-1399 cmc6911,3%
1400-1599 cmc14824,3%
1600-1999 cmc27244,7%
2000-2999 cmc6610,9%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat71,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23620,8%
DACIA16814,8%
BMW978,5%
AUDI887,7%
FORD887,7%
OPEL786,9%
SKODA665,8%
MERCEDES-BENZ605,3%
RENAULT494,3%
PEUGEOT252,2%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT171,5%
TOYOTA171,5%
HYUNDAI161,4%
KIA141,2%
SEAT141,2%
MAZDA131,1%
CITROEN100,9%
LAND ROVER100,9%
VOLVO100,9%
CHEVROLET90,8%
NISSAN90,8%
PORSCHE60,5%
SMART60,5%
SUZUKI60,5%
HONDA50,4%
MINI40,4%
DAEWOO30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
MITSUBISHI20,2%
FERROSITE10,1%
MCC10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35989,8%
Export379,2%
Înmatriculat pentru export41,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8521,2%
OPEL6817,0%
VOLKSWAGEN6015,0%
FORD4110,2%
DAEWOO205,0%
RENAULT184,5%
FIAT164,0%
AUDI153,8%
BMW153,8%
MERCEDES-BENZ123,0%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA92,2%
PEUGEOT82,0%
SEAT51,2%
KIA41,0%
ALFA ROMEO30,8%
CHEVROLET30,8%
TOYOTA30,8%
CITROEN20,5%
HONDA20,5%
HYUNDAI20,5%
MAZDA20,5%
DAIHATSU10,2%
JAGUAR10,2%
NISSAN10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.