Înmatriculări în județul Dolj, aprilie 2023

Noi168+16,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare598-22,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.391

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri443

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 196 noinov 24: 830 rulate, prima înmatricularedec 24: 144 noidec 24: 918 rulate, prima înmatriculareian 25: 170 noiian 25: 870 rulate, prima înmatricularefeb 25: 173 noifeb 25: 1.079 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.131 rulate, prima înmatriculareapr 25: 125 noiapr 25: 1.165 rulate, prima înmatricularemai 25: 151 noimai 25: 998 rulate, prima înmatriculareiun 25: 137 noiiun 25: 956 rulate, prima înmatriculareiul 25: 263 noiiul 25: 1.264 rulate, prima înmatriculareaug 25: 236 noiaug 25: 918 rulate, prima înmatricularesep 25: 191 noisep 25: 952 rulate, prima înmatriculareoct 25: 195 noioct 25: 1.112 rulate, prima înmatricularenov 25: 202 noinov 25: 903 rulate, prima înmatricularedec 25: 403 noidec 25: 658 rulate, prima înmatriculareian 26: 128 noiian 26: 771 rulate, prima înmatricularefeb 26: 123 noifeb 26: 1.000 rulate, prima înmatricularemar 26: 154 noimar 26: 909 rulate, prima înmatriculareapr 26: 164 noiapr 26: 727 rulate, prima înmatricularemai 26: 190 noimai 26: 754 rulate, prima înmatriculareiun 26: 274 noiiun 26: 786 rulate, prima înmatriculareiul 26: 166 noiiul 26: 892 rulate, prima înmatriculareaug 26: 129 noiaug 26: 755 rulate, prima înmatricularesep 26: 178 noisep 26: 798 rulate, prima înmatriculareoct 26: 255 noioct 26: 747 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24196830
dec 24144918
ian 25170870
feb 251731.079
mar 251791.131
apr 251251.165
mai 25151998
iun 25137956
iul 252631.264
aug 25236918
sep 25191952
oct 251951.112
nov 25202903
dec 25403658
ian 26128771
feb 261231.000
mar 26154909
apr 26164727
mai 26190754
iun 26274786
iul 26166892
aug 26129755
sep 26178798
oct 26255747

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 42 rulate, prima înmatriculare2005: 44 rulate, prima înmatriculare2006: 58 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 70 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 96 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199904
200009
2001011
2002012
2003017
2004042
2005044
2006058
2007038
2008044
2009037
2010029
2011036
2012035
2013023
2014023
2015019
2016021
2017021
2018028
2019018
202016
2021110
2022704
2023962

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11014,4%
BMW8511,1%
DACIA8411,0%
FORD628,1%
OPEL557,2%
AUDI496,4%
MERCEDES-BENZ496,4%
RENAULT435,6%
TOYOTA344,4%
SKODA283,7%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT233,0%
HYUNDAI222,9%
NISSAN192,5%
PEUGEOT172,2%
VOLVO131,7%
KIA111,4%
SUZUKI101,3%
MAZDA91,2%
CITROEN81,0%
TESLA70,9%
HONDA60,8%
FIAT50,7%
SMART50,7%
CHEVROLET30,4%
ALFA ROMEO20,3%
LAND ROVER20,3%
MINI20,3%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN415,4%
BMW SERIA 3364,7%
VOLKSWAGEN GOLF344,5%
VOLKSWAGEN PASSAT273,5%
FORD KUGA253,3%
OPEL ASTRA253,3%
AUDI A4222,9%
DACIA DUSTER222,9%
RENAULT MEGANE192,5%
VOLKSWAGEN TOURAN182,4%
Toate (179)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5172,2%
SKODA OCTAVIA152,0%
DACIA SANDERO141,8%
FORD FOCUS141,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,8%
NISSAN QASHQAI141,8%
BMW X3121,6%
AUDI A6111,4%
OPEL CORSA111,4%
SEAT LEON101,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,0%
FORD FIESTA70,9%
HYUNDAI TUCSON70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
SEAT IBIZA70,9%
TOYOTA RAV470,9%
VOLVO XC6070,9%
AUDI A360,8%
BMW SERIA 160,8%
DACIA SPRING60,8%
MERCEDES-BENZ VITO60,8%
OPEL ZAFIRA60,8%
TOYOTA C-HR60,8%
TOYOTA YARIS60,8%
BMW X150,7%
FORD MONDEO50,7%
HYUNDAI I2050,7%
KIA SPORTAGE50,7%
RENAULT CLIO50,7%
SKODA SUPERB50,7%
VOLKSWAGEN POLO50,7%
CITROEN C4 PICASSO40,5%
FORD GALAXY40,5%
HONDA CIVIC40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
PEUGEOT 40740,5%
SEAT ALHAMBRA40,5%
SKODA FABIA40,5%
SUZUKI SX440,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
AUDI A530,4%
HYUNDAI I3030,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 30730,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SMART FORFOUR30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI Q520,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C420,3%
FIAT 50020,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
KIA CEED20,3%
KIA RIO20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL COMBO20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA YETI20,3%
SMART FORTWO20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
TESLA MODEL X20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SORENTO10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL GRANDLAND10,1%
OPEL VIVARO10,1%
PEUGEOT 10710,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20610,1%
PEUGEOT 300810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20026,1%
Compacte (C)17222,5%
Medii (D)13217,2%
Mici (B)11815,4%
Monovolume (MPV)658,5%
Mari și de lux (E)496,4%
Mini (A)202,6%
Sport50,7%
Neclasificate30,4%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59878,1%
Noi16821,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43256,4%
Benzină17623,0%
Hibrid9512,4%
GPL476,1%
Electric162,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67187,6%
Companie9512,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27636,0%
Berlină16621,7%
Berlină cu hayon15920,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14719,2%
Cupeu121,6%
Cabriolet60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21628,2%
75-109 kW29638,6%
110-149 kW19124,9%
150-219 kW374,8%
220 kW și peste101,3%
Necompletat162,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc729,4%
1000-1399 cmc9712,7%
1400-1599 cmc14318,7%
1600-1999 cmc33944,3%
2000-2999 cmc9512,4%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat162,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23917,2%
OPEL18513,3%
BMW18012,9%
DACIA1188,5%
FORD1138,1%
AUDI1087,8%
RENAULT684,9%
MERCEDES-BENZ604,3%
SKODA513,7%
PEUGEOT312,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT221,6%
DAEWOO211,5%
TOYOTA211,5%
LAND ROVER191,4%
HYUNDAI181,3%
MAZDA181,3%
CHEVROLET151,1%
CITROEN130,9%
FIAT120,9%
NISSAN120,9%
HONDA100,7%
KIA90,6%
SUZUKI70,5%
VOLVO60,4%
ALFA ROMEO50,4%
MINI50,4%
SMART50,4%
MITSUBISHI40,3%
PORSCHE40,3%
JAGUAR30,2%
JEEP20,1%
MCC20,1%
CHRYSLER10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LINCOLN10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare41593,7%
Export286,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL9721,9%
DAEWOO9521,4%
DACIA5813,1%
FORD4510,2%
VOLKSWAGEN347,7%
RENAULT235,2%
FIAT163,6%
SKODA122,7%
BMW102,3%
MERCEDES-BENZ102,3%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI92,0%
HYUNDAI40,9%
PEUGEOT40,9%
CITROEN30,7%
NISSAN30,7%
SEAT30,7%
CHEVROLET20,5%
KIA20,5%
OLTCIT20,5%
ROVER20,5%
TOYOTA20,5%
VOLVO20,5%
DODGE10,2%
MAZDA10,2%
PORSCHE10,2%
SUZUKI10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.