Înmatriculări SMART, aprilie 2024

Noi10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare44-22,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări244+5,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri28

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 58 rulate, prima înmatricularedec 24: 60 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 rulate, prima înmatriculareapr 25: 50 rulate, prima înmatricularemai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 65 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 45 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 42 rulate, prima înmatricularefeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 38 rulate, prima înmatriculareapr 26: 40 rulate, prima înmatricularemai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 49 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24058
dec 24060
ian 25064
feb 25076
mar 25057
apr 25050
mai 25056
iun 25140
iul 25066
aug 25073
sep 25049
oct 25065
nov 25145
dec 25055
ian 26042
feb 26051
mar 26038
apr 26040
mai 26037
iun 26049
iul 26038
aug 26031
sep 26043
oct 26038

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200202
200302
200408
200507
200604
200704
200802
200900
201002
201103
201201
201301
201400
201500
201601
201701
201801
201901
202001
202102
202200
202300
202410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORTWO1942,2%
FORFOUR1840,0%
SMART36,7%
EQ FORFOUR24,4%
EQ FORTWO24,4%
Model necompletat12,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)4497,8%
Neclasificate12,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1022,2%
Iași613,3%
Caraș-Severin36,7%
Cluj36,7%
Timiș36,7%
Dâmbovița24,4%
Gorj24,4%
Maramureș24,4%
Sălaj24,4%
Suceava24,4%
Toate (20)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba12,2%
Bacău12,2%
Bihor12,2%
Botoșani12,2%
Brașov12,2%
Constanța12,2%
Dolj12,2%
Ilfov12,2%
Prahova12,2%
Teleorman12,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4497,8%
Noi12,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2760,0%
Motorină1431,1%
Electric48,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3986,7%
Companie613,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Cupeu2453,3%
Break1635,6%
Berlină36,7%
Berlină cu hayon12,2%
Cabriolet12,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4191,1%
Necompletat48,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2453,3%
1000-1399 cmc1226,7%
1400-1599 cmc511,1%
Necompletat48,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3715,2%
Ilfov187,4%
Cluj166,6%
Brașov135,3%
Timiș135,3%
Constanța104,1%
Dolj83,3%
Mureș83,3%
Argeș72,9%
Bihor72,9%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița72,9%
Iași72,9%
Neamț72,9%
Vâlcea72,9%
Bacău62,5%
Satu Mare52,0%
Galați41,6%
Gorj41,6%
Mehedinți41,6%
Prahova41,6%
Sibiu41,6%
Suceava41,6%
Vrancea41,6%
Alba31,2%
Arad31,2%
Bistrița-Năsăud31,2%
Brăila31,2%
Buzău31,2%
Călărași31,2%
Giurgiu31,2%
Hunedoara31,2%
Maramureș31,2%
Covasna20,8%
Olt20,8%
Sălaj20,8%
Teleorman20,8%
Vaslui20,8%
Botoșani10,4%
Harghita10,4%
Ialomița10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2589,3%
Export310,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.