Noi 59 -55,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.021 -34,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.768 -0,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.402 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 70 noi nov 24: 1.264 rulate, prima înmatriculare dec 24: 23 noi dec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculare ian 25: 16 noi ian 25: 1.090 rulate, prima înmatriculare feb 25: 30 noi feb 25: 1.351 rulate, prima înmatriculare mar 25: 50 noi mar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 1.440 rulate, prima înmatriculare mai 25: 106 noi mai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculare iun 25: 108 noi iun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculare iul 25: 42 noi iul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculare aug 25: 106 noi aug 25: 1.254 rulate, prima înmatriculare sep 25: 78 noi sep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculare oct 25: 75 noi oct 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare nov 25: 130 noi nov 25: 1.303 rulate, prima înmatriculare dec 25: 165 noi dec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculare ian 26: 31 noi ian 26: 941 rulate, prima înmatriculare feb 26: 10 noi feb 26: 1.188 rulate, prima înmatriculare mar 26: 113 noi mar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculare apr 26: 185 noi apr 26: 1.136 rulate, prima înmatriculare mai 26: 83 noi mai 26: 979 rulate, prima înmatriculare iun 26: 38 noi iun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculare iul 26: 19 noi iul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculare aug 26: 10 noi aug 26: 965 rulate, prima înmatriculare sep 26: 5 noi sep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculare oct 26: 7 noi oct 26: 974 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 70 1.264 dec 24 23 1.380 ian 25 16 1.090 feb 25 30 1.351 mar 25 50 1.407 apr 25 38 1.440 mai 25 106 1.435 iun 25 108 1.318 iul 25 42 1.451 aug 25 106 1.254 sep 25 78 1.384 oct 25 75 1.454 nov 25 130 1.303 dec 25 165 1.099 ian 26 31 941 feb 26 10 1.188 mar 26 113 1.259 apr 26 185 1.136 mai 26 83 979 iun 26 38 1.075 iul 26 19 1.124 aug 26 10 965 sep 26 5 1.015 oct 26 7 974
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 1999: 5 rulate, prima înmatriculare 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2002: 34 rulate, prima înmatriculare 2003: 21 rulate, prima înmatriculare 2004: 58 rulate, prima înmatriculare 2005: 82 rulate, prima înmatriculare 2006: 64 rulate, prima înmatriculare 2007: 88 rulate, prima înmatriculare 2008: 74 rulate, prima înmatriculare 2009: 66 rulate, prima înmatriculare 2010: 71 rulate, prima înmatriculare 2011: 117 rulate, prima înmatriculare 2012: 59 rulate, prima înmatriculare 2013: 36 rulate, prima înmatriculare 2014: 39 rulate, prima înmatriculare 2015: 32 rulate, prima înmatriculare 2016: 40 rulate, prima înmatriculare 2017: 46 rulate, prima înmatriculare 2018: 41 rulate, prima înmatriculare 2019: 11 rulate, prima înmatriculare 2020: 3 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 noi 2021: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 54 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 2 1999 0 5 2000 0 8 2001 0 21 2002 0 34 2003 0 21 2004 0 58 2005 0 82 2006 0 64 2007 0 88 2008 0 74 2009 0 66 2010 0 71 2011 0 117 2012 0 59 2013 0 36 2014 0 39 2015 0 32 2016 0 40 2017 0 46 2018 0 41 2019 0 11 2020 0 3 2021 3 2 2022 54 1 2023 2 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă ASTRA 393 36,4% CORSA 225 20,8% ZAFIRA 119 11,0% MERIVA 59 5,5% INSIGNIA 55 5,1% MOKKA 52 4,8% VIVARO 32 3,0% VECTRA 28 2,6% ANTARA 24 2,2% CROSSLAND 19 1,8%
Toate (21) Modele: valoare, vehicule, cotă GRANDLAND 15 1,4% Model necompletat 11 1,0% ZAFIRA TOURER 11 1,0% COMBO 10 0,9% FRONTERA 9 0,8% TIGRA 6 0,6% SIGNUM 5 0,5% AGILA 4 0,4% ADAM 1 0,1% CASCADA 1 0,1% KARL 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 393 36,4% Mici (B) 231 21,4% Monovolume (MPV) 231 21,4% SUV 119 11,0% Medii (D) 88 8,1% Neclasificate 11 1,0% Mini (A) 6 0,6% Sport 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 108 10,0% Arad 55 5,1% Dolj 55 5,1% Bihor 48 4,4% Timiș 46 4,3% Bacău 41 3,8% Mureș 36 3,3% Suceava 36 3,3% Prahova 35 3,2% Cluj 31 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Olt 30 2,8% Dâmbovița 29 2,7% Harghita 27 2,5% Argeș 26 2,4% Galați 26 2,4% Hunedoara 26 2,4% Brașov 25 2,3% Sibiu 25 2,3% Mehedinți 24 2,2% Vrancea 24 2,2% Neamț 22 2,0% Vâlcea 21 1,9% Alba 20 1,9% Caraș-Severin 20 1,9% Satu Mare 20 1,9% Brăila 19 1,8% Iași 19 1,8% Maramureș 19 1,8% Botoșani 18 1,7% Vaslui 18 1,7% Bistrița-Năsăud 17 1,6% Constanța 16 1,5% Giurgiu 16 1,5% Gorj 16 1,5% Ilfov 13 1,2% Covasna 12 1,1% Teleorman 12 1,1% Ialomița 10 0,9% Buzău 8 0,7% Călărași 5 0,5% Sălaj 4 0,4% Tulcea 2 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.021 94,5% Noi 59 5,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 677 62,7% Benzină 389 36,0% GPL 11 1,0% Electric 2 0,2% GNC/GNL 1 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 974 90,2% Companie 106 9,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 558 51,7% Break 271 25,1% Berlină cu hayon 204 18,9% Berlină 19 1,8% Cupeu 17 1,6% Cabriolet 11 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 439 40,6% 75-109 kW 535 49,5% 110-149 kW 103 9,5% 150-219 kW 1 0,1% Necompletat 2 0,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 16 1,5% 1000-1399 cmc 334 30,9% 1400-1599 cmc 221 20,5% 1600-1999 cmc 471 43,6% 2000-2999 cmc 35 3,2% 3000 cmc și peste 1 0,1% Necompletat 2 0,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.