Înmatriculări în județul Bihor, aprilie 2023

Noi157+7,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare927+0,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.375

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.079

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 22 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 52 rulate, prima înmatriculare2006: 57 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 70 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 81 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 72 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 85 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199908
200008
200108
2002022
2003016
2004024
2005052
2006057
2007060
2008070
2009054
2010056
2011081
2012052
2013052
2014045
2015040
2016034
2017045
2018050
2019047
202009
2021014
2022728
2023852

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21519,8%
AUDI11610,7%
DACIA1049,6%
BMW948,7%
MERCEDES-BENZ837,7%
FORD736,7%
OPEL484,4%
RENAULT474,3%
SKODA434,0%
HYUNDAI383,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,9%
VOLVO232,1%
TOYOTA222,0%
SEAT211,9%
SUZUKI211,9%
MAZDA181,7%
KIA131,2%
NISSAN121,1%
FIAT90,8%
LAND ROVER80,7%
TESLA70,6%
CITROEN50,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
SSANGYONG40,4%
CHEVROLET30,3%
LANCIA30,3%
MINI30,3%
MITSUBISHI30,3%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF696,4%
VOLKSWAGEN PASSAT454,2%
AUDI A4423,9%
BMW SERIA 3363,3%
FORD FOCUS323,0%
DACIA DUSTER302,8%
DACIA LOGAN262,4%
AUDI A6252,3%
OPEL ASTRA242,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,0%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA201,8%
DACIA SPRING181,7%
RENAULT MEGANE181,7%
BMW SERIA 5171,6%
DACIA SANDERO161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,5%
AUDI A3121,1%
AUDI Q3121,1%
VOLKSWAGEN POLO121,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG121,1%
AUDI Q5111,0%
BMW X3111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
VOLKSWAGEN TOURAN111,0%
SKODA FABIA100,9%
VOLKSWAGEN SHARAN100,9%
BMW X190,8%
FORD KUGA90,8%
SUZUKI GRAND VITARA90,8%
VOLVO XC6090,8%
FORD C-MAX80,7%
FORD MONDEO80,7%
SEAT LEON80,7%
AUDI A570,6%
DACIA JOGGER70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
PEUGEOT 30870,6%
SEAT ALHAMBRA70,6%
SKODA SUPERB70,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,6%
HYUNDAI IX3560,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
FIAT PUNTO50,5%
FORD FIESTA50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN QASHQAI50,5%
OPEL CORSA50,5%
PEUGEOT 20750,5%
PEUGEOT 300850,5%
PEUGEOT 50850,5%
SUZUKI SX450,5%
SUZUKI VITARA50,5%
TESLA MODEL Y50,5%
BMW SERIA 140,4%
BMW X540,4%
DACIA LODGY40,4%
FORD GALAXY40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
HYUNDAI I1040,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
MAZDA 540,4%
MERCEDES-BENZ GLK40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL MOKKA40,4%
RENAULT CLIO40,4%
SEAT IBIZA40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN ARTEON40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLVO V6040,4%
VOLVO XC9040,4%
BMW SERIA 730,3%
BMW X430,3%
DACIA DOKKER30,3%
HYUNDAI I3030,3%
KIA CEED30,3%
KIA STONIC30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 40730,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW X220,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LANCIA MUSA20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN PATROL20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT FLUENCE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX110,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
FIAT 50010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30728,3%
Compacte (C)25823,8%
Medii (D)18417,0%
Monovolume (MPV)11210,3%
Mici (B)11110,2%
Mari și de lux (E)706,5%
Mini (A)302,8%
Neclasificate50,5%
Sport50,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92785,5%
Noi15714,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină70464,9%
Benzină25523,5%
Hibrid746,8%
Electric363,3%
GPL151,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică92285,1%
Companie16214,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51147,1%
Berlină cu hayon19417,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18417,0%
Berlină17616,2%
Cabriolet100,9%
Cupeu90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20719,1%
75-109 kW46042,4%
110-149 kW29827,5%
150-219 kW666,1%
220 kW și peste171,6%
Necompletat363,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc514,7%
1000-1399 cmc1069,8%
1400-1599 cmc24622,7%
1600-1999 cmc51147,1%
2000-2999 cmc12811,8%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat363,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33324,2%
OPEL1178,5%
BMW1138,2%
FORD1047,6%
DACIA1027,4%
AUDI977,1%
MERCEDES-BENZ876,3%
SKODA705,1%
RENAULT564,1%
PEUGEOT443,2%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,3%
HYUNDAI292,1%
SEAT261,9%
FIAT221,6%
CITROEN191,4%
NISSAN120,9%
SUZUKI100,7%
KIA90,7%
CHEVROLET80,6%
HONDA80,6%
JEEP80,6%
LAND ROVER80,6%
VOLVO80,6%
MAZDA70,5%
PORSCHE60,4%
DAEWOO50,4%
LEXUS50,4%
MINI50,4%
MITSUBISHI50,4%
LADA30,2%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,1%
LANCIA20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
VAUXHALL20,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.03996,3%
Export393,6%
Înmatriculat pentru export10,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL21219,6%
VOLKSWAGEN18016,7%
FORD14513,4%
DACIA12211,3%
RENAULT716,6%
DAEWOO434,0%
BMW413,8%
AUDI363,3%
FIAT363,3%
PEUGEOT353,2%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA343,2%
MERCEDES-BENZ232,1%
SEAT201,9%
MAZDA161,5%
CITROEN80,7%
MITSUBISHI60,6%
CHEVROLET50,5%
HYUNDAI40,4%
SMART40,4%
SUBARU40,4%
SUZUKI40,4%
TOYOTA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
LADA30,3%
LAND ROVER30,3%
NISSAN30,3%
KIA20,2%
LANCIA20,2%
ROVER20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
PORSCHE10,1%
VAUXHALL10,1%
VOLVO10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.