Noi 45 +73,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 162 -22,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 690 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 175 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 45 noi nov 24: 276 rulate, prima înmatriculare dec 24: 46 noi dec 24: 273 rulate, prima înmatriculare ian 25: 84 noi ian 25: 261 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 234 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 304 rulate, prima înmatriculare apr 25: 33 noi apr 25: 347 rulate, prima înmatriculare mai 25: 24 noi mai 25: 221 rulate, prima înmatriculare iun 25: 24 noi iun 25: 260 rulate, prima înmatriculare iul 25: 60 noi iul 25: 329 rulate, prima înmatriculare aug 25: 71 noi aug 25: 269 rulate, prima înmatriculare sep 25: 72 noi sep 25: 308 rulate, prima înmatriculare oct 25: 44 noi oct 25: 341 rulate, prima înmatriculare nov 25: 56 noi nov 25: 291 rulate, prima înmatriculare dec 25: 98 noi dec 25: 257 rulate, prima înmatriculare ian 26: 28 noi ian 26: 230 rulate, prima înmatriculare feb 26: 25 noi feb 26: 265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 33 noi mar 26: 286 rulate, prima înmatriculare apr 26: 35 noi apr 26: 211 rulate, prima înmatriculare mai 26: 35 noi mai 26: 219 rulate, prima înmatriculare iun 26: 37 noi iun 26: 212 rulate, prima înmatriculare iul 26: 32 noi iul 26: 235 rulate, prima înmatriculare aug 26: 42 noi aug 26: 244 rulate, prima înmatriculare sep 26: 36 noi sep 26: 248 rulate, prima înmatriculare oct 26: 46 noi oct 26: 235 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 45 276 dec 24 46 273 ian 25 84 261 feb 25 66 234 mar 25 34 304 apr 25 33 347 mai 25 24 221 iun 25 24 260 iul 25 60 329 aug 25 71 269 sep 25 72 308 oct 25 44 341 nov 25 56 291 dec 25 98 257 ian 26 28 230 feb 26 25 265 mar 26 33 286 apr 26 35 211 mai 26 35 219 iun 26 37 212 iul 26 32 235 aug 26 42 244 sep 26 36 248 oct 26 46 235
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 5 rulate, prima înmatriculare 2005: 9 rulate, prima înmatriculare 2006: 14 rulate, prima înmatriculare 2007: 18 rulate, prima înmatriculare 2008: 5 rulate, prima înmatriculare 2009: 9 rulate, prima înmatriculare 2010: 7 rulate, prima înmatriculare 2011: 14 rulate, prima înmatriculare 2012: 13 rulate, prima înmatriculare 2013: 7 rulate, prima înmatriculare 2014: 11 rulate, prima înmatriculare 2015: 12 rulate, prima înmatriculare 2016: 5 rulate, prima înmatriculare 2017: 7 rulate, prima înmatriculare 2018: 8 rulate, prima înmatriculare 2019: 5 rulate, prima înmatriculare 2020: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 19 noi 2023: 26 noi 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2000 0 1 2001 0 4 2002 0 4 2003 0 2 2004 0 5 2005 0 9 2006 0 14 2007 0 18 2008 0 5 2009 0 9 2010 0 7 2011 0 14 2012 0 13 2013 0 7 2014 0 11 2015 0 12 2016 0 5 2017 0 7 2018 0 8 2019 0 5 2020 0 2 2021 0 0 2022 19 0 2023 26 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 35 16,9% VOLKSWAGEN 31 15,0% RENAULT 20 9,7% BMW 18 8,7% AUDI 13 6,3% FORD 13 6,3% OPEL 12 5,8% SKODA 11 5,3% MERCEDES-BENZ 8 3,9% PEUGEOT 7 3,4%
Toate (23) Mărci: valoare, vehicule, cotă TOYOTA 7 3,4% NISSAN 6 2,9% SEAT 5 2,4% MAZDA 4 1,9% VOLVO 4 1,9% HYUNDAI 3 1,4% ALFA ROMEO 2 1,0% CITROEN 2 1,0% SUZUKI 2 1,0% CHEVROLET 1 0,5% KIA 1 0,5% MINI 1 0,5% SMART 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 18 8,7% DACIA LOGAN 17 8,3% OPEL ASTRA 9 4,4% DACIA SANDERO 8 3,9% BMW SERIA 3 7 3,4% BMW SERIA 5 7 3,4% DACIA DUSTER 6 2,9% RENAULT MEGANE 6 2,9% SKODA OCTAVIA 5 2,4% AUDI A4 4 1,9%
Toate (87) Modele: valoare, vehicule, cotă FORD FOCUS 4 1,9% NISSAN QASHQAI 4 1,9% TOYOTA YARIS CROSS 4 1,9% VOLKSWAGEN TOURAN 4 1,9% AUDI A6 3 1,5% BMW X5 3 1,5% PEUGEOT 508 3 1,5% RENAULT CAPTUR 3 1,5% RENAULT CLIO 3 1,5% SEAT LEON 3 1,5% VOLKSWAGEN POLO 3 1,5% AUDI A5 2 1,0% FORD FIESTA 2 1,0% FORD GALAXY 2 1,0% FORD KUGA 2 1,0% FORD MONDEO 2 1,0% MAZDA 3 2 1,0% MAZDA CX-5 2 1,0% MERCEDES-BENZ CLASA A 2 1,0% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 1,0% PEUGEOT 207 2 1,0% RENAULT KANGOO 2 1,0% RENAULT LAGUNA 2 1,0% SKODA FABIA 2 1,0% SKODA SUPERB 2 1,0% VOLKSWAGEN GOLF 2 1,0% VOLVO XC40 2 1,0% ALFA ROMEO 147 1 0,5% ALFA ROMEO TONALE 1 0,5% AUDI A7 1 0,5% AUDI A8 1 0,5% AUDI Q5 1 0,5% AUDI TT 1 0,5% BMW X6 1 0,5% CITROEN C3 1 0,5% CITROEN C5 1 0,5% DACIA DOKKER 1 0,5% DACIA JOGGER 1 0,5% DACIA LODGY 1 0,5% DACIA SPRING 1 0,5% FORD ECOSPORT 1 0,5% HYUNDAI I30 1 0,5% HYUNDAI IX35 1 0,5% HYUNDAI SONATA 1 0,5% KIA SPORTAGE 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA G 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,5% MERCEDES-BENZ VIANO 1 0,5% MINI CLUBMAN 1 0,5% NISSAN PATROL 1 0,5% NISSAN QASHQAI+2 1 0,5% OPEL ANTARA 1 0,5% OPEL VIVARO 1 0,5% OPEL ZAFIRA 1 0,5% PEUGEOT 307 1 0,5% PEUGEOT 807 1 0,5% RENAULT ARKANA 1 0,5% RENAULT KOLEOS 1 0,5% RENAULT SCENIC 1 0,5% RENAULT TRAFIC 1 0,5% SEAT ALTEA 1 0,5% SEAT ATECA 1 0,5% SKODA KAROQ 1 0,5% SKODA SCALA 1 0,5% SMART SMART 1 0,5% SUZUKI SX4 1 0,5% SUZUKI VITARA 1 0,5% TOYOTA C-HR 1 0,5% TOYOTA COROLLA 1 0,5% TOYOTA PRIUS 1 0,5% VOLKSWAGEN CC 1 0,5% VOLKSWAGEN EOS 1 0,5% VOLKSWAGEN LUPO 1 0,5% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,5% VOLVO V60 1 0,5% VOLVO XC60 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 46 22,2% Medii (D) 44 21,3% Compacte (C) 42 20,3% Mici (B) 39 18,8% Monovolume (MPV) 18 8,7% Mari și de lux (E) 12 5,8% Mini (A) 3 1,4% Sport 2 1,0% Neclasificate 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 162 78,3% Noi 45 21,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 127 61,4% Benzină 49 23,7% Hibrid 16 7,7% GPL 14 6,8% Electric 1 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 189 91,3% Companie 18 8,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 78 37,7% Berlină 56 27,1% Berlină cu hayon 49 23,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 20 9,7% Cabriolet 2 1,0% Cupeu 2 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 58 28,0% 75-109 kW 81 39,1% 110-149 kW 53 25,6% 150-219 kW 12 5,8% 220 kW și peste 2 1,0% Necompletat 1 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 28 13,5% 1000-1399 cmc 18 8,7% 1400-1599 cmc 50 24,2% 1600-1999 cmc 88 42,5% 2000-2999 cmc 22 10,6% Necompletat 1 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.