Noi 30 -11,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 163 -9,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 677 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 118 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 25 < 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 9 rulate, prima înmatriculare 2007: 11 rulate, prima înmatriculare 2008: 7 rulate, prima înmatriculare 2009: 21 rulate, prima înmatriculare 2010: 11 rulate, prima înmatriculare 2011: 14 rulate, prima înmatriculare 2012: 16 rulate, prima înmatriculare 2013: 10 rulate, prima înmatriculare 2014: 7 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 5 rulate, prima înmatriculare 2017: 11 rulate, prima înmatriculare 2018: 8 rulate, prima înmatriculare 2019: 4 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 7 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 23 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 1 1999 0 2 2000 0 0 2001 0 1 2002 0 2 2003 0 3 2004 0 3 2005 0 8 2006 0 9 2007 0 11 2008 0 7 2009 0 21 2010 0 11 2011 0 14 2012 0 16 2013 0 10 2014 0 7 2015 0 7 2016 0 5 2017 0 11 2018 0 8 2019 0 4 2020 0 1 2021 0 0 2022 7 1 2023 23 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 31 16,1% BMW 26 13,5% DACIA 25 13,0% RENAULT 18 9,3% AUDI 16 8,3% OPEL 16 8,3% FORD 11 5,7% MERCEDES-BENZ 10 5,2% SKODA 8 4,1% NISSAN 7 3,6%
Toate (23) Mărci: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI 5 2,6% SEAT 4 2,1% CITROEN 3 1,6% MAZDA 3 1,6% SUZUKI 2 1,0% ALFA ROMEO 1 0,5% CUPRA 1 0,5% FIAT 1 0,5% HONDA 1 0,5% JAGUAR 1 0,5% PEUGEOT 1 0,5% TOYOTA 1 0,5% VOLVO 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 14 7,3% BMW SERIA 5 11 5,8% DACIA DUSTER 8 4,2% VOLKSWAGEN GOLF 8 4,2% VOLKSWAGEN PASSAT 7 3,7% AUDI A6 6 3,1% MERCEDES-BENZ CLASA C 6 3,1% SKODA OCTAVIA 6 3,1% AUDI A4 5 2,6% BMW SERIA 3 5 2,6%
Toate (87) Modele: valoare, vehicule, cotă OPEL CORSA 5 2,6% RENAULT MEGANE 5 2,6% AUDI A3 4 2,1% RENAULT CLIO 4 2,1% VOLKSWAGEN POLO 4 2,1% VOLKSWAGEN TOURAN 4 2,1% BMW X1 3 1,6% FORD MONDEO 3 1,6% OPEL ASTRA 3 1,6% RENAULT SCENIC 3 1,6% DACIA SANDERO 2 1,0% FORD FIESTA 2 1,0% FORD FOCUS 2 1,0% HYUNDAI IX35 2 1,0% NISSAN X-TRAIL 2 1,0% OPEL ZAFIRA 2 1,0% RENAULT ESPACE 2 1,0% RENAULT KADJAR 2 1,0% SEAT IBIZA 2 1,0% SEAT LEON 2 1,0% ALFA ROMEO MITO 1 0,5% AUDI A5 1 0,5% BMW SERIA 4 1 0,5% BMW SERIA 7 1 0,5% BMW X2 1 0,5% BMW X3 1 0,5% BMW X4 1 0,5% BMW X5 1 0,5% CITROEN C4 1 0,5% CITROEN C5 1 0,5% CITROEN XSARA PICASSO 1 0,5% CUPRA FORMENTOR 1 0,5% DACIA LODGY 1 0,5% FIAT CROMA 1 0,5% FORD ECOSPORT 1 0,5% FORD KUGA 1 0,5% FORD PUMA 1 0,5% FORD TRANSIT 1 0,5% HONDA HR-V 1 0,5% HYUNDAI I30 1 0,5% HYUNDAI SANTA FE 1 0,5% HYUNDAI TUCSON 1 0,5% JAGUAR XF 1 0,5% MAZDA 5 1 0,5% MAZDA CX-30 1 0,5% MAZDA CX-5 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA E 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA V 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,5% NISSAN JUKE 1 0,5% NISSAN NOTE 1 0,5% NISSAN PATROL 1 0,5% NISSAN QASHQAI 1 0,5% NISSAN QASHQAI+2 1 0,5% OPEL INSIGNIA 1 0,5% OPEL MERIVA 1 0,5% OPEL MOKKA 1 0,5% OPEL VECTRA 1 0,5% OPEL ZAFIRA TOURER 1 0,5% PEUGEOT 208 1 0,5% RENAULT AUSTRAL 1 0,5% RENAULT TALISMAN 1 0,5% SKODA FABIA 1 0,5% SKODA RAPID 1 0,5% SUZUKI JIMNY 1 0,5% SUZUKI SX4 1 0,5% TOYOTA YARIS 1 0,5% VOLKSWAGEN CC 1 0,5% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,5% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,5% VOLKSWAGEN NEW BEETLE 1 0,5% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,5% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,5% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,5% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,5% VOLVO XC60 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 42 21,8% Compacte (C) 40 20,7% Mici (B) 39 20,2% Medii (D) 28 14,5% Mari și de lux (E) 20 10,4% Monovolume (MPV) 20 10,4% Neclasificate 2 1,0% Sport 1 0,5% Utilitare 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 163 84,5% Noi 30 15,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 117 60,6% Benzină 51 26,4% Hibrid 13 6,7% GPL 12 6,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 178 92,2% Companie 15 7,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 67 34,7% Berlină 47 24,4% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 39 20,2% Berlină cu hayon 36 18,7% Cupeu 3 1,6% Cabriolet 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 50 25,9% 75-109 kW 86 44,6% 110-149 kW 39 20,2% 150-219 kW 14 7,3% 220 kW și peste 4 2,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 21 10,9% 1000-1399 cmc 27 14,0% 1400-1599 cmc 47 24,4% 1600-1999 cmc 70 36,3% 2000-2999 cmc 28 14,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.