Înmatriculări SMART, aprilie 2023

Noi1-66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare57-48,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări231-0,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 58 rulate, prima înmatricularedec 24: 60 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 rulate, prima înmatriculareapr 25: 50 rulate, prima înmatricularemai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 65 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 45 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 42 rulate, prima înmatricularefeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 38 rulate, prima înmatriculareapr 26: 40 rulate, prima înmatricularemai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 49 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24058
dec 24060
ian 25064
feb 25076
mar 25057
apr 25050
mai 25056
iun 25140
iul 25066
aug 25073
sep 25049
oct 25065
nov 25145
dec 25055
ian 26042
feb 26051
mar 26038
apr 26040
mai 26037
iun 26049
iul 26038
aug 26031
sep 26043
oct 26038

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510151999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200001
200102
200201
200302
2004013
200509
2006013
200704
200800
200902
201001
201103
201201
201301
201400
201500
201601
201701
201800
201900
202000
202100
202211

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORFOUR2543,1%
FORTWO2543,1%
Model necompletat35,2%
SMART23,4%
EQ FORFOUR11,7%
EQ FORTWO11,7%
MCC11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)5493,1%
Neclasificate46,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București813,8%
Cluj712,1%
Dolj58,6%
Timiș58,6%
Botoșani35,2%
Sibiu35,2%
Argeș23,4%
Bistrița-Năsăud23,4%
Brașov23,4%
Constanța23,4%
Toate (24)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Gorj23,4%
Ilfov23,4%
Mureș23,4%
Sălaj23,4%
Vâlcea23,4%
Bihor11,7%
Covasna11,7%
Galați11,7%
Iași11,7%
Maramureș11,7%
Neamț11,7%
Suceava11,7%
Teleorman11,7%
Tulcea11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5798,3%
Noi11,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină3560,3%
Motorină2136,2%
Electric23,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5493,1%
Companie46,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Cupeu2746,6%
Break2644,8%
Cabriolet46,9%
Berlină11,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5594,8%
75-109 kW11,7%
Necompletat23,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3153,4%
1000-1399 cmc1627,6%
1400-1599 cmc915,5%
Necompletat23,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București4218,2%
Cluj135,6%
Constanța125,2%
Timiș125,2%
Argeș114,8%
Ilfov104,3%
Hunedoara73,0%
Suceava73,0%
Galați62,6%
Iași62,6%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Vâlcea62,6%
Brașov52,2%
Dâmbovița52,2%
Dolj52,2%
Harghita52,2%
Sălaj52,2%
Vrancea52,2%
Alba41,7%
Arad41,7%
Buzău41,7%
Gorj41,7%
Ialomița41,7%
Mureș41,7%
Prahova41,7%
Sibiu41,7%
Bacău31,3%
Bihor31,3%
Botoșani31,3%
Caraș-Severin31,3%
Mehedinți31,3%
Neamț31,3%
Olt31,3%
Teleorman31,3%
Vaslui31,3%
Brăila20,9%
Maramureș20,9%
Satu Mare20,9%
Bistrița-Năsăud10,4%
Călărași10,4%
Covasna10,4%
Giurgiu10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5092,6%
Export47,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.