Înmatriculări în județul Ilfov, aprilie 2023

Noi442-1,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare482-25,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.873

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri410

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 199 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 243 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199903
200002
200100
200205
200302
200409
2005013
2006012
2007017
2008023
2009022
2010029
2011041
2012035
2013027
2014029
2015026
2016022
2017038
2018044
2019037
2020017
2021012
202219913
20232432

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13614,7%
VOLKSWAGEN10211,0%
SKODA849,1%
FORD778,3%
BMW748,0%
RENAULT697,5%
AUDI566,1%
MERCEDES-BENZ566,1%
TOYOTA505,4%
HYUNDAI283,0%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO181,9%
KIA171,8%
TESLA161,7%
SUZUKI151,6%
PEUGEOT141,5%
MAZDA131,4%
OPEL131,4%
CITROEN111,2%
SEAT111,2%
MITSUBISHI91,0%
PORSCHE91,0%
LEXUS70,8%
NISSAN70,8%
MINI60,6%
CUPRA30,3%
JAGUAR30,3%
SSANGYONG30,3%
FIAT20,2%
HONDA20,2%
MASERATI20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
QUATTRO10,1%
REPLICA10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN495,3%
FORD FOCUS394,2%
VOLKSWAGEN GOLF363,9%
SKODA OCTAVIA343,7%
DACIA DUSTER323,5%
RENAULT MEGANE262,8%
BMW SERIA 3202,2%
DACIA SANDERO192,1%
DACIA SPRING192,1%
VOLKSWAGEN PASSAT182,0%
Toate (210)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4171,8%
SKODA FABIA171,8%
AUDI A3151,6%
DACIA JOGGER141,5%
FORD KUGA141,5%
SKODA SCALA121,3%
KIA SPORTAGE101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
RENAULT CLIO101,1%
BMW SERIA 591,0%
BMW X391,0%
MITSUBISHI SPACE STAR91,0%
TOYOTA C-HR91,0%
VOLKSWAGEN CC91,0%
HYUNDAI TUCSON80,9%
SUZUKI SX480,9%
TESLA MODEL Y80,9%
VOLKSWAGEN POLO80,9%
FORD TRANSIT CUSTOM70,8%
HYUNDAI ELANTRA70,8%
SKODA KAMIQ70,8%
TESLA MODEL 370,8%
TOYOTA YARIS CROSS70,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN70,8%
VOLVO XC6070,8%
BMW SERIA 160,7%
BMW X160,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
MERCEDES-BENZ GLC60,7%
MERCEDES-BENZ GLE60,7%
RENAULT LAGUNA60,7%
RENAULT TALISMAN60,7%
TOYOTA CAMRY60,7%
TOYOTA PRIUS60,7%
AUDI Q850,5%
BMW SERIA 250,5%
FORD MONDEO50,5%
HYUNDAI I3050,5%
MAZDA 350,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
PEUGEOT 30850,5%
TOYOTA YARIS50,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,5%
AUDI A640,4%
AUDI Q540,4%
BMW X640,4%
CITROEN C340,4%
FORD FIESTA40,4%
LEXUS NX40,4%
OPEL ASTRA40,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
RENAULT ARKANA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA HIGHLANDER40,4%
VOLVO V4040,4%
BMW SERIA 430,3%
BMW SERIA 730,3%
BMW X430,3%
BMW X530,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD PUMA30,3%
HYUNDAI I2030,3%
KIA STONIC30,3%
LEXUS RX30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN QASHQAI30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE MACAN30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ATECA30,3%
SEAT TOLEDO30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA RAV430,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A520,2%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q320,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD C-MAX20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR XE20,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MINI COOPER20,2%
MINI MINI20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL MERIVA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT LEON20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN ID BUZZ20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TOURAN20,2%
VOLVO V6020,2%
AUDI Q710,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW XDRIVE23D10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CUPRA LEON10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27629,9%
Compacte (C)23325,2%
Mici (B)15016,2%
Medii (D)11712,7%
Monovolume (MPV)556,0%
Mini (A)363,9%
Mari și de lux (E)353,8%
Utilitare91,0%
Sport70,8%
Neclasificate60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48252,2%
Noi44247,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38942,1%
Benzină24426,4%
Hibrid18820,3%
Electric545,8%
GPL495,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52156,4%
Companie40343,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33336,0%
Berlină cu hayon24026,0%
Berlină20822,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12413,4%
Cabriolet121,3%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20121,8%
75-109 kW31033,5%
110-149 kW27429,7%
150-219 kW475,1%
220 kW și peste384,1%
Necompletat545,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14515,7%
1000-1399 cmc9510,3%
1400-1599 cmc23325,2%
1600-1999 cmc29131,5%
2000-2999 cmc9410,2%
3000 cmc și peste121,3%
Necompletat545,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26314,0%
DACIA23212,4%
BMW22512,0%
OPEL1538,2%
SKODA1306,9%
FORD1126,0%
RENAULT1115,9%
MERCEDES-BENZ1055,6%
AUDI975,2%
PEUGEOT563,0%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI492,6%
TOYOTA412,2%
SEAT372,0%
KIA241,3%
FIAT231,2%
LAND ROVER231,2%
MAZDA231,2%
CITROEN191,0%
HONDA170,9%
CHEVROLET140,7%
SUZUKI130,7%
NISSAN120,6%
VOLVO120,6%
MITSUBISHI100,5%
SMART100,5%
DAEWOO70,4%
MINI70,4%
PORSCHE70,4%
JEEP60,3%
LEXUS60,3%
ALFA ROMEO50,3%
TESLA40,2%
JAGUAR30,2%
SSANGYONG30,2%
SUBARU20,1%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
HUMMER10,1%
INFINITI10,1%
IVECO10,1%
LINCOLN10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
SCANIA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28068,3%
Export12530,5%
Înmatriculat pentru export51,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD7919,3%
DACIA6215,1%
OPEL4410,7%
RENAULT307,3%
VOLKSWAGEN286,8%
MERCEDES-BENZ276,6%
DAEWOO235,6%
PEUGEOT184,4%
SKODA163,9%
AUDI153,7%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT133,2%
BMW92,2%
TOYOTA82,0%
CHEVROLET61,5%
SEAT51,2%
CITROEN30,7%
HYUNDAI30,7%
LAND ROVER30,7%
MAZDA30,7%
SUZUKI30,7%
MINI20,5%
SMART20,5%
JEEP10,2%
KIA10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.