Înmatriculări RENAULT, aprilie 2023

Noi690+35,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.420+11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.799+20,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.055

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 54 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 61 rulate, prima înmatriculare2009: 92 rulate, prima înmatriculare2010: 106 rulate, prima înmatriculare2011: 126 rulate, prima înmatriculare2012: 183 rulate, prima înmatriculare2013: 142 rulate, prima înmatriculare2014: 82 rulate, prima înmatriculare2015: 92 rulate, prima înmatriculare2016: 101 rulate, prima înmatriculare2017: 101 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 342 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 348 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199904
200000
200104
2002013
2003021
2004023
2005047
2006054
2007051
2008061
2009092
20100106
20110126
20120183
20130142
2014082
2015092
20160101
20170101
2018059
2019035
2020017
202102
20223423
20233480

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE75835,9%
CLIO35516,8%
CAPTUR2069,8%
SCENIC1929,1%
LAGUNA1185,6%
KADJAR823,9%
TALISMAN673,2%
KOLEOS663,1%
ARKANA552,6%
ESPACE432,0%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KANGOO432,0%
TRAFIC432,0%
AUSTRAL321,5%
ZOE150,7%
MODUS130,6%
TWINGO80,4%
FLUENCE50,2%
LATITUDE30,1%
MASTER30,1%
RAPID10,0%
SAFRANE10,0%
SYMBOL10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)76336,2%
SUV44120,9%
Mici (B)38418,2%
Monovolume (MPV)32115,2%
Medii (D)1899,0%
Mini (A)80,4%
Utilitare30,1%
Neclasificate10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București49623,5%
Argeș1487,0%
Prahova1014,8%
Cluj984,6%
Ilfov693,3%
Maramureș683,2%
Timiș643,0%
Iași572,7%
Constanța522,5%
Bihor472,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița472,2%
Bacău462,2%
Galați452,1%
Dolj432,0%
Neamț432,0%
Mureș422,0%
Hunedoara411,9%
Alba401,9%
Brașov391,8%
Arad361,7%
Suceava351,7%
Sibiu331,6%
Harghita321,5%
Olt321,5%
Buzău291,4%
Satu Mare281,3%
Vâlcea281,3%
Vrancea281,3%
Gorj271,3%
Brăila261,2%
Mehedinți241,1%
Bistrița-Năsăud221,0%
Călărași211,0%
Teleorman200,9%
Caraș-Severin190,9%
Giurgiu180,9%
Botoșani150,7%
Sălaj120,6%
Ialomița110,5%
Tulcea110,5%
Vaslui110,5%
Covasna60,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.42067,3%
Noi69032,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.26860,1%
Benzină51824,5%
Hibrid21310,1%
Electric904,3%
GPL211,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.56274,0%
Companie54826,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.02048,3%
Break71734,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1798,5%
Berlină1497,1%
Cabriolet231,1%
Cupeu221,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW65330,9%
75-109 kW1.11152,7%
110-149 kW25312,0%
150-219 kW10,0%
220 kW și peste10,0%
Necompletat914,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2099,9%
1000-1399 cmc35616,9%
1400-1599 cmc1.11052,6%
1600-1999 cmc33415,8%
2000-2999 cmc110,5%
Necompletat904,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București70225,1%
Argeș1525,4%
Prahova1154,1%
Ilfov1114,0%
Constanța903,2%
Cluj822,9%
Maramureș822,9%
Timiș802,9%
Brașov722,6%
Dolj682,4%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău662,4%
Bacău642,3%
Hunedoara632,3%
Iași582,1%
Sibiu582,1%
Bihor562,0%
Brăila552,0%
Dâmbovița541,9%
Galați491,8%
Giurgiu481,7%
Arad451,6%
Vâlcea451,6%
Suceava431,5%
Vrancea431,5%
Călărași401,4%
Mureș401,4%
Teleorman401,4%
Alba391,4%
Neamț391,4%
Olt361,3%
Gorj321,1%
Tulcea271,0%
Vaslui271,0%
Botoșani240,9%
Caraș-Severin230,8%
Harghita230,8%
Ialomița230,8%
Covasna210,8%
Mehedinți180,6%
Satu Mare170,6%
Sălaj160,6%
Bistrița-Năsăud130,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare94789,8%
Export10710,1%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.