Înmatriculări în județul Harghita, aprilie 2023

Noi102-12,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare379-31,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări762

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri269

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 38 noi2023: 63 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199906
200005
200107
2002012
2003010
2004011
2005021
2006023
2007029
2008024
2009032
2010032
2011029
2012022
2013015
2014016
2015022
2016012
2017015
2018011
201909
202019
202103
2022380
2023630

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8918,5%
VOLKSWAGEN6613,7%
FORD357,3%
SKODA336,9%
RENAULT326,7%
AUDI296,0%
OPEL275,6%
BMW224,6%
SUZUKI224,6%
HYUNDAI183,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA153,1%
VOLVO153,1%
MERCEDES-BENZ132,7%
MITSUBISHI122,5%
NISSAN102,1%
MAZDA71,5%
PEUGEOT51,0%
SEAT51,0%
JEEP40,8%
LAND ROVER40,8%
DFSK30,6%
KIA30,6%
HONDA20,4%
CHEVROLET10,2%
CITROEN10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER459,4%
DACIA SANDERO194,0%
VOLKSWAGEN GOLF194,0%
SUZUKI GRAND VITARA153,1%
VOLKSWAGEN PASSAT132,7%
OPEL ASTRA122,5%
SKODA FABIA122,5%
FORD KUGA112,3%
DACIA LOGAN102,1%
RENAULT CLIO102,1%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA102,1%
BMW SERIA 391,9%
RENAULT MEGANE91,9%
AUDI Q581,7%
DACIA SPRING81,7%
FORD FOCUS81,7%
MITSUBISHI OUTLANDER81,7%
AUDI A471,5%
OPEL CORSA71,5%
TOYOTA RAV471,5%
VOLKSWAGEN POLO61,3%
AUDI A651,0%
DACIA JOGGER51,0%
HYUNDAI I2051,0%
VOLVO XC6051,0%
BMW SERIA 540,8%
FORD TRANSIT40,8%
NISSAN QASHQAI40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SEAT IBIZA40,8%
SKODA YETI40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,8%
AUDI A330,6%
BMW X330,6%
DFSK SERES 330,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
LAND ROVER FREELANDER30,6%
MAZDA 330,6%
MAZDA 530,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
NISSAN JUKE30,6%
OPEL MOKKA30,6%
SUZUKI JIMNY30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI A120,4%
AUDI Q320,4%
BMW X120,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FIESTA20,4%
HONDA HR-V20,4%
HYUNDAI I1020,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
JEEP CHEROKEE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLVO S4020,4%
VOLVO XC4020,4%
VOLVO XC9020,4%
AUDI A510,2%
AUDI RS Q310,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CITROEN C510,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA XCEED10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ EQB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ARONA10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO C7010,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC7010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19039,5%
Mici (B)8317,3%
Compacte (C)8016,6%
Monovolume (MPV)469,6%
Medii (D)449,1%
Mini (A)153,1%
Mari și de lux (E)132,7%
Utilitare61,2%
Neclasificate20,4%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37978,8%
Noi10221,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27557,2%
Benzină15031,2%
Hibrid214,4%
Electric204,2%
GPL153,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37978,8%
Companie10221,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25152,2%
Berlină cu hayon9920,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8718,1%
Berlină387,9%
Cabriolet40,8%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14029,1%
75-109 kW19741,0%
110-149 kW10622,0%
150-219 kW163,3%
220 kW și peste20,4%
Necompletat204,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc387,9%
1000-1399 cmc7014,6%
1400-1599 cmc11924,7%
1600-1999 cmc18538,5%
2000-2999 cmc479,8%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat204,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13617,8%
OPEL9412,3%
DACIA648,4%
SKODA567,3%
AUDI516,7%
FORD516,7%
SUZUKI435,6%
TOYOTA385,0%
BMW354,6%
RENAULT233,0%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ212,8%
HYUNDAI152,0%
DAIHATSU141,8%
PEUGEOT131,7%
MITSUBISHI121,6%
SEAT121,6%
MAZDA111,4%
NISSAN101,3%
LAND ROVER70,9%
CITROEN60,8%
FIAT60,8%
JEEP60,8%
VOLVO60,8%
HONDA50,7%
KIA50,7%
SMART50,7%
ALFA ROMEO30,4%
DAEWOO30,4%
CHEVROLET20,3%
SANTANA20,3%
SUBARU20,3%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23888,5%
Export3111,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL7829,0%
VOLKSWAGEN4215,6%
DACIA3613,4%
FORD269,7%
DAEWOO155,6%
SKODA114,1%
RENAULT103,7%
AUDI51,9%
CITROEN51,9%
PEUGEOT51,9%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT51,9%
BMW41,5%
FIAT41,5%
CHEVROLET31,1%
DAIHATSU31,1%
MITSUBISHI31,1%
HYUNDAI20,7%
MAZDA20,7%
MERCEDES-BENZ20,7%
TOYOTA20,7%
JEEP10,4%
KIA10,4%
LADA10,4%
NISSAN10,4%
SUZUKI10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.